Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Čím se v knihovně zabýváme?

Literárních lavičky Mahenka a Jiřinka

KnihovničkyKoncept literárních laviček našel svoji inspiraci v zahraničí v tzv. knihobudkách. V KJM jsme myšlenku rozvinuli o originální mobiliář, který oživí veřejný prostor, nabídne veřejnosti zajímavou knižní i hudební nabídku a zpříjemní tak pobyt v centru města.

Brno poetické

KnihovničkyV roce 2016 jsme se instalací prvního básnického panelu na pobočce KJM v Maloměřicích zapojili do aktivní a úspěšné spolupráce s projektem Brno poetické, jehož cílem je poukázat na básnický potenciál města ve spojitosti s jeho geniem loci. 

Čtenářský klub pro děti – volnočasový kroužek

Čtenářský klub

Kroužek je určen pro knihomoly ve věku od 8 do 12 let, kteří jsou registrovanými čtenáři knihovny. Děti pracují s texty psanými i s mluveným slovem, získávají povědomí o kvalitní literatuře, seznamují se s různými literárními žánry, plní čtenářské aktivity aj.

Čtenářská výzva: Výzva přijata – čtenářské mapy

Úž jste o ní slyšeli? Chcete se hecnout a dát za rok alespoň 20 knih? Přijďte a my vám doporučíme knihy, které vám rozšíří dimenze. Další inspirací nabízejí čtenářské mapy.

Lekotéka  hračky a didaktické pomůcky

Nechali jsme se inspirovat v zahraničí běžnou službou – půjčováním didaktických hraček a i u nás jsme připravili soubor hraček a pomůcek k půjčení do rodin i škol. Najdete zde skládanky, puzzle, hudební nástroje, hry, maňásky aj.

Expresivní terapie a prožitkové aktivity

Vedle poskytování a šíření informací nabízíme i vzdělávací, prožitkové a integrační programy a akce. Jedná se především o arteterapeutické, muzikoterapeutické a další aktivity.

TEEN! Mladí lidé v knihovně

Rozšířili jsme stávající prostory Knihovny pro děti a mládež o speciální „místnost pro mladé“ zaměřenou na smysluplné trávení volného času, vzdělávání a zábavu.

KA3V – Kulturní akademie třetího věku

Je určena všem milovníkům historie a brněnské kultury vůbec ve věku 50+ bez zvláštních nároků na vzdělání. Jedná se o projekt 6 kulturních institucí v městě Brně.

Poprvé do školy – Poprvé do knihovny

Projekt vznikl v roce 2003 s myšlenkou podpory čtenářství u dětí, které vstupují do 1. tříd ZŠ. Snahou je spojit zážitky ze začátku školní docházky s první návštěvou knihovny a pomoci dětem i rodičům na nové cestě ke čtenářství, která s nástupem do školy začíná.

Tramvaj čtenářů

Propagace čtenářství a knihovny netradiční formou – pravidelná linka, akce v tramvaji, setkání u odstavené tramvaje aj.

Knihovna pro město II – Vzdělávání na míru

Cílem projektu, jež navazuje na projekt Knihovna pro město – rozšíření a zlepšení  služeb veřejnosti, je vytvořit interaktivní koncept vzděláván postavený na moderním prostředí a nástrojích. Ty mohou klienti využívat k individuálnímu vzdělávání.

Záložka do knihy spojuje školy

KJM a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásila k Mezinárodnímu měsíci školních knihoven 2017 8. ročník česko-slovenského projektu pro ZŠ a osmiletá gymnázia Záložka do knihy spojuje školy: Tajuplný svět knižních příběhů.

Jižní Morava čte: Legendy a mýty mého kraje

Literární soutěž pro děti a mládež od 6 do 18 let realizovaná na podporu budování vztahu dětí k místu, kde žijí a jejich seznámení s historií regionu. Projektu se zúčastnily tyto pobočky, Bohunice, Bystrc, Černá Pole, Černovice, Líšeň a Žebětín.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku