Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Duben

Leo Rosten 1959Leo ROSTEN – „pro pána prof. ps. Klíďo budu propadák. Já mám naši čídu rád“
(1908–1997)
americký spisovatel a humorista
11. duben – 110. výročí narození

Americký spisovatel Leo Rosten je původem z Polska. Od jeho dvou let žila nicméně rodina Rostenových ve Spojených státech. Leo vyrůstal jako bilingvní dítě, mluvil anglicky a jidiš. První povídky začal psát již v devíti letech. V období Velké hospodářské krize nemohl sehnat práci ve svém oboru, vystudoval ekonomii, a proto začal ve večerní škole vyučovat angličtinu pro přistěhovalce. Tato zkušenost mu posloužila jako inspirace pro jeho nejznámější dílo – Pan Kaplan má třídu rád . Příběhy o frenkventantu večerní školy vydával pod pseudonymem Leonard Q. Ross, protože se tehdy věnoval badatelské práci. Mimo oblast humoristické tvorby byl Rosten také úspěšným autorem scénářů.

„Slova určitě patří mezi nejmocnější drogy, jaké kdy člověk vynalezl.“

Boris Strugatsky Seminar 20060109 02Boris STRUGACKIJ – zakladatel moderního žánru sci-fi
(1933–2012)
ruský spisovatel a autor sci-fi románů
15. duben – 85. výročí narození

Boris Strugackij byl ruský spisovatel, který se proslavil spolu se svým o osm let starším bratrem Arkadijem řadou sci-fi románů. Bratři Strugačtí patří mezi zakladatele moderního žánru sci-fi. Druhou světovou válku prožil v oblehaném Leningradě. Vystudoval fakultu fyziky a mechaniky na Lomonosově státní univerzitě, obor astronomie. Zaměřil se na studium vzniku hvězd v naší galaxii. V roce 1960 se dostal na Kavkaz, kde měl možnost pracovat na tamním velkém teleskopu. Se svým bratrem napsal více než 25 románů a novel. Kvůli svému satirickému pohledu na sovětskou byrokracii vyšly některé díla jen v samizdatu. Po smrti svého bratra publikoval Boris Strugackij pod pseudonymem S. Vitickij.

Ti s vysokými čely se musí bát ještě víc než my, obyčejní smrtelníci. S námi je to jednoduché: my zkrátka a dobře ničemu nerozumíme. Ale oni vědí, jak moc ničemu nerozumí.

Únor

Sheridan Le Fanu 002Joseph Sheridan Le Fanu – mistr děsu a hrůzy
(1814–1873)
irský prozaik, básník a dramatik
7. únor – 145. výročí úmrtí

Joseph Sheridan Le Fanu se proslavil jako autor knih se záhadnými a hrůzostrašnými motivy. Je považován za jednoho ze zakladatelů hororu a detektivního žánru. Pocházel z rodiny duchovního. V Dublinu vystudoval práva. Po smrti své manželky se v roce 1858 stáhl do ústraní  a vedl život podivínského samotáře. Nestýkal se ani s nejbližšími přáteli. Inspiraci pro svou literární tvorbu nacházel v četbě mystických a okultních spisů a ze své znalosti irských pověstí a folklóru. Jeho nejslavnější novela Carmilla ovlivnila irského spisovatele Brama Stokera při psaní jeho románu Drákula .

Spíš byste unikl vlastnímu stínu, než uniknete mně. Dělejte, co dělejte, já vás uvidím, kdykoli se mi zachce, a Vy uvidíte mne, neboť, abyste věděl, nehodlám se před Vámi déle skrývat. Ale to Vám přece nikterak nemůže vadit, neboť máte-li čisté svědomí, proč se obávat pohledu na svého Pozorovatele.“ (z povídky Neodbytný duch)

Jan Vilímek - Adolf HeydukAdolf Heyduk – propagátor česko-slovenských vztahů
(1835 – 1923)
český básník
31. leden – 95. výročí narození

Adolf Heyduk pocházel z rodiny truhláře. Vystudoval vysokou školu technickou v Praze. Patřil do skupiny májovců. Jeden z jeho nejbližších přátel byl i Jan Neruda. Je autorem více než šedesáti básnických sbírek převážně s přírodní, vlasteneckou či rodinnou lyrikou. Měl velmi silný vztah ke Slovensku, které často navštěvoval a měl zde mnoho přátel. Od roku 1860 vyučoval na nově zřízené reálce v Písku kreslení a krasopis.  V roce 1900 si nechal v Písku vystavět podle návrhu architekta Jana Kouly dům ozdobený sgrafity se symboly básnictví – pegasem a labutí. K jeho 85. narozeninám mu zde osobně blahopřál i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. A. Heyduk je pochován na vyšehradském hřbitově v Praze.

Štěstí! Co je štěstí?
Muška jenom zlatá,
která za večera
kol tvé hlavy chvátá;
oblétá ti skráně,
v kadeři se kryje,
v dlaně hlavu skládáš,
ruka utlačí je.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku