Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Únor

Sheridan Le Fanu 002Joseph Sheridan Le Fanu – mistr děsu a hrůzy
(1814–1873)
irský prozaik, básník a dramatik
7. únor – 145. výročí úmrtí

Joseph Sheridan Le Fanu se proslavil jako autor knih se záhadnými a hrůzostrašnými motivy. Je považován za jednoho ze zakladatelů hororu a detektivního žánru. Pocházel z rodiny duchovního. V Dublinu vystudoval práva. Po smrti své manželky se v roce 1858 stáhl do ústraní  a vedl život podivínského samotáře. Nestýkal se ani s nejbližšími přáteli. Inspiraci pro svou literární tvorbu nacházel v četbě mystických a okultních spisů a ze své znalosti irských pověstí a folklóru. Jeho nejslavnější novela Carmilla ovlivnila irského spisovatele Brama Stokera při psaní jeho románu Drákula .

Spíš byste unikl vlastnímu stínu, než uniknete mně. Dělejte, co dělejte, já vás uvidím, kdykoli se mi zachce, a Vy uvidíte mne, neboť, abyste věděl, nehodlám se před Vámi déle skrývat. Ale to Vám přece nikterak nemůže vadit, neboť máte-li čisté svědomí, proč se obávat pohledu na svého Pozorovatele.“ (z povídky Neodbytný duch)

Jan Vilímek - Adolf HeydukAdolf Heyduk – propagátor česko-slovenských vztahů
(1835 – 1923)
český básník
31. leden – 95. výročí narození

Adolf Heyduk pocházel z rodiny truhláře. Vystudoval vysokou školu technickou v Praze. Patřil do skupiny májovců. Jeden z jeho nejbližších přátel byl i Jan Neruda. Je autorem více než šedesáti básnických sbírek převážně s přírodní, vlasteneckou či rodinnou lyrikou. Měl velmi silný vztah ke Slovensku, které často navštěvoval a měl zde mnoho přátel. Od roku 1860 vyučoval na nově zřízené reálce v Písku kreslení a krasopis.  V roce 1900 si nechal v Písku vystavět podle návrhu architekta Jana Kouly dům ozdobený sgrafity se symboly básnictví – pegasem a labutí. K jeho 85. narozeninám mu zde osobně blahopřál i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. A. Heyduk je pochován na vyšehradském hřbitově v Praze.

Štěstí! Co je štěstí?
Muška jenom zlatá,
která za večera
kol tvé hlavy chvátá;
oblétá ti skráně,
v kadeři se kryje,
v dlaně hlavu skládáš,
ruka utlačí je.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku