Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Celostátní projekty

Celorepublikové akce

Čtenářské kampaně vyhlašované profesní organizací SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků), ke kterým se rádi připojujeme a další celostátní projekty:

NOVĚ! S knížkou do života (Bookstart)

BookstartSKIP ČR se rozhodl připojit k mezinárodnímu projektu Bookstart , který řadu let probíhá v cca 20 zemích a 30 jazykových teritoriích světa, a v r. 2018 vyhlásil pilotní ročník na podporu čtenářské gramotnosti S knížkou do života. Jedním z cílů je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace společnými akcemi pro rodiny s dětmi.

Noc s Andersenem

březen/duben

Noc s Andersenem

Noc s Andersenem vznikla v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti v roce 2003. Od roku 2004 se Knihovna Jiřího Mahena v Brně účastní tohoto projektu, kdy děti u příležitosti výročí narození Hanse Christiana Andersena (2. 4. 1805 - 4. 8. 1875) stráví pohádkovou noc v knihovně. Na 2. 4. také připadá Mezinárodní den dětské knihy.

Den pro dětskou knihu

listopad/prosinec

Den pro dětskou knihu

Od roku 2007 vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků SKIP celostátní akci Den pro dětskou knihu. Akce připadá vždy na sobotu před první adventní nedělí. V předvánočním čase je to již tradiční akce, která chce pomoci rodičům, ale i dětem, vybrat si správný dárek pod stromeček a také ukázat, že čtení sluší každému.

 Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

červen

Výsledek obrázku pro Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčkaUž jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka je projekt Svazu knihovníků a informačních pracovníků (dříve projektu MŠMT ČR, realizovaný Sukovou studijní knihovnou) a v našem podání vhodně doplnil projekt Poprvé do školy – Poprvé do knihovny. Aktivity projektu realizuje Centrum dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a jsou spojené s unikátní Knížkou pro prvňáčka:

Dále se pravidelně účastníme i „největších knihovnických svátků“ v rámci celého programu knihovny – společným čtením u příležitosti Března – měsíce čtenářů a programem v Týdnu knihoven , v němž probíhá slavnostní pasování prvňáčků na rytíře knih a čtenáře knihovny (Poprvé do školy – poprvé do knihovny).

Anketa SUK

Logo Národní pedagogické knihovny Komenského

Každoroční anketa, kterou vyhlašuje Sukova studijní knihovna , která je součástí Národní pedagogické knihovny Komenského v Praze. Jedná se o jedinou anketu v Česku, kde hlasují přímo děti o knížku, která je v uplynulém roce nejvíce zaujala. Musí to však být knížka, která v prvním vydání vyšla v předcházejícím roce. Svou část ankety mají také knihovníci a učitelé. 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku