Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Studentské projekty na podporu čtenářství

Na této stránce najdete zajímavé projekty studentů Kabinetu informačních studií a knihovnictví na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Projekty vznikly jako ukončení předmětu Podpora čtenářství (VIKBB35) v podzimním semestru 2010 a 2011. Cílem projektů byla podpora čtenářství u žáků základních škol. Studenti vždy pracovali s konkrétním titulem literatury pro děti a mládež. Se studenty v rámci semestru pracovaly Mgr. Hana Jeřábková a Mgr. Helena Selucká.

INSPIRUJTE SE

Tyto projekty nebyly dosud přímo realizovány. Nicméně, budete-li mit zájem oslovit studenty ke spolupráci, jistě si rádi své aktivity vyzkouší v praxi s dětmi. Kontakt na jednotlivé studenty najdete v přílohách u konkrétních programů. Vsichni studenti souhlasili se zveřejněním svých závěrečných projektů.

Vzdělávací knihovnické programy

1. stupeň

Babirádová, Markéta: Co se děje na Žížalácké zahradě? (Zvěřina, M.: Žížaláci)
Na zahrádce u dvou žížaláků se pořád něco děje. Během ročních období se tato zahrádka proměňuje a žížaláci tyto změny pozorují. Jak asi tyto proměny vnímají žížaláci a ostatní zvířatka? Povídání o tom, jak se mění příroda kolem nás během ročních období. Beseda je určená pro děti v MŠ a pro děti navštěvující 1. třídu ZŠ.

Bláhová, Barbora: Co můžete zažít ve Staré říši? (Vokolek, V.: Obrazy ze Staré Říše)
Předčítání příběhu spojené s rozšiřováním výtvarných a komunikačních dovedností, nácvik určování času. Je kladen důraz na skupinovou práci a na práci s jazykem.

Burdová, Kamila: Po stopách evoluce (Sís, P.: Strom života)
Děti, chcete si vyzkoušet, jak vyvíjely jednotlivé druhy zvířat? Víte, čím se živí, jak vypadají a jak se jmenují? Znáte dobře rostliny? Pokud si chcete ověřit svoje znalosti z přírodovědy, pak přijďte, soutěžte a odneste si nové zážitky, vědomosti a dárečky z našeho zábavného dopoledne!

Čechová, Hana: Pohádkové odpoledne (Formáčková, M.: To nejlepší z filmových pohádek)
Znáte jedny z nejlepších filmových pohádek? Pokud si nejste jisti, máte jedinečnou příležitost zjistit, které to jsou, anebo si je připomenout. Můžete se těšit na netradiční propojení pohádek ve filmové i literární podobě.

Deutschová, Tereza: Pomáhejme si! (Kratochvíl, M.: Pachatelé dobrých skutků)
Michal Souček a Filip Fialka jsou nejlepší kamarádi už od 1. třídy. Společně se snaží pomáhat lidem, i přesto, že jim to mnohdy nevychází podle jejich představ. Přijďte spolu s dětmi strávit příjemné odpoledne s těmito rošťáky. Děti se seznámí s tématy, jako jsou solidarita a pomáhání druhým pomocí zábavného a hravého způsobu.

Dyčková, Sylvie: Jdeme na houby – do knihovny! (Maděra, P.: Houbeles Pictus)
Zábavné dopoledne pro děti s tématem houbaření. Děti se pomocí obrázkové knihy Houbeles pictus naučí poznávat různé druhy hub, pobaví se vtipnými básněmi a využijí týmové spolupráce v naučné hře.

Habermannová, Hana: Chraňme svět kolem nás! (Disne, Pixar: VALL-I)
Nacházíme se ve 29. století na palubě obrovské luxusní vesmírné lodě. Poletujeme si vesmírem, zatímco z planety Země se stává opuštěné smetiště a od nás se očekává, že s tím něco uděláme. Pomozme Vall-I uklidit planetu! Odměnou nám bude čistý vzduch, zelená tráva a průzračná voda.

Haladová, Julie: S Bobem a Bobkem kolem světa (Šrut, P.: Bob a Bobek na cestách)
„S Bobem a Bobkem kolem světa" je zábavná a odpočinková aktivita pro děti, která je vede k seznámení s ostatními kulturami a k toleranci vůči nim. Hravou formou děti procvičí vyhledávání informací a získají základní povědomí o cizích tradicích a zvycích.

Hečková, Katrína: Život a dielo Leonarda da Vinci (Procházková, I.: Vyprávění o Leonardovi)
Zoznámte sa s Leonardom da Vinci – vynálezcom a umelcom ktorý predbehol svoju dobu.

Holoubková, Monika: Hrajeme si se Čtyřlístkem (Štíplová, L. - Němeček, J.: Slavné příběhy Čtyřlístku)
Dětská akce „Hrajeme si se Čtyřlístkem" se bude odehrávat v prostorách dětské knihovny Jiřího Mahena. Děti si přečtou příběh Čtyřlístku a poté budou následovat malá zastavení u Fifinky, Bobíka, Piňdi a Myšpulína.

Homolová, Markéta: Most do země Terabithia (Paterson, K.: Most do země Terabithia)
Terabithia, to je kouzelná země, kterou si ve své fantazii vymysleli desetiletý Jess a jeho kamarádka Leslie. Do této země měli přístup jen oni dva. V Terabithii bylo všechno úplně jiné než v reálném světě, protože byla vytvářena pouze fantazií Jesse a Leslie. Jess tady od Leslie vyslechl mnoho zajímavých příběhů z knih, které četla, a v duchu k těmto příběhům maloval obrázkovou knížku. Pojďte s námi najít tuto tajemnou zemi, otevřete její brány a pomaloučku a potichoučku vstupte...

Hošáková, Rada: Pistolnice - Knihovnice (Colfer, E.: Legenda o pistolnici Murphyové)Knihovna je místo plné dobrodružství! Přijďte se o tom přesvědčit a stvořit si vlastní knihovnici snů nebo třeba takovou, která Vás bude strašit v nočních můrách!

Hruška, Zdeněk: Já, superhrdina. (Briggs, A. : Hero.com/Villain.net)
Chtěli jste být Superman? Lézt po zdech jako Spiderman? Přidejte se k nám! Hero.com právě přijímá nové adepty na superhrdiny!

Králová, Romana: Hravé odpoledne s Neználkem (Nosov, N. N.: Neználkovy příhody)
Milí učitelé, chcete učit děti zábavnou formou? Vezměte děti a přijďte se inspirovat do knihovny! Na příhodách Neználka se děti naučí pracovat v týmu, zapojí svoji fantazii a rozvinou svoji kreativitu.

Krausová, Veronika: S Dešťovou vílou šetříme vodou (Storm, T.: Dešťová víla)
Chcete se zábavným, ale i poučným fantastickým putováním dozvědět více o sobě a o tom, co můžete udělat pro prostředí, v němž žijete?

Krišpín, Jiří: S děvčátkem Momo za ukradeným časem (Ende, M.: Děvčátko Momo a ukradený čas)
Přemýšleli jste někdy o tom, co je to čas a proč je tak důležitý? A dokážete naslouchat a porozumět druhým? Holčička Momo to umí a díky tomu zachránila všechen čas před ukradením. Přijďte si vyzkoušet, zda dokážete co Momo, a poodhalte spolu s ní tajemství času!

Kršek, Miroslav: Brno a jeho pověsti (Šrámková, M.: Brněnské kolo a drak)
Pojďte se s námi projít Brnem s knihou Brněnské kolo a drak, která nás seznámí s nejznámějšími pověstmi města Brna. Děti se zábavnou formou dozvědí, že i dnešní přetechnizovaná doba má určité historické kořeny, na které navazuje. Budou mít možnost hlubšího pochopení historie a získání konkrétního vztahu skrze dochované památky. Procházka slouží jako doplněk ke školní výuce, upevňuje a rozšiřuje znalosti o historii města Brna a rozvíjejí srovnávací a pozorovací schopnosti dětí.

Macháčková, Monika: Zábavné odpoledne s Kačenkou a jejím dědečkem (Čtvrtek, V.: O Kačence a tlustém dědečkovi)
Václav Čtvrtek patří k nejlepším českým autorům pohádek. Jeho příběhy jsou plné milých postaviček, humoru, ale i poučení, a to vše podávané laskavým hlasem vypravěče. V rámci literární besedy se nad jednou takovou knihou pozastavíme a budeme spolu s Kačenkou a jejím dědečkem prožívat chvíle, které mohou potkat každého školáka. Příběhy jsou doprovázené tvůrčími úkoly a diskusemi pro hlubší uchopení tématu. Děti si z besedy odnesou nejen krásný příběh a své výtvory, ale i obecnější poučení o světě kolem nás; předně si však sami najdou cestu ke knihám.

Matoušková, Michaela: Výlet na sever za muminkem (Jansson, T.: Mumini: Čarovná zima)
Rádi byste své žáky poučili o tom, jak vypadá sever našeho kontinentu, ale nenapadá Vás žádný zajímavý způsob? Nevíte, jak jim poutavě přiblížit život v těchto oblastech? Právě Vám a Vašim žákům nabízíme veselou besedu s muminkem, postavičkou z knížek finsko-švédské autorky Tove Janssonové, který žákům představí, jak takový severský život vypadá.

Šiková, Dagmar: Hurvínkův rok aneb Únor bílý pole sílí (Štáchová, H.: Hurvínkův rok)
Kolik měsíců má rok? Jak dlouhý je jeden měsíc? Co to znamená, když se řekne: Únor bílý, pole sílí; mokrý máj - v stodole ráj? Beseda nad knihou Hurvínkův rok přiblíží malým čtenářům jednotlivá roční období, procvičí, jak jdou měsíce po sobě a seznámí je s pranostikami

Šnédarová, Denisa: Malý hodinář - velký snílek (Pullman, P.: Hodinový strojek: Příběh na jedno natažení)
Jedna hodina v knihovně mezi hodinami. A tikají. Začíná se odvíjet příběh. Jaký? Na jedno tažení a nejde zastavit. Staňte se součástí příběhu společně se svou třídou.

Šuráňová, Jaroslava: Můj kocourek je veliký popleta (Bachelet, G.: Můj kocourek je veliký popleta)
Náš kocourek není jen tak obyčejný domácí mazlíček. Přijďte si se svými žáčky poslechnout, co všechno umí a v čem je výjimečný. Děti si budou moci pomocí různých výtvarných technik vyrobit své vysněné zvířátko. A jak sami uslyšíte, nemusí se jednat pouze o typického domácího mazlíčka.

Švancarová, Magdaléna: Mio, můj Mio! (Lindgren, A.: Mio, můj Mio)
Organizujete dětský tábor? Hledáte vhodnou četbu na pokračování? Pak je tu pro vás princ Mio v podobě dvanácti kapitol a dvanácti hříček. Naučte děti, že čtení je zábava!

Ustrnulová, Helena: Prahou kráčí lev (Ježková, A.: Prahou kráčí lev)
Přidejte se ke klukovi Davidovi a holubovi Modropírkovi a projděte s nimi cestu za Žlutým lvem plnou dobrodružství a hravých soutěží.

Víšková, Veronika: Hrátky se zvířátky (Morgenstern, Ch.: Ferda pávl a všelijaká zvířata)
Vezměte děti na výpravu za zvířátky až z daleké Afriky, plnou zábavy, her i poučení! Toto hravé dopoledne je inspirováno knihou Ferda Páv a všelijaká zvířata.

Vrzalová, Tereza: Hrdinové evropských bájí (Hulpach, V.: Hrdinové starých evropských bájí)
Tak trošku jiná hodina dějepisu a literatury v jednom, seznámení se s hlavními postavami středověkých evropských bájí pomocí soutěžně laděného programu.

2. stupeň

Beran, Jiří: Hodinka hrůzné historie (Pitro, M.: Otřesné dějiny českých zemí)
Prožijte zábavnou hodinku s významnými postavami české historie a buďte svědky hrůzných skutků, které napáchali, či na nich byly napáchány.

Beránková, Monika: Prázdiny s panem Auťákem (Nienacki, Z.: Pan Auťák a pražské tajemství)
Na prázdniny se všichni těšíme. A na ty obzvlášť vydařené rádi a dlouho vzpomínáme. Někteří kamarádi mají skvělé prázdniny pokaždé. Podle nich si můžeme naplánovat, co podnikneme příště. A s panem Auťákem zažijeme napínavé dobrodružství vždycky. Možná že tak jako Barča a jeho kamarádi odhalíme drzé zloděje památek a nekalé podvodníky.

Ficnarová, Michaela: Cesta po Fantázií (Ende, M.: Nekonečný příběh)
Říše Fantázie je opět v ohrožení! Bezbřehá nicota roztahuje své sítě a jediný, kdo jí v tom může zabránit, jste Vy! Pomůžete Átrejovi a Bastiánovi v hledání léku pro Dětskou císařovnu a Fantázii?

Górecká, Lucie: Nemetonburk aneb Tajemství ve skále (Štulcová, R.: Nemetonburk aneb Tajemství ve skále)
NEMETON je prý spojnice mezi skutečným a nadpřirozeným světem. Nevěříte? Přesvědčte se, máte - li rádi záhady a dobrodružství! Dvojčata Tom a Áňa vás provedou labyrintem pod hradem Nemetonburk tam a zpátky, odhalí tajemství Křišťálové jeskyně, „Srdce srdcí" i záhadných podob sourozenců Justýny a Lukáše s jejich dávnými předky...

Honsová, Tereza: Moderní dějiny (Frenchová, J.: Hitlerova dcera)
Chcete se studenty probírat ožehavá témata moderních dějin jako je například problematika rasismu? Chcete poskytnout studentům možnost hlubší reflexe těchto témat?

Kadaníková, Lada: Podivný případ se psem (Haddon, M.: Podivný případ se psem)
Chcete se seznámit se světem autistů? Vědět, jak vnímají a prožívají svůj život? Jak rozdílně vidí svět okolo nás? Pak přijďte na besedu o knize, která právě do tohoto světa nabízí nahlédnutí.

Konířová, Marta: Oběd vynálezců (Gifford, C.: 10 vynálezců, kteří změnili svět)
Při společném jídle a při společné práci se o lidech dozvíte nejvíc! Netradiční pohled na některé vynálezce od antiky po 20. století, na jejich dobu, svět a společnost, ve které žili. Účastníci  budou objevovat symboly, které charakterizují jednotlivá období, země a kultury, a pracovat s nimi. Budou poznávat, že právě odlišnost zemí, období a kultur je zajímavá.

Marek, Tomáš: Zeď: jak se vyrůstalo za železnou oponou (Sís, P.: Zeď : Jak jsem vyrůstal za železnou oponou)
Není tomu tak dávno, co svoboda byla prázdným slovem. Pojďte pomocí her a čtení prozkoumat, jak se vyrůstalo s rudou hvězdou na obloze! Text besedy.

Osičková, Ludmila: Fyzika je hra (Baňková, M.: Straka v říši Entropie)
Zábavné odpoledne pro děti, spojené s poznáváním zákonitostí přírodních jevů a některých oblastí, kterými se fyzika zabývá.

Pučálková, Marie: Ztracený svět v Podzemí (Gordon, R.: Ztracený svět v Podzemí)
Každý z nás slyšel o tom, že ve vesmíru může být další život. Ale co když existuje i na Zemi život, o které nevíme a možná bychom se ho měli bát. Co když v podzemí a v zákoutích Vašeho města či vesnice existuje děsivá a krutá civilizace, o níž nemáte ani tušení, ale ona dobře ví o Vás? Pojďte se s námi podívat na Váš domov novýma očima a objevit jeho skrytá tajemství…

Škardová, Marie: Poklad na Zeleném jezeře (Sachar, L.: Díry aneb Tajemství Zeleného jezera)
Najděte poklad a objevte tajemství Zeleného jezera! Přijďte se seznámit se hrou Geocaching a hledejte s knihou L.Sachara: Díry.

Trojan, Radek: Návštěva knihovny strýce Montaguea (Priestley, Ch.: Příšerné příběhy strýce Montaguea)
Odpolední program na motivy knihy příšerné příběhy strýce Montaguea. Připraveny jsou zábavné hry které přivedou malé čtenáře do světa mýtů a záhad.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku