Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Kniha týdne - duben

Osobnosti čtou a doporučují

3. týden

Václav Cílek, geolog, klimatolog, spisovatel, esejista, filosof a překladatel taoistických a zenových textůKouzelné dobrodružství

Fotka uživatele Knihovna Jiřího Mahena v Brně.Po letech se vracím k autorům, kteří bývají řazeni ke kritickému či magickému realismu například k Alexandru Kuprinovi nebo některým novelám I. S. Turgeněva (Jarní vody ). Jsou to knihy, které přečtete a dlouho na ně nemůžete zapomenout a ve druhém čtení, bývají ještě lepší než napoprvé. Fournier je autorem jednoho románu – Kouzelné dobrodružství . Zahynul mladý hned, jak narukoval do první světové války. Nemá cenu moc mluvit o ději, ale o atmosféře, které připomíná obrazy Giorgia de Chirico.

2. týden

Eva Francová, česká sochařka, fotografka, autorka foodblogu Kuchařka ze Svatojánu: Kouzlo smyslů

Fotka uživatele Knihovna Jiřího Mahena v Brně.Kniha od Davida Abrama pojednává o jazyku, písmu, krajině, mytologii, času a prostoru z hlediska fenomenologie, neměla by uniknout nikomu, kdo hledá odpovědi na to, jak se stalo, že jsme se tak velmi vzdálili přírodě. David Abram, americký filozof, hlubinný ekolog a antropolog, napsal knihu, která je nejlepší příručkou, jak se stát znovu plně člověkem. Po přečtení knihy už se nikdy nebudete dívat na krajinu, na čas a prostor stejně jako doposud. Velmi doporučuji k přečtení všem zvídavým lidem.

1. týden

Jiří DUšek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno: Příběh nesmrtelných poutníků

Fotka uživatele Knihovna Jiřího Mahena v Brně.Po zhruba dvou desetiletích jsem znovu přečetl knížku Zdeňka Pokorného Příběh nesmrtelných poutníků. Jedná se o knihu o úžasném projektu sond Voyager, které již desetiletí putují Sluneční soustavou a postupně navštívily ty nejzajímavější místa v našem bezprostředním okolí. Je také dokumentem o nesmírné šikovnosti lidí  sondy se vydaly na cestu v době, kdy neexistovaly stolní počítače, Internet i mobily. Přitom jsou dodnes zdrojem zajímavých informací. Odvaha riskovat, nic nepodceňovat, být velkorysý a jít pevně za svým cílem. To je poselství této knížky.

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku