Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English


Každý týden vybíráme jednu knihu, která by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného knihomola
.

Ke knize vám nabízíme i neméně zajímavý e-tip.

Říjen 2015

4. týden

Jaroslav RUDIŠ: Konec punku v Helsinkách

Konec punku v Helsinkách katalogKniha vypovídá o punkové generaci konce 80. let a o tom, co z ní dnes zbylo. Čtvrtý román Jaroslava Rudiše ani na chvíli nepouští svůj osobitý vypravěčský styl. Zakouřený lokál, oči mladé dívky a praskající vztahy jsou jen částí fragmentů, které nás při četbě propojují s hlavní postavou čtyřicetiletého punkáče Oleho.

3. týden

Peter HANDKE: Úzkost brankáře při penaltě

Úzkost brankáře při penaltě facebook Existenciální drama v kulisách rakouského pohraničí. Raná novela kontroverzního spisovatele, která mu zajistila světový ohlas, je subtilní zprávou o životě a činech Josefa Blocha. Celek se rozpadá a zbývají pouze detaily, které však dohromady nesložíme ani prostřednictvím jazyka. Na motivy novely byl v roce 1972 natočen stejnojmenný film Wima Wenderse.


Vratislav Maňák: Šaty z igelitu

e-knihyDebut mladého autora, který přináší třináct povídek, třináct variací na téma lidského osamění, začíná většinou zcela všedními situacemi (Kristýna se připravuje na svůj svatební den, Jindřich probírá pozůstalost po své ženě, Tom slaví osmé narozeniny). Postupně však před čtenářem vyvstávají náznaky a nečekané motivy, které dávají tušit, že tento příběh není nejzazší skutečnost. To opravdu důležité se totiž odehrává až v krajině nedořečeností a zámlk, v níž se hrdinové povídek snaží se svou samotou vypořádat...


2. týden

Marek ŠINDERKA: Mapa Anny

Šindelka, Marek: Mapa AnnyAutorův druhý povídkový soubor pojednávající o vztazích všeho druhu. O těch vyzrálých, fungujících, ale i vyčpělých a vyhořelých. Citlivá vyprávění o životech dokonale vtahující svého čtenáře. Výpověď zesiluje střídání poetických pasáží se strohými popisy.

 

Jan BALABÁN: Možná, že odcházíme

Možná že odcházímee-knihyKaždý z nás se někdy ocitne v situaci, která najednou znejistí vše, co dosud prožil, a před člověkem se rozevře neznámý svět. A právě v takových zlomových okamžicích nacházíme i hrdiny Balabánových dvaceti povídek, Oldřicha trpícího chorobným strachem z ptáků, Editu opouštějící manžela a opuštěnou milencem, pacienty v protialkoholní léčebně a mnohé další.

1. týden

Tereza LÍMANOVÁ: Domeček

Domeček facebookV pozoruhodném debutu autorka zpřítomňuje zážitky hrdinky, která nabývá určujících životních zkušeností skrze postupné sbližování s tajuplnou existencí jednoho starobylého pražského domu a jeho obyvatel. Čtenáři je otevřena cesta k autorčinu dětství skrz rozmanité detaily, tolik typické pro dětské prožívání skutečnosti.


David MICHIE: Dalajlamova kočka

e-knihyPrvní kniha stejnojmenné série. Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. V jeho přítomnosti a díky jeho příkladu chytré zvířátko zjišťuje, jak naplnit dvě základní touhy všech živých tvorů: být šťastný a vyhnout se utrpení...

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku