Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Každý týden vybíráme jednu knihu, která by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného knihomola.

POZOR! Nově vám ke knize týdne nabízíme i tip na E-knihu.

Červen 2015

4. týden

Colm TÓIBÍN: Mariina závěť

Mariina závěť facebookPříběh Marie, matky Ježíše Krista, jak jej nevypráví Bible. Dlouhé roky po Kristově smrti na kříži nechce Marie o svatosti svého syna nic slyšet. Vůči jeho zázrakům je skeptická a bolest z jeho ztráty dosud nepřekonala. Marie vypravuje svou vlastní verzi o Kristově utrpení – o svém osobním smutku, scházející zbožnosti a svérázu. Kniha je příběhem ženy, která nechce chápat, proč se od ní syn odvrátil, a která nevěří v křesťanského Boha. Skrze její oči otevírá Tóibín zcela nový pohled na křesťanství a vytváří netušeně lidský portrét Marie coby ikony. Za tuto knihu byl Colm Tóibín v roce 2013 nominován do finále prestižní ceny The Man Booker Prize.

Marie zvaná Panna, tři králové a KráskaMarie zvaná Panna

e-knihyRozmarný románový apokryf plný lásky ale i vtipu o tom, co všechno se stalo mezi Josefem a Marií, než se v betlémském chlévě narodilo pacholátko. A též o tom, kterak tři falešní králové putovali za hvězdou betlémskou, kteréžto putování bylo dosud zcela neznámé...

3. týden

Jessie BURTON: Miniaturista

Miniaturista facebookAmsterdam patřil v 17. století k nejvlivnějším a nejbohatším městům. Čerstvě provdaná osmnáctiletá Nella Oortmanová přijíždí do honosného domu svého manžela Johannese Brandta a doufá, že se konečně vymaní z chudého venkovského života. Nic ale není tak, jak si představovala. Když dostane od manžela skříňkovou repliku jejich domu a objedná si do ní vybavení od miniaturisty, začnou se dít podivné věci. Kdo je onen tajemný miniaturista? Jaké tajemství skrývá Johannes a jeho sestra.

Charlie Lovett: Dobrodružství milovníka knih

Dobrodružství milovníka knihe-knihyPeter Byerly ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt manželky Amandy, přestěhoval se ze Severní Karolíny na anglický venkov a doufal, že se tu vrátí ke svému koníčku – sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otevře svazek z 18. století o shakespearovských podvrzích, vypadne z něj – Amandin portrét! Přestože akvarel očividně pochází z viktoriánských časů, podobnost je neuvěřitelná. Peter chce přijít záhadě na kloub...

2. týden

Shalom AUSLANDER: Naděje - tragédie

Naděje: tragédie facebookJak říká staré židovské přísloví, na každých deset Židů, kteří trpí a v jednom kuse si na něco stěžují, stvořil Bůh jedenáctého, který je umí rozesmát. Právě takovým jedenáctým Židem v řadě je americký prozaik židovského původu Shalom Auslander. Pro svůj příběh zvolil skutečně zvláštní a poměrně kontroverzní zápletku – představte si Annu Frankovou, živou, zdravou a co do chování nechutnou babiznu, která se zabydlí na půdě domu patřícímu současné americké židovské rodině. Jakkoliv je její existence bizarní, slouží Anne Franková v příběhu jako katalyzátor nezvratitelných událostí a veškerý děj se soustředí kolem hlavního hrdiny – otce rodiny, Solomona Kugela...

Philippe Claudel: Brodeckova zprávaBrodeckova zpráva

e-knihyKrátce po skončení války přichází do malé horské vesnice neznámý cizinec. Poté co svým chováním nastaví zrcadlo špatnému svědomí vesničanů a je za nejasných okolností zavražděn, pověří úřady Brodecka, jednoho z místních, aby o událostech sepsal oficiální zprávu. Brodeck, který sám strávil dva roky jako vězeň koncentračního tábora a je těžce poznamenán vzpomínkami na své ponížení, s úkolem souhlasí, současně však v paralelním vyprávění podává vlastní pohled na celý případ a jeho široké souvislosti.

1. týden

Jeremias GOTTHELF: Černý pavouk

Černý pavouk facebookJ. Gotthelf se řadí mezi nejvýznamnější švýcarské prozaiky. Téměř dvě stovky let stará novela popisuje odvěký souboj dobra a zla. V prostředí švýcarských Alp sledujeme konání obyčejných lidí determinované vírou v Boha a personifikovaného ďábla.

 

Tibetská kniha mrtvých

Tibetská kniha mrtvých e-knihyKniha mrtvých je základním dílem tibetského buddhismu. Její vznik se datuje do 8. století n. l., kdy byla patrně poprvé zapsána, avšak v následujících zhruba šesti stoletích patřila k tajným, „zakopaným“ knihám, které nepronikly na veřejnost. O její rozšíření se zasloužil až ve 14. století asketa Karmalingpa, který ji údajně objevil na hoře Gampodar a předal svým následovníkům. Kniha mrtvých je formulována jako poučení zemřelému na jeho cestě do „zásvětí“ – v „mezistavu“, který následuje po fyzické smrti... Titul u nás najdete pouze jako e-knihu!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku