Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Kniha týdne

Každý týden vybíráme jednu knihu, která by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného knihomola.

Duben 2015

4. týden

Fernando BÁEZ: Obecné dějiny ničení knih

Obecné dějiny ničení knih facebookHlavním poselstvím je, že knihy a vše, co jim předcházelo (ať už to byly hliněné destičky, či papyry), se ničily vždy, už od doby jejich vzniku, a také ničit budou. Poukazuje přitom i na rizika skladování dokumentů ve formě elektronických dat. Zmiňuje se mimo jiné o houbě, která „proniká do kompaktních disků, šíří se drážkami disku, až nenávratně poškodí datové stopy“. Na autorův seznam „škůdců“ se dále dostávají nejrozmanitější druhy hmyzu, myši a především lidé všech vyznání a politické příslušnosti.

3. týden

Jiří ŠIMÁČEK - Malá noční žranice

Malá noční žranice facebookBrněnský spisovatel zaujal již svými předchozími prózami (Snaživky , Charakter ). Poslední kniha se opět odehrává v Brně a líčí propletené osudy tří mužů žijících v jednom domě - stárnoucího vdovce, jeho syna odmítajícího dospět a neschopného kariéristického tchána. Kompozičně je román sestaven ze tří vzájemně střídajících se monologů. Šimáčkovy prózy se vyznačují originálním vypravěčským stylem, který není na první pohled založen na výrazných dějových zvratech, ale o to víc působí silněji na čtenáře.

2. týden

Hana LUNDIAKOVÁ - Imago, ty trubko

Imago, ty trubko facebookHrdinkou nového románu, rozděleného do tří samostatných kapitol, je mladá žena, kterou autorka charakterizuje jménem Houžvička. Hrdinka vyrůstá během končící normalizace v malém městě blízko polských hranic v nepříliš standardní rodině. Očima autorky sledujeme nejen její dospívání a posléze zvládání role matky samoživitelky, ale také příběhy jejich kamarádek a osudy dalších lidí, kteří souvisí s jejím životním příběhem. I když se nejedná o jednoduché čtení, kniha obsahuje spoustu literárních odkazů, narážek a paralel k autorčinu životu i zájmům, zanechá ve vás umělecký zážitek.

1. týden

Ota B. KRAUS - Cesta pouští

Cesta pouští facebookNeprávem opomíjený česko-izraelský spisovatel Ota B. Kraus ve svém stěžejním díle sugestivně popisuje na pozadí druhé světové války dospívání židovského mladíka. Román je výpovědí o hledání židovské identity, prožívání prvních lásek, vztahu k fyzické práci, rodičům a určujícím ideologiím 20. století (marxismus, sionismus). Autor o své knize řekl: „je psána vlastní krví“.

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku