Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Kniha týdne

Každý týden vybíráme jednu knihu, která by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného knihomola.

Květen 2015

4. týden

Lois LOWRY: Spočítej hvězdySpočítej hvězdy facebook

Píše se rok 1943. Dánsko je obsazeno nacisty a němečtí vojáci se vyskytují všude. Nerozlučné kamarádky Annemarie a Ellen si však nějaké nebezpečí příliš nepřipouští – prožívají normální dětství se všemi jeho radostmi a starostmi. Situace se však náhle změní, když nacisté začnou s pronásledováním Židů. Ellen totiž je Židovka. Ona i její rodiče najednou potřebují naléhavou pomoc... Jakou cenu má opravdové přátelství? A existují v tak převráceném světě ještě hodnoty jako je statečnost, nezištnost nebo čest?

 

3. týden

Jan SOJKA: Povídky o lovcích a Venuších

Povídky o lovcích a Venuších facebookKniha je souborem povídek, v níž je ústředním motivem věčný střet mužského a ženského chápání a vnímání světa. Autor v jednotlivých příbězích s citem pro detail poukazuje na lidskou slabost, zbabělost a neochotu přiznat, že alkohol problémy neřeší, nýbrž je oddaluje a prohlubuje.

2. týden

Eva HAUSEROVÁ - Noc v mejdlovarně

Noc v mejdlovarně facebookTři bývalé nerozlučné kamarádky z mládí se setkávají u jedné z nich v bytě, Dory, ve kterém pořádaly mejdany. Poklidný večírek s debatou o svých minulých i současných životech se jim však naprosto vymkne z rukou. Kniha je rozdělena do kapitol, ze kterých k nám promlouvají jednotlivé aktérky - Dora, Markéta a Šárka. Samotná autorka charakterizovala knihu jako opak smířlivé laskavosti Petra Šabacha, ale zas to není až tak brutální jako Jan Pelc (je to holčičí verze) a snaží se to postihnout širší škálu lidských osudů.”

1. týden

Alena FIALOVÁ: Poučeni z krizového vývoje: poválečná česká společnost v reflexi normalizační prózy

Poučeni z krizového vývoje facebookČím se zabývala normalizační angažovaná próza? Jaká díla psali spisovatelé, kteří vycházeli vstříc dobovým ideologickým požadavkům a vytvářeli obraz minulosti, jenž měl legitimizovat komunistický režim? Kniha analyzuje normalizační prozaickou produkci s tématem dějin a zároveň připomíná souvislosti umělecké literatury a propagandy, filmu a televize i podoby normalizační literární kritiky. Jádrem práce je zachycení poválečných dějin a zvláště obrazu let 1945, 1948 a 1968.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku