Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Každý týden vybíráme jednu knihu, která by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného knihomola.

POZOR! Nově vám ke knize týdne nabízíme i tip na E-knihu.

Srpen 2015

4. týden

Olga ČERNÁ: Klárka a 11 babiček

Klárka facbookKniha pojednává o Klárce a jejím dědečkovi-kominíkovi, u kterého bydlí. Příběh je vyprávěn formou dopisů, které si Klárka s dědečkem píšou během jeho pobytu v nemocnici, kde skončil po pádu ze střechy. Se sympatickou lehkostí a nadhledem popisuje autorka rozmanitosti lidských povah, příběhy i úskalí dnešního života, které Klárka prožívá. Knížka je napsána pro dětského čtenáře ale pobaví i rodiče. Doplněna je milými ilustracemi A. Skálové.

Ivona BŘEZINOVÁ: Johanka z parku

Johanka z parkue-knihyStarostlivá maminka, vášnivá luštitelka sudoku a křížovek, tatínek, dopravní policista usínající při televizních detektivkách, dvanáctiletý Miloš, o rok mladší Leoš a sedmiletá Oldřiška. A moderní babička Hermína, která roztočí vír podivných událostí, které třem sourozencům nedávají spát. Připadá vám tahle rodina trochu praštěná? A to ještě neznáte prapradědečka Mojmíra...

3. týden

Barbora BARONOVÁ, Dita PEPE: Slečny

Slečny FacebookStylizovaný literární dokument Slečny mapuje prostřednictvím osmi otevřených a literárně zpracovaných výpovědí fenomén neprovdaných žen v Československu a v Česku od 20. let 20. století do současnosti. Držet tuto publikaci v rukách je samo o sobě zážitkem.

 

Tracy McMillan: Proč ještě nejsi vdaná

Obálka titulu Proč ještě nejsi vdanáe-knihyTato kniha vám pomůže dostat se tam, kde si přeje zakotvit většina žen (jež si to většinou velmi neochotně připouštějí) – do manželství. Je to kniha hlavně o vás, ne o mužích. O tom, jaký typ jste a kde děláte chybu, když ještě nejste pod čepcem. A přitom o tom sníte každý den…

 

2. týden

Jiří ŠIMÁČEK: Charakter

CharakterRomán je knižním skvostem brněnského autora, který by vám rozhodně neměl uniknout. Kniha je jakousi detektivkou naruby, čtenář od začátku sleduje sled událostí v centru Brna, které vedly ke zločinu. Autorův styl je humorný, cynický a občas se blíží bizarní černé grotesce. Šimáčkovo dílo lze považovat za literárně hodnotnou parodii na bizarní události, které nám předkládá bulvární tisk.

Jiří ŠIMÁČEK: Malá noční žranice

Malá noční žranicee-knihyStejně jako autorovy předchozí knihy, i Malá noční žranice se odehrává v současném Brně. Líčí osudy stárnoucího vdovce, který se nedokáže smířit s životní situací svých dětí: syna, který navzdory střednímu věku nepracuje a tvrdošíjně odmítá dospět, a dcery žijící s ambiciózním, avšak neschopným kariéristou. Jejich vzájemné soužití v jednom domě proto přináší řadu konfliktních situací a nedorozumění.

1. týden

Dimitri VERHULST: Úprdelný dny na úprdelný planetě

Úprdelný dny na úprdelný planetě facebookDimitri Verhulst patří k vycházejícím hvězdám belgické literatury. Jeho oceňovaná kniha je originálním způsobem podaná holá pravda o vývoji lidstva. V celé jeho kráse a bez příkras. Je velmi málo spisovatelů, kteří mají odvahu vyjádřit otevřeně nekompromisní kritiku civilizace. A ještě méně těch, kteří by to dokázali s takovým dokonalým černým humorem. Kniha je napsána velmi svérázným stylem.


Jan HÁBL:
Učit (se) příběhem

e-knihyPříběh má zvláštní moc. Říká se, že pravda oděná do příběhu projde každými dveřmi. To je zřejmé i z věhlasu Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce. Komenský napsal mnoho kvalitních spisů, ale žádný nedosáhl takové obliby a didaktické účinnosti jako narativně-alegorický Labyrint. Otázka zní, v čem spočívá kouzlo narativní formy? V čem je jeho formativní síla? Co činí příběh (v tomto případě alegorický) didakticky funkční? Kniha předkládá některé odpovědi...

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku