Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Partnerská Knihovna Raczyńskich z polské Poznaně

Dne 15. září 2006 byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi Knihovnou Jiřího Mahena v Brně a Knihovnou Raczyńskich z Poznaně. Cílem partnerských knihoven je výměna odborných zkušeností a vzájemná prezentace partnerských měst a kultur obou národů.

Úspěšná spolupráce města Brna s polskou Poznaní, důležitým obchodním, průmyslovým a kulturním centrem, byla navázána v roce 1966 smlouvou o přátelství a spolupráci na úseku kulturním, turistickém, společenském a výměně zkušeností z komunálního hospodářství. V roce 1989 došlo k prodloužení a rozšíření smlouvy o oblast ekonomickou a výměnu odborníků. Více viz Spolupráce Brno – Poznaň .


Partnerství 2010 - 2016


duben 2016
Dny polské kultury v Brně

Již 6. ročník festivalu, z program v KJM

Wojciech Bonowicz – beseda s Renatou Putzlacher-Buchtová
Henryk Sienkiewicz – Błaszak, v polštině
Jak chutná Polsko? – komponovaný pořad
Koncert Stanisława Pawlaka – klavírní jazzové improvizace
Koncert jazzového muzikanta Łukasze Wiśniewského – Hard Times

listopad 2015
Setkání s polskou kulturou

Z programu:

  • Łukasz Wiśniewski – blues koncert
  • Ewa Lipská a muzikanti Izabela Królak a Michal Lanuszka
  • Iwona Chmielewska – Myslící knihy
  • Iwona Chmielewska – výtvarná dílna

duben 2015
Dny polské kultury v Brně

Již 5. ročník festivalu DNY POLSKÉ KULTURY V BRNĚ . Program v KJM: Život a odkaz Elišky Rejčky  komponované pásmo studentů, polonistiky MU, Eliška Rejčka a její knihy  přednáška Mgr. Jiřího Davida z Památníku písemnictví, Česká a polská královna – Czeska i Polska Królowa  vernisáž, Já, Eliška Rejčka, někdy královna česká a polská – divadlo jednoho herce a Labyrint světa a ráj srdce  punková zpověď učitele národů v jazyce 21. století, představení Městského divadla ve Zlíně.

duben 2014
Dny polské kultury v Brně

4. ročník festivalu DNY POLSKÉ KULTURY V BRNĚ ( plakát) - program KJM: výstavy: Stanislaw Barańczak, Poznaň v představách Ryszarda Horowitze, Krakov očima POLONUSU, besedy: MgA. Jan Dalecký: Polský jazz, Maciej Ruczaj: Na východ od Západu, na západ od Východu aneb Proč je Polsko jiné? a scénické čtení z cyklu LiStOVáNí Jerzy Kosiński: Byl jsem při tom.

ÚNOR - KVĚTEN 2012
PROJEKT BRÁNA JAZYKŮ OTEVŘENÁ

Česko-polský projekt KJM, partnerské knihovny Biblioteki Raczyńskich z Poznaně a Pedagogické školy J. A. Komenského z Lešna vznikl u příležitosti 420. výročí narození Jana Amose Komenského. Projekt si kladl za cíl připomenout dětem základních a středních škol i široké veřejnosti život a dílo této významné osobnosti. Realizováno v rámci Dnů polské kultury v Brně 2012.

říjen 2011
45 let partnerství Brna a Poznaně – nÁvštěva Poznaně

duben 2011
Dny polské kultury v Brně

Program festivalu u příležitosti oslav 45. výročí vzájemné spolupráce obou měst a též předsednictví Polska v Radě EU (2. pol. 2011) najdete v dubnovém bulletinu.

listopad 2010
Setkání s polskou kulturou

V rámci programu polského večera se návštěvníci KJM seznámili s polskými tradicemi, zvyklostmi, hudbou a literaturou. Proběhlo setkání se Szczepanem Kopytem, významným polským básníkem a jazzovým interpretem a dále se zájemci o polské tradice seznámili s Ondřejkami, polskými zvyky spojenými s dobou adventní. Setkání s Polskem bylo završeno koncertem krakovského písničkáře a kytaristy Michala Lanuszky, interpreta písní Jaromíra Nohavici.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku