Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární lavičky Mahenka a Jiřinka

Literární lavičky najdete v Brně na dvou místech:

  • Mahenka: Jakubské náměstí
  • Jiřinka: Moravské náměstí (před kinem Scala)
  • NOVĚ! Tuřany: ZŠ Požární, Holásky

Aktuálně

Z důvodu údržby lavičky a stavebních prací na Jakubském nám. je knihovnička Mahenka z prostoru dočasně odstraněna.

Fotka uživatele Knihovna Jiřího Mahena v Brně.


O knihovničkách

Literární lavičky našly svoji inspiraci v zahraničí v tzv. knihobudkách (česká provedení ). V KJM jsme myšlenku rozvinuli o unikátní mobiliář, který oživuje veřejný prostor, nabízí veřejnosti zajímavou knižní i hudební nabídku a zpříjemňuje pobyt v centru města. Výjimečnost knihovniček spočívá v možnosti jejich propojení s městskými lavičkami.

Knihy v lavičkách pravidelně doplňujeme a tematicky obměňujeme, přístupny jsou nonstop a zdarma pro každého. Najdete v nich i hudební CD, mluvené slovo, DVD, notové záznamy, kvízy aj. Nechybí ani společná setkání u knihovniček či akce pořádané ve spolupráci s dalšími subjekty působícími na náměstí. V našich knihovničkách najdete tato témata:

Do podoby knihovniček může zasahovat každý zájemce či kolemjdoucí. Vypůjčenou knihu (i jiný dokument) může čtenář vrátit zpět, příp. ji nahradit svou vlastní. Vzhledem ke strategicky vhodnému umístění a dostupnosti laviček je mohou volně využívat i lidé nacházející se v tíživé životní situaci či lidé ohrožení sociokulturním vyloučením.

Vzhled knihovniček navrhlo architektonické studio AEIOU , výroby se ujala společnost Dřevodílo Rousínov , výroba sériového a zakázkového nábytku na míru.

Záštitu nad projektem převzal starosta městské části Brno-střed Martin Landa.


Propagace a publicitA

Kontakt

Mgr. Eva Vojtíšková

  • e-mail: projekty@kjm.cz
  • tel.: 542 532 107

Fotogalerie

Slavnostní odhalení laviček 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku