Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Březen - měsíc čtenářů

Březen - měsíc čtenářů Nevíte, co číst, co si poslechnout?
Zajímalo by Vás, po jakých titulech sáhnou samotní knihovníci a proč? ...

Podívejte se na jejich tipy a inspirujte se!


V březnu Vás se svými oblíbenými tituly seznámí knihovnice z Knihovny pro dospělé ÚK (Kobližná 4), paní Kateřina Roháčová, Vlasta Žáčková a Hana Němcová. Hudební doprovod přináší Mgr. Jitka Málková z Hudební knihovny KJM.

Cesta třešňových květů katalogJaponsko-německá autorka vypráví příběh neobyčejné ženy, své babičky Nao, která se narodila v roce 1895 v Tokiu o jarní noci, kdy rozkvetly třešňové květy. Její životní cesta odráží všechna stadia vývoje Japonska, a my se jejím prostřednictvím seznamujeme s japonskou historií, kulturou, náboženstvím a tradicemi. Květy třešně pro Japonce symbolizují znovuzrození, a oni neváhají putovat na místa, kde kvetou nejkrásněji, aby je mohli obdivovat.

DOPORUČUJE: Kateřina Roháčová, vedoucí Knihovny pro dospělé

Strážci katalog„První kniha plánované trilogie Angelus o odvěkém boji dobra se zlem je určena pro milovníky epických příběhů s trochou nadpřirozena. Jejím autorem je oceňovaný americký zpravodaj a kameraman, který našel inspiraci pro svou knihu ve městě Lausanne ve Švýcarsku, kde se na kopci nad Ženevským jezerem tyčí překrásná gotická katedrála. Setkává se tu s mužem, který tráví noci ve zvonici, ohlašuje spícímu městu kolik je hodin a hlídá, jestli se neblíží nepřátelé. Je to poslední strážce zvonů a jeho velkým snem je, aby lidé vnímali katedrálu jako místo zázraků a naděje.
Na stejném místě se odehrává i děj této knihy, ve které se odráží také zlo v různých jeho podobách, tak jak se s ním autor jako reportér setkával. Strážce je v tomto příběhu nejen strážcem zvonů, se kterými mluví, jako by to byly živé bytosti, ale především strážcem dobra."

DOPORUČUJE: Kateřina Roháčová, vedoucí Knihovny pro dospělé

Matky katalogZkušený slovenský autor vypráví silný příběh, ve kterém hlavní hrdinka Zuzana porodí syna v sovětském lágru a celý život musí bojovat o jeho lásku. Za znovuzískání syna zaplatí krutou cenu v podobě ztráty vlastní matky. Rankov se zabývá problémy ženského světa, v kterém muži hrají jen okrajovou úlohu.
Příběh nutí k zamyšlení a k otázkám jak se zachovat v mezních situacích a  také  musím obdivovat autora jak dokonale se dokázal vcítit do myšlení žen.“

DOPORUČUJE: Vlasta Žáčková

Vřesoviště katalogNapínavý psychologický román s detektivní zápletkou je plný zvratů a nečekaných situací. Konfrontuje naprosto rozdílné světy dvou lidí, jedenáctiletého chlapce a sériového vraha odsouzeného na doživotí, kteří spolu hrají nebezpečnou hru, v níž jde o život. Důležitou roli  v příběhu hraje také exmoorské vřesoviště ukrývající mnohá tajemství. Vynikající prvotina anglické autorky dostala v roce 2010 cenu britské Asociace autorů detektivek Zlatá dýka."


DOPORUČUJE
: Vlasta Žáčková

Sladké zapomínání katalogVelmi poutavá kniha, která na první pohled působí jako román pro ženy. Čtenáře však velmi mile překvapí. Při pátrání hlavní hrdinky v minulosti své babičky nás příběh zavede až do okupované Paříže. Do vážené a bohaté židovské rodiny, kde je otec přesvědčen, že žádné nebezpečí nehrozí. A tam to celé začalo.“

DOPORUČUJE: Hana Němcová

 

ADHD katalogTato kniha je opravdu praktickým rádcem pro rodiče a učitele, kteří mají zájem pochopit a pomoci dětem s ADHD. Velmi srozumitelnou formou zde najdeme odpovědi na otázky, které trápí hlavně rodiče.

DOPORUČUJE: Hana Němcová

 


Audiotipy

Tha Absence katalog„Album The Absence je třetím studiovým albem jazz-popové zpěvačky Melody Gardot, která při jeho vzniku čerpala inspiraci z jihoamerické a jihoevropské hudby. Dané destinace sama navštívila i přes to, že jí cestování činí značné potíže – jako studentka byla sražena na kole autem a strávila dlouhé měsíce v nemocnici. Album je typické svými rytmickými výpůjčkami z tanga, bossa novy, případně fada, které jsou ovšem propojeny se zpěvaččiným osobitým výrazem vyrůstajícím z blues a písničkářství.

DOPORUČUJE: Mgr. Jitka Málková, vedoucí Hudební knihovny

Liquid spirit katalog„V rámci letošního JazzFestu v květnu vystoupí v Brně jazzový zpěvák, skladatel, herec a básník Gregory Porter, který přijede se svým čerstvým třetím albem Liquid Spirit. Teprve dvaačtyřicetiletému černošskému zpěvákovi vysekly poklonu např. Dianna Reeves nebo Erykah Badu a za dvě první alba – Water a Be Good – získal nominace na Grammy. Vřele doporučuji.

DOPORUČUJE: Mgr. Jitka Málková, vedoucí Hudební knihovny

Vytisknout stránku Vytisknout stránku