Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Inspirace na červen

databázeNevíte, co číst, co si poslechnout?

Zajímalo by Vás, po jakých titulech sáhnou samotní knihovníci a proč? ...

Podívejte se na jejich tipy a inspirujte se!


Přehled knižních tipů na červen sestavili pracovníci Informačních služeb KJM. Jejich informační a čtenářský rozptyl hudebně i humorně dolaďuje kolegyně Gabriela Obstová z Hudební knihovny KJM.

Děti Ireny Sendlerové katalogKniha líčí dramatické osudy jedné z vůdčích osobností polského protinacistického odboje, Ireny Sendlerové, která za 2. světové války zorganizovala záchranu 2500 židovských dětí tím, že je nejrůznějšími způsoby pomáhala propašovat z Varšavského ghetta a dala jim tak šanci začít nový život. Jedná se o fascinující, obdivuhodný a dojemný příběh výjimečně odvážné ženy, která právem patří do společnosti takových osobností, jako sir Winton a Oscar Schindler. Není bez zajímavosti, že autorem úvodu knihy je Michal Glowiński, polský spisovatel, jedno ze zachráněných dětí. Knihu doporučuji všem, kteří hledají osobnosti hodné obdivu a respektu. Takové, na které by nemělo být zapomenuto...

DOPORUČUJE: Mgr. Petra Voborná, vedoucí Informačních služeb

Digitální demence katalogMonografie Manfreda Spitzera, německého profesora psychiatrie, varuje před škodlivými vlivy digitálních technologií. V dnešní době trávíme s výpočetní technikou alarmující množství času, což škodí naší fyzické i duševní kondici. Stáváme se zavislými, nevyužíváme vlastní rozum, ztrácíme schopnost koncentrace, špatně se učíme, ochabuje nám paměť, plýtváme časem a naše vztahy se přesouvají do režimu on-line. Stojí nám to za to? Dokážou nám počítače, tablety, smartphony aj. zajistit dlouhodobou spokojenost? Kniha pro ty, kteří si hrozbu digitální demence připouští a chtějí si ujasnit, jak jí čelit.“

DOPORUČUJE: Mgr. Petra Voborná, vedoucí Informačních služeb

Stoletý stařík katalogVe Švédsku nejoblíbenější kniha roku 2009 vypráví s neutuchajícím vtipem o stoletém staříkovi, který vylezl z okna domova důchodců a zmizel. Hledá ho nakonec celá země, ale to není nic překvapivého, protože celý svůj život přežil ve víru světových událostí, na jejichž vývoji se údajně výrazně sám podílel a při kterých se setkal s i osobnostmi vysloveně nebezpečnými   samotným Stalinem, Mao Ce-tungem nebo Kim Ir-senem. Právě setkání prostého Švéda s těmito významnými muži mi připomíná dobrodružství Forresta Gumpa , forma vyprávění v knize pak styl psaní Fina Arto Paasilinny , mého dalšího oblíbeného humoristy severského původu. Od 15. 5. 2014 je v českých kinech uváděn stejnojmenný švédský film .

DOPORUČUJE: Mgr. Vladimíra Huberová

Brněnské maličkosti katalogTřetí díl oblíbené série brněnského rodáka, absolventa Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, o zajímavých místech našeho města se vrací do historického centra. Tentokrát se zaměřuje zejména na neobvyklé detaily spojené s Brnem jako centrem financí a obchodu. Dvojstrana publikace je věnována i stavební historii Schrattebachova paláce, kde nyní sídlí naše Ústřední knihovna.

DOPORUČUJE: Mgr. Vladimíra Huberová

Knížka něžností katalogSbírka básní francouzské básnířky, která jako jediná žena patřila do skupiny prokletých básníků. Kniha je výborem milostné lyriky plné ryzího citu a hudebnosti. Autorka se ve verších vyznává ze své první osudové a marné lásky k muži, jehož jméno nikdy neprozradila.

DOPORUČUJE: Bc. Lenka Dostálová

 

Limonov katalogKniha je zpracována jako románový životopis jedné z nejkontroverznějších postav dnešního Ruska – Eduarda Limonova (vl. jm. Savenko). V komunistickém Rusku působil Limonov jako zloděj, pašerák a nepříliš úspěšný básník a umělec. Bývalým režimem nebyl nikdy stíhán, ale nebyl ani jeho zastáncem. V roce 1974 emigroval do New Yorku, posléze do Paříže. Zde žil bohémských životem. V bosenské válce bojoval po boku Srbů a po návratu do Ruska se stal vůdcem protiputinovského hnutí. E. Carrére patří v současnosti k jednomu z nejvýznamnějších  francouzských prozaiků. Má gruzínské předky a tudíž má blízko k ruskému prostředí. Na základě zprostředkovaných vyprávění se rozhodl sepsat Limonův život, který se mu podařilo velmi zasvěceně vylíčit.

DOPORUČUJE: Bc. Lenka Dostálová

Jakobiánův dům katalogDěj románu se odehrává kolem kdysi honosné budovy v centru Káhiry - Jakobijánova domu. Na pěti postavách, kteří zde žijí, je vylíčena společenská, náboženská a politická situace současného Egypta. Kniha otevřeně poukazuje na korupci, sexuální zneužívání, náboženský extremismus a homosexualitu. V Egyptě se stala kniha na pět let nejprodávanějším titulem. Jakobijánův dům byl přeložen do 25 jazyků a v roce 2006 vznikl na jeho motivy nejdražší egyptský film všech dob.

DOPORUČUJE: Bc. Lenka Dostálová


Audiotipy: Vesele, jen vesele …!

„Přicházím s nabídkou kvalitního… humoru :-).“ Veselá mysl je půl zdraví, proto na ni pamatujte i v těchto dnech a neváhejte si život zkvalitnit příjemným poslechem humorně laděných nahrávek.

Udělej mi tichoučko katalog„Humoristické povídky bratří Krausových plné krásného, čistého humoru a třpytivého českého jazyka… Bratři Krausové se již potřetí sešli na jevišti pražského divadla Viola k četbě humoristických povídek. Texty z pera Ivana Krause pocházejí z knížky Udělej mi tichoučko! a pojednávají s vtipem a nadhledem o příhodách rodiny Krausovy. Herec a moderátor Jan Kraus a spisovatel Ivan Kraus interpretují příběhy, jejichž aktéry byli oni sami. Během představení tedy není nouze ani o glosování některých událostí. Výsledkem je velmi zábavná a vtipná nahrávka.

DOPORUČUJE: Mgr. Gabriela Obstová

Lichožrouti navždy katalogTímto zvu i děti k malému pobavení a zasmání se... Vy všichni, kdo hledáte tu zatracenou ztracenou ponožku, nejste sami! Jsou nás po světě miliony a to je jedna ze záhad, jichž je svět plný. Profesor Kadeřábek a magistra Miklíková, objevitelé skrytého života lichožroutů, po mnohaletém bádání došli k přesvědčení, že jsou tajemství, která tu musí zůstat navždy… I proto se poslední, závěrečný díl ponožkožroutí ságy jmenuje Lichožrouti navždy.“

DOPORUČUJE: Mgr. Gabriela Obstová

Vytisknout stránku Vytisknout stránku