Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Pojeďte s námi do fantazie...

25 let partnerství Brno - StuttgartNevíte, co číst, co si poslechnout?

Zajímalo by Vás, po jakých titulech sáhnou samotní knihovníci a proč? ...

Podívejte se na jejich tipy a inspirujte se!


Dobrý den vážení návštěvníci této stránky,

jmenuji se Lenka Střítecká, pracuji jako knihovnice v Ústřední knihovně (Kobližná 4) a přesně před rokem jsem se s Vámi podělila o některé z knih, které jsem přečetla a zaujaly mě. Jsem ráda, že i letošní duben mohu s Vámi některé z přečtených knih tímto způsobem sdílet. Nejsou to sice knihy, které najdete na prvních místech žebříčků oblíbenosti, ale to neznamená, že nejsou zajímavé, tedy pro mě rozhodně byly... Hudebními tipy doplnila Mgr. Jitka Bařinková z Hudební knihovny KJM.

Stárnu a užívám si katalogZaujal mě podtitul této knihy – Deník zralé ženy. Protože již také patřím do věkové kategorie  s koncovkou –sát, sáhla jsem zvědavě po ní a při čtení jsem opravdu nelitovala. Jelikož je kniha psána deníkovou formou, tak při prvním prolistování může vyvolat pocit, že to je napodobenina bestselleru Deník B. Jonesové, ale podoba končí právě u té deníkové formy. Pokud si ani vy nemyslíte, že život v šedesáti směřuje ke konci, je to kniha právě pro vás. Nemusíme se přeci pouštět do věcí, které jsou určené především mladým (např. cyklistický výlet napříč Mongolskem), ale přesto ještě nemusíme rezignovat na radosti života. Můžeme si nejen užívat vnoučátek, ale i žít si podle svých představ. Právě o tom všem je tato kniha psaná s patřičnou dávkou humoru a ironie. Pokud v ní najdete zalíbení, tak neváhejte a sáhněte po jejím volném pokračování Zraju jako víno .“

Via lucis katalogPřiznám se, že do té doby, než jsem přečetla tuto knihu, tak jméno Helena Kellerová jsem nijak nevnímala, ale po přečtení zjišťuji, že se používá celkem často. Autorka knihy, Jindra Jarošová, zpracovala beletristickou formou život jedné z nejstatečnějších žen, které žily. Život Heleny Kellerové a její vůle se ukázaly být mocnější než osud, který jí ponechal pouze tři smysly: chuť, čich a hmat. Od devatenácti měsíců byla sice slepá a hluchá, ale i tak se naučila mluvit, promovala na Harvardu, osvojila si latinu a řečtinu a stala se slavnou spisovatelkou. Za mnohé z toho vděčila Helen Kellerová své učitelce Anne Sullivanové, která jí stála po boku až do své smrti. Román je napsán tak strhující formou, že odtrnout se od něho je téměř nemožné a sama za sebe musím říct, že mi pomohl i v některých rozhodnutích."

Ostrov katalogPřed několika lety mi rukami prošla kniha s názvem Ostrov. Po přečtení záložky v knize jsem ji odložila, protože číst o malomocných mně nepřipadalo moc zajímavé. V loňském roce jsme byli na dovolené na Krétě a jeden z výletů, který jsme podnikli, byl na ostrov Spinalonga, jemuž vévodí pevnost vybudovaná Benátčany a který sloužil v letech 1903–1957 jako leprosárium pro celou Krétu. Procházíte-li uličkami Spinalongy, vnímáte tu nesmírně působivou atmosféru a uvědomujete si tu obrovskou vůli lidí žít. Když jsem po návratu z dovolené sáhla po knize Victorie Hislop, úplně mě pohltila a já si uvědomila, že jsem udělala chybu, když jsem si ji nepřečetla již při prvním setkání se s ní. I bez návštěvy ostrova je to kniha úžasně napsaná a příběhy lidí jsou popsané tak, jako by tam spisovatelka žila mnoho let. I proto vám knihu doporučuji k přečtení.“

Ozvěna tenká jako vlas katalogNáhodou jsme si v jednom časopise, který v knihovně odebíráme, přečetla jednu básničku. Zaujala mě natolik, že jsem se o autora i jeho poezii začala zajímat víc. Zjistila jsem, že to je muž mnoha profesí a mimo jiné je i dvorním textařem skupiny Spirituál kvintet (možná i proto mám písničky skupiny ráda). Půjčila jsem si v naší knihovně jednu z jeho sbírek básní a zjistila jsem, že opravdu ráda čtu verše Františka Novotného. Pohladí vás po duši, vyvolají vám úsměv na tváři a to v dnešní uspěchané, a pro dost lidí i těžké době, není málo. Chcete-li, aby vám alespoň chvíli bylo milo u srdíčka, tak neváhejte a začtěte se..."

Čáp nejni kondor katalogAsi většina lidí zná Radůzu jako výbornou zpěvačku, ale asi ne každý ví, že mimo knížky pro děti vydala útlou knihu povídek, ve které vzpomíná na dětství. Čáp nejni kondor  zapadá do celkového charakteru její tvorby, I když neznáte autorku jako písničkářku a setkáváte se s ní poprvé v této povídkové knížce, nebudete zklamaní. Vše vypráví malá holčička, ovšem užijí si to hlavně dospělí. Především ti, kteří pamatují sedmdesátá léta, ti co pamatují humoristický časopis Dikobraz i dobu, kdy se chodilo pro čtvrtku másla do konzumu a brambory se škrábaly na schodech před domem. Kniha vydá sice jen na jeden večer, ale zůstane po ní dobrá nálada.“

Kosprd a Telecí katalogRáda čtu, ale ještě raději čtu knížky svému vnukovi. Kupujeme knížky, a samozřejmě chodíme spolu také do knihovny a vybíráme si četbu z nejrůznějších oblastí. Jednou nás zaujala knížka Kosprd a Telecí. Ta se vnukovi pochopitelně zalíbila hlavně kvůli názvu. No, chcete-li se svým dítětem či vnoučetem sdílet vtipnou knížku, chcete-li slyšet upřímný a hlasitý dětský smích neuděláte chybu, když budete číst tuto. Je ale pravda, že pevně doufám, že některé situace zůstanou jen v tištěné podobě v této knize a že je nebude můj vnuk chtít realizovat. Asi by nás potom za výběr knihy nepochválili ani rodiče, ani paní učitelka v mateřské škole.


Audiotipy

Nězachoď slunečko katalogCD houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské představuje lidové písně v originálních úpravách. Na albu spoluúčinkuje také Pacora trio, tedy Stano Palúch  housle, Marcel Comendant  cimbál a Róbert Ragan  kontrabas a další muzikanti, z nichž se někteří se zpěvačkou setkali už při jejím dřívějším muzicírování. Zaznívají starobylé texty i nápěvy, stejně účinné dnes jako před sto lety. Za album Nězachoď slunečko získala letos Jitka Šuranská žánrovou cenu Anděl.

ZAZ katalog„Nahrávka mladé francouzské zpěvačky (vlastním jménem Isabelle Reffoy) navazuje na dlouhodobou kulturu francouzských šansonů. Styl ZAZ přímo vychází z francouzské ulice a je plný muzikantství. Píseň Je veux z jejího prvního alba, zpívaná přímo z ulice, obletěla pomocí internetu celý svět a získala si spoustu fanoušků. Právem se jí přezdívá „nová Edith Piaf.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku