Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Na vlnách jara, hudby a literatury

Brněnská muzejní nocNevíte, co číst, co si poslechnout?

Zajímalo by Vás, po jakých titulech sáhnou samotní knihovníci a proč? ...

Podívejte se na jejich tipy a inspirujte se!

AKTUÁLNĚ: zdigitalizované dílo Jiřího Mahena - čtěte on-line


Květen si ke svým čtenářským tipům vybraly knihovnice z pobočky v Bohunicích (Lány 3), paní Jitka Fukalová a Veronika Bednářová. Jejich tipy hudebně dolaďuje kolegyně Alexandra Pánková z Hudební knihovny KJM.

Kam létají vrány katalog930stránkový román, výborná detektivka se zajímavým, silným příběhem. Odehrává se v realitě 60. let minulého století v Kanadě. Barvitý popis tehdejšího života i nečekaně rozuzlená zápletka.

DOPORUČUJE: Jitka Fukalová, vedoucí pobočky

 

Prázdné místo katalog„541stránkový román, tentokrát bez detektivní zápletky, příběh maloměsta současnosti. Zručná a vytříbená spisovatelka, autorka Harryho Pottera, vypráví příběh pro dospělé, který i přes velmi smutný konec přináší očistu do našich myslí.

DOPORUČUJE: Jitka Fukalová, vedoucí pobočky

 

Pravda o případu Harryho Queberta katalog580stránkový román, opět výborná detektivní zápletka, 70. léta minulého století. Ztratí se mladá dívka a k rozřešení případu dojde až po dlouhých 33 letech. Nenechte se odradit počtem stránek. Tyto silné romány prokážou bohatou vrstevnatost a určitě Vás zaujmou.“

DOPORUČUJE: Jitka Fukalová, vedoucí pobočky

 

Den, kdy došly prachy katalogVelká hospodářská krize ve 30. letech 20. století ovlivnila a změnila vše v Americe i v Evropě, je to jakýsi začátek moderní doby. Milan Vodička chtěl původně napsat pouze novinový článek, ale byl tak zaujat, že se ponořil do podkladů ještě hlouběji a vznikla poutavá a čtivá kniha, popisující toto těžké období doslova ze všech stran. Nezaměstnanost, bída, lidské tragédie, ale i zábava, móda, film a dynamická doba změn a nových nadějí. Mimochodem – víte z hodin dějepisu, která evropská země se vyhnula celosvětové hospodářské krizi a jak to provedla?"

DOPORUČUJE: Veronika Bednářová

Z jako Zelda katalogAmerický spisovatel F. Scott Fitzgerald měl duševně nemocnou manželku Zeldu, tato skutečnost mu byla inspirací pro román Něžná je noc . Therese Ann Fowlerová na základě dopisů a děl  Francise Scotta i Zeldy napsala  knihu – fiktivní vyprávění Zeldy... Osmnáctiletá nadaná a temperamentní dívka z dobré rodiny amerického Jihu se zamiluje do mladého spisovatele, který vše, co píše, promění v úspěch a provdá se za něj. Začíná cesta zlatého páru životem, Amerikou, Evropou a světem literatury. Je Zelda opravdu bláznivá nebo je její nervové zhroucení jen výsledkem životního stylu a nekonvenčních povah obou manželů? Budou se takoví dva lidé vzájemně inspirovat a podporovat, anebo se ničit?.“

DOPORUČUJE: Veronika Bednářová

Cesty dětí katalogBěla a Kuba navštíví za jednoho deštivého sobotního dopoledne muzeum a tam mezi exponáty objeví časopřemisťovač a hned ho také vyzkouší. Podívají se do deseti období od pravěku až do doby nedávné. V každé době děti prožijí jedno dobrodružství, které je s ní docela důkladně a hlavně výstižně seznámí. Letopočtů v knize najdete jen pár, zato zajímavostí víc než dost a jako bonus v každé kapitole tip na výlet na místo, které s danou dobou souvisí a otázku k přemýšlení.

DOPORUČUJE: Veronika Bednářová


Audiotipy/knihy

Didn´t it rain katalog„Ráda bych vám doporučila CD Didn´t it rain anglického herce a zpěváka Hugha Laurieho, vlastním jménem James Hugh Calum Laurie. Hugha Laurieho můžeme znát především jako vynikajícího Dr. House ve stejnojmenném seriálu. Po velkém úspěchu jeho debutového alba Let them talk vydal Laurie tohle výborné bluesové CD Didn´t it rain, které zachycuje neworleanské blues od toho nejstaršího až po současnost.

Atlas mraků katalog„Doporučila bych vám bestseller Atlas mraků ověnčený cenou British Book Award, který se po svém zfilmování dočkal v roce 2012 zvukové podoby. Cestopis, román v dopisech, post-apokalyptické vyprávění, sci-fi příběh, tím vším se dá nazvat tento poutavý příběh z budoucnosti, vracející se do minulosti, který maže hranice mezi žánry i časovými rovinami a zamýšlí se nad nebezpečím lidské touhy po moci i jejími důsledky. Poslechněte si šestici příběhů začínajících v 19. století a končících až v daleké budoucnosti.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku