Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Spisovatel Kohout v Sázavě pokřtil knihu a oslavil 88. narozeniny

Kniha spisovatele a dramatika Pavla Kohouta Jolana a kouzelník se po několika desetiletích dočkala oficiálního českého vydání. Vyprávění o osmileté Jolaně provázené fotografiemi Oldřicha Škáchy dosud znali čtenáři jen z německého překladu nebo samizdatu (ceskenoviny.cz ).

Vendelín a Josefína. Příjemné a veselé verše pro děti od známého češtináře

Sdružení Naproti všem vydává v současnosti v krátkém sledu dvě pozoruhodné knihy veršů pro děti. Vedle leporela Jána Rakytky Sofie poznává svět je to pozdní debut známého češtináře Josefa Soukala Vendelín a Josefína (rozhlas.cz ).

Zemřel Péter Esterházy, (post)moderní aristokrat maďarské literatury

Jeden z nejznámějších současných maďarských spisovatelů zemřel ve věku 60 šesti let. Esterházy získal mnoho prestižních ocenění za literaturu, v roce 2008 převzal například polskou literární cenu Angelus Central European (literarni.cz ).

Cenu pro překlad české knihy získalo čtrnáct bohemistů, jsou mezi nimi Korejka i Ukrajinci

Potřetí se udílela Cena Susanny Roth pro nejlepší překlad literárního úryvku do cizího jazyka. Letos účastníci překládali kus z prvotiny Anny Bolavé Do tmy , která tento rok získala ocenění Magnesia Litera v kategorii próza. (ihned.cz ).

Odešel filozofický tulák Zdeněk Neubauer, zůstává po něm touha po rozumění celku

Ve věku čtyřiasedmdesáti let zemřel filozof Zdeněk Neubauer. Byl filozofickým tulákem. Bloudil krajinou mysli i přírody a odhaloval v nich spojnice a přeryvy. Zůstává po něm vyprávění o muži filozofického života a touhy po rozumění jednomu celku (ihned.cz ).


Zaostřeno na LÉTO 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Tom ROBBINS – autor zamotaných příběhů, pacifista a hipík (*1936)
americký spisovatel, představitel postmoderny

22. července – 80. výročí narození

Tom Robbins se po vysokoškolských studiích přihlásil do armády k letectvu. Zde strávil čtyři roky jako meteorolog. V 60. letech žil v umělecké komunitní vesnici nedaleko Seattlu. Pohyboval se v okruhu nejznámějších představitelů éry hippies, např. gurua LSD T. Learyho. Jeho literární tvorba je inspirována osobností Allena Gingsberga, zenbuddhismem, taoismem a súfismem. Inspirací také sbíral na koncertech rockové kapely The Doors. Robbinsovým vzdáleným příbuzným je anglický spisovatel Daniel Defoe. V poslední době na sebe upozornil jako odpůrce války v Iráku a represivního přístupu marihuaně. Do filmové podoby byl převeden román I na kovbojky občas padne smutek , kde hlavní roli ztvárnila Uma Thurmanová.

Život je vtip, duše je pointa.

Simona MONYOVÁ – tragická smrt brněnské autorky (1967–2011)
česká spisovatelka románů pro ženy

3. srpen – 5. výročí úmrtí

Simona Monyová (vl. jm. Ingrová) se již od základní školy účastnila literárních soutěží. Nejprve psala básně a texty k písním.  Nějakou dobu se živila i jako realitní makléřka. Měla blízký vztah svým dědečkem, profesionálním hudebníkem, který ji říkával „Mony, Monynka.“ Tuto přezdívku později použila pro svůj pseudonym. V r. 1997 vydala první román Osud mě má rád. Je autorkou přes 30 úspěšných románů. Mezi čtenářsky nejoblíbenější tituly patří např. Deník citového vyděrače , Kudlanka bezbožná , Otcomilky , Tchyně a uzený aj. Ve své tvorbě čerpala ze svých zkušeností, především s mezilidskými vztahy a domácím násilím. Její knihy používají některé manželské poradny jako podpůrnou terapii. Několik jejích románů bylo zfilmováno, např. Tchyně a uzený či Roznese tě na kopytech . Monyová zemřela tragickou smrtí. Zabil ji vlastní manžel, který byl za trestný čin odsouzen k 15 letům vězení. Po její smrti zájem o romány stoupl až čtyřnásobně.

„Byla to jediná brněnská autorka, která měla obrovské publikum, zejména mezi ženami.“
(Miroslav Balaštík)

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku