Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Krize ve Švédské akademii, která vybírá laureáty Nobelovy ceny za literaturu, pokračuje

Kvůli skandálům a vnitřní krizi Švédské akademie ve čtvrtek odstoupila její šéfka Sara Daniusová. Své rozhodnutí oznámila po schůzce členů akademie, která vybírá laureáty Nobelovy ceny za literaturu (irozhlas.cz ).

Soutěž o nejkrásnější české knihy ocenila více než 20 publikací

Katalog o výstavě Magdaleny Jetelové, výjimečně graficky zpracovaný průvodce světem cirkusu Cirkus pictus nebo kniha o výtvarníku Svatopluku Klimešovi zvítězily v 53. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy. U přihlášených publikací hodnotila grafické a polygrafické zpracování knih. Oceněné publikace budou dále prezentovány na tuzemských a zahraničních výstavách (ceskenoviny.cz ).

Před 140 lety se narodil Eduard Štorch

Spisovatel, pedagog a archeolog Eduard Štorch, kterému se podařilo zpopularizovat a do povědomí dětí i dospělých dostat příběhy z doby kamenné a bronzové, by v úterý oslavil 140 let. Jeho asi nejznámější knihou jsou Lovci mamutů. Podle kritiků se ale Štorchovy knihy blíží spíše fantasy než historickým sondám (irozhlas.cz ).

Zemřel mexický spisovatel Sergio Pitol

Ve věku 85 let zemřel v Mexiku spisovatel, překladatel a diplomat Sergio Pitol. Informovala o tom španělská agentura Europa Press s odvoláním na mexické ministerstvo kultury. Pitol byl autorem řady románů, povídkových knih a esejí a překládal z mnoha jazyků, včetně maďarštiny, polštiny, angličtiny či ruštiny. V 80. letech působil jako mexický velvyslanec v tehdejším Československu (irozhlas.cz ).


Zaostřeno na duben 2018

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Leo Rosten 1959Leo ROSTEN – „pro pána prof. ps. Klíďo budu propadák. Já mám naši čídu rád“
(1908–1997)
americký spisovatel a humorista
11. duben – 110. výročí narození

Americký spisovatel Leo Rosten je původem z Polska. Od jeho dvou let žila nicméně rodina Rostenových ve Spojených státech. Leo vyrůstal jako bilingvní dítě, mluvil anglicky a jidiš. První povídky začal psát již v devíti letech. V období Velké hospodářské krize nemohl sehnat práci ve svém oboru, vystudoval ekonomii, a proto začal ve večerní škole vyučovat angličtinu pro přistěhovalce. Tato zkušenost mu posloužila jako inspirace pro jeho nejznámější dílo – Pan Kaplan má třídu rád . Příběhy o frenkventantu večerní školy vydával pod pseudonymem Leonard Q. Ross, protože se tehdy věnoval badatelské práci. Mimo oblast humoristické tvorby byl Rosten také úspěšným autorem scénářů.

„Slova určitě patří mezi nejmocnější drogy, jaké kdy člověk vynalezl.“

Boris Strugatsky Seminar 20060109 02Boris STRUGACKIJ – zakladatel moderního žánru sci-fi
(1933–2012)
ruský spisovatel a autor sci-fi románů
15. duben – 85. výročí narození

Boris Strugackij byl ruský spisovatel, který se proslavil spolu se svým o osm let starším bratrem Arkadijem řadou sci-fi románů. Bratři Strugačtí patří mezi zakladatele moderního žánru sci-fi. Druhou světovou válku prožil v oblehaném Leningradě. Vystudoval fakultu fyziky a mechaniky na Lomonosově státní univerzitě, obor astronomie. Zaměřil se na studium vzniku hvězd v naší galaxii. V roce 1960 se dostal na Kavkaz, kde měl možnost pracovat na tamním velkém teleskopu. Se svým bratrem napsal více než 25 románů a novel. Kvůli svému satirickému pohledu na sovětskou byrokracii vyšly některé díla jen v samizdatu. Po smrti svého bratra publikoval Boris Strugackij pod pseudonymem S. Vitickij.

Ti s vysokými čely se musí bát ještě víc než my, obyčejní smrtelníci. S námi je to jednoduché: my zkrátka a dobře ničemu nerozumíme. Ale oni vědí, jak moc ničemu nerozumí.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku