Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Moravská zemská knihovna vydala sešit Jana Zahradníčka, jsou v něm texty psané ve vězení

V leopoldovském vězeňském archivu se našly texty Jana Zahradníčka z 50. let. Literární historici se domnívali, že vězeňská správa sešit skartovala. Zápisy jsou výsledkem dlouhého precizování veršů a jejich uchovávání v paměti (art.ihned.cz ).

Filmový masakr vzdá hold otci moderního hororu H. P. Lovecraftovi

Přehlídku nazvanou Masakr zaměřenou na to nejvlivnější a nejlepší z historie filmového hororu bude hostit kino na Akademii výtvarných umění. Bude věnovaná americkému spisovateli Howardu Phillipsi Lovecraftovi (1890 až 1937), považovanému za otce moderního hororu (aktualne.cz ).

Tučková představila v Egyptě Žítkovské bohyně. Své překladatelce dala zabrat

Spisovatelka Kateřina Tučková představila svůj román Žítkovské bohyně arabským čtenářům. Na Káhirském literárním festivalu připravila spolu s překladatelkou Ímán Ismáílovou autorské čtení. Ročně nabízejí egyptští bohemisté arabské veřejnosti několik titulů současné české a slovenské literatury (rozhlas.cz ). 

Ruský spisovatel Prilepin se přidal k separatistům v Donbasu. Pojedeme na bílém koni, slibuje

Separatisty válčící na východě Ukrajiny podpořil bestsellerový ruský spisovatel Zachar Prilepin. Stal se zástupcem velitele praporu speciálních sil a slibuje, že s ním vjede „do každého města, které jsme opustili“. Nakladatelství Argo letos v českém překladu vydá Prilepinův román (ihned.cz ).


Zaostřeno na únor 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Daniil Ivanovič CHARMS – excentrický spisovatel (1905–1942)
ruský surrealistický spisovatel, básník a dramatik

2. únor – 75. výročí úmrtí

Již od dětství byl výtvarně nadaný, ale také velmi nezvladatelný. Navštěvoval elitní střední školu Petrschule, kde se naučil perfektně německy a anglicky. Jeho pseudonym je odvozen z ruského přepisu anglického slova „harm“ (škodit). Rád své okolí přiváděl do rozpaků různými převleky a mystifikacemi. Jako odpůrce komunistického režimu měl od r. 1931 zakázáno publikovat. Kvůli svým protikomunistickým názorům byl několikrát vězněn a vyhoštěn z Moskvy. Roku 1941 byl zatčen a jako duševně nemocný zbaven trestní odpovědnosti. Následně byl převezen na psychiatrické oddělení tranzitního vězení. Podle oficiálních údajů zemřel 2. 2. 1942. Okolnosti jeho úmrtí nebyly dosud objasněny.

Setkání
„Šel tuhle jeden do práce a potkal jiného, který si právě koupil bochník chleba a vracel se domů. A to je vlastně všechno.“

Edgar WALLACE – král anglické detektivky (1875–1932)
anglický spisovatel, dramatik a novinář

10. únor – 85. výročí úmrtí

Jeho rodiči byla herečka Polly Richardsová a herec Richard H. E. Marriott, který při zápisu do matriky použil falešné jméno Walter Wallace. Matka chlapce po narození odložila do nalezince, kde jej po devíti dnech adoptoval jako své jedenácté dítě nosič na londýnském rybím trhu Dick Freeman. E. Wallace opustil školu v 11 letech a začal pracovat. Od 18 let působil v britské armádě. Je považován za tvůrce kriminálního thrilleru. Ve svých dílech se dokázal odpoutat od vzoru velkého detektiva vytvořeného Edgarem Allanem Poem a zaměřil se na popis policejního aparátu. Mnoho z jeho děl bylo zfilmováno.

„Pro každého muže žije někde na světě žena, kterou jen musí potkat, aby jí okamžitě chápal a aby i ona okamžitě chápala jeho.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku