Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Zemřel britský spisovatel Peter Mayle

Ve věku osmasedmdesáti let po krátké nemoci zemřel britský spisovatel Peter Mayle , který se proslavil zejména knihou Rok v Provenci. Mayle zesnul ve čtvrtek v nemocnici nedaleko svého domu na jihu Francie (aktulne.cz ).

Jaroslav Rudiš dostane prestižní německou Cenu literárních domů

Jaroslav Rudiš letos dostane prestižní německou Cenu literárních domů. Oceněno bylo udělono za autorovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách (ceskenoviny.cz ).

Za pět let se zvýšil počet dětí, které rády čtou

V posledních pěti letech vzrostl počet dětí, které čtou rády knihy. Volný čas tráví četbou zhruba dvě třetiny mladších školních dětí a polovina těch starších. Ukázal to průzkum národní knihovny a agentury Nielsen Admosphere (irozhlas.cz ).

Italský romanopisec Cognetti získal cenu za prózu Osm hor

Italský spisovatel Paolo Cognetti v sobotu převzal francouzskou Cenu Francoise Sommera za román Osm hor. Dílo vypráví o přátelství mezi dvěma chlapci, městským klukem Pietrem a horalem Brunem (aktualne.cz ).

V češtině vyšel hutný Reaganův životopis

Nakladatelství Argo v českém překladu vydalo sedmisetstránkový životopis Ronalda Reagana. Žízeň po porozumění posiluje fakt, že si čtenář knihu dopřává v čase vlády Donalda Trumpa (ihned.cz ).


Zaostřeno na leden 2018

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Vladimir VysotskyVladimir VYSOCKIJ – ruský bard, milovník žen, aut a vodky
(1938–1980)
rusky písničkář, básník a herec

25. leden – 80. výročí narození

Otec V. Vysockého byl důstojníkem Rudé armády a matka překladatelkou z němčiny. Vladimir Vysockij vystudoval na slavném MCHATu (Moskevské umělecké akademické divadlo) a brzy začal hrát na jeho prknech a také ve filmu. Byl autorem více než 700 písní a básní. Literárně jej ovlivnil básník a šansoniér Bulat Okudžava . V období přísné cenzury se dotýkal mnoha politických témat, a proto byly některé jeho písně zakázány. Všechny magnetofonové nahrávky včetně přístroje okamžitě policie zabavovala. I přesto jeho písně poslouchala tajná policie KGB a dokonce i samotný L. I. Brežněv. U nás přezpívali některé jeho písně Jaromír Nohavica a Radůza .

„Svou víru v mlze nepoztrácej – a hlavně se neztrať sám sobě“

NormanmailerNorman MAILER – věčný provokatér
(1923–2007)
americký spisovatel, novinář a scenárista

31. leden – 95. výročí narození

Studoval na Harvardu a Sorbonně. Během 2. sv. války se účastnil jako voják války v Tichomoří. Nějakou dobu se profesionálně věnoval boxu. Dvakrát kandidoval na starostu New Yorku. Proslavil se ostrými výhradami vůči americké moci. Byl šestkrát ženat a měl celkem osm dětí. O své první literární dílo se pokusil již v 9 letech, kdy napsal knihu Invaze z Marsu. Je autorem více než tří desítek knihy, románů, esejů, životopisů významných osobností, divadelních a filmových scénářů. Věhlas získal protiválečným románem Nazí a mrtví (1948). Za své literární dílo byl dvakrát odměněn Pulitzerovou cenou, za romány Armády noci a Katova píseň .

Titulky v novinách - to jsou světové dějiny v pilulkách.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku