Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Z Nahého oběda bude punkové album

Na punkovém albu zazní hlas klasika beatnické generace padesátých let Williama Burroughse. Ten před smrtí v roce 1997 namluvil svůj nejslavnější román Nahý oběd. Knihu díky překladu Josefa Rauvolfa dobře znají také čeští čtenáři, po revoluci vyšla ve třech vydáních (ihned.cz ).

Na Bookerovu cenu čtenáři slyší. Prodeje korejského románu vzrostly z 20 tisíc na 462 tisíc

Mezinárodní Man Bookerovu cenu minulý týden získala jihokorejská spisovatelka Han Kang. Podle ní se z korejské literatury stane příští celosvětový trend. Od chvíle, kdy byl nominován na Mezinárodní Man Bookerovu cenu, románu Vegetariánka rapidně vzrostly prodeje (ihned.cz ).

V den krajských voleb do Prahy přiletí spisovatel Chuck Palahniuk

Americký spisovatel Chuck Palahniuk na podzim poprvé přiletí do Česka, vystoupí na akcích Festivalu spisovatelů Praha. Stane se tak v roce, kdy od vydání jeho slavného románu Klub rváčů uplynulo dvacet let (aktualne.cz ).

Mezinárodní Man Bookerovu cenu získal román o vegetariánce, která vzdoruje rodině i lidstvu

Poprvé byla letos Mezinárodní Man Bookerova cena udělena za konkrétní titul. Získala ji jihokorejská rodačka Han Kang za knihu, jejíž hrdinka přestane jíst maso. Její čin přerůstá ve vzdor proti svému okolí, společnosti a nakonec celému lidstvu (ihned.cz ).

V Londýně oznámí držitele Mezinárodní Man Bookerovy ceny

V Londýně dnes oznámí nového držitele prestižní Mezinárodní Man Bookerovy ceny, která se uděluje cizojazyčným autorům, jejichž beletristické dílo bylo přeloženo do angličtiny a vydáno v Británii. Mezi šesti favority jsou letos spisovatelé z Angoly, Itálie, Jižní Koreje, Turecka, Rakouska a Číny (ceskenoviny.cz ).


Zaostřeno na KVĚTEN 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Rabíndranáth THÁKUR  humanista a sbližovatel západní a východní kultury (1861-1941)
bengálský básník, prozaik, dramatik, hudební skladatel a filozof, nositel Nobelovy ceny za literaturu

7. květen – 155. výročí narození

Thákur je nejvýznamnějším představitelem moderní indické literatury. Narodil se jako nejmladší ze 14 dětí do bohaté bráhmanské rodiny. První básně napsal již v 8 letech. Studoval angličtinu, sanskrt, astronomii, historii a práva. Propagoval indické kulturní dědictví, bojoval proti kolonialismu, odsuzoval kastovní systém a usiloval o sociální rovnost. Začátkem 20. stol. byl vůdčím představitelem hnutí za zachování jednotného Bengálska, které rozdělili britští kolonizátoři. V r. 1901 založil školu, v níž spojoval indické a evropské kulturní tradice a výchovné metody. V r. 1913 mu byla jako prvnímu příslušníku asijského národa udělena Nobelova cena za literaturu. Navštívil vice než 30 zemí na 5 kontinentech. V letech 1921 a 1926 zavítal i do Prahy.

„Spal jsem a snil, že život je radost. Probudil jsem se a spatřil, že život je povinnost. Plnil jsem ji a pochopil, že povinnost je radost.“

Christian MORGENSTERN –  autor „švihlých“ básní (1871-1914)
německý básník, novinář a překladatel

6. květen – 145. výročí narození

Morgenstern je považován za zakladatele německé nonsensové poezie, která předjímá moderní básnické směry – dadaismus, surrealismus, poetismus a expresionismus. Během pobytů po evropských sanatoriích, kde se léčil s tuberkulózou, psal poezii a překládal z francouzštiny a norštiny. Jeho básnické dílo je inspirováno  myšlenkami filozofů A. Schopenhauera a F. Nietzscheho. Velký vliv na něj mělo setkání se zakladatelem anthroposofie R. Steinerem. Během svého života se nedočkal většího literárního uznání, jeho prozaické dílo vyšlo až po jeho předčasné smrti díky jeho ženě Margaretě. Jeho tvorbou se inspirovalo mnoho autorů, u nás především P. Šrut, J. Suchý, některé texty zhudebnila skupina Stromboli (např. Veliké lalulá, Košilela).

Mezi časy

Perfektum s imperfektem
zpili se sektem.
Na futurum cink přípitek
(nebylo žádných námitek).
Plusquamperfektum a futurum exaktum
jen mrkali k těm faktům

Vytisknout stránku Vytisknout stránku