Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Ve věku 72 let zemřela loutkoherečka Helena Štáchová

Ve věku 72 let zemřela v noci na dnešek loutkoherečka, scenáristka, režisérka, dabérka, interpretka Máničky a Bábinky a od roku 1996 ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová (ceskenoviny.cz ).

Zemřel bývalý horník a český spisovatel Ivan Landsmann

Český spisovatel Ivan Landsmann, autor oceňované knihy Pestré vrstvy o hornickém životě v komunistickém Československu, zemřel v pátek 17. března 2017 ve věku 68 let (ceskenoviny.cz ).

Rok 2016 v literatuře

Připravili jsme pro Vás krátké sumárum literárních událostí roku 2016 (literarni.cz ).

Zemřel autor detektivek Colin Dexter. Vytvořil inspektora Morse

Klasik britské detektivky Colin Dexter zemřel v úterý ve věku 86 let. Proslavil se zejména díky sérii třinácti románů spojených s inspektorem Morsem. O Dexterově smrti informovalo vydavatelství Macmillan, kde své knihy publikoval (idnes.cz ).

Nakladatelství Prostor na pulty vrací zapadlá díla klasiků

Začala vycházet nová knižní řada nazvaná Pozdní sběr zaměřená na pozapomenutá díla cizojazyčných autorů 20. století. Jako první vyšly tituly anglického klasika Williama Somerseta Maughama a román Stefana Zweiga (ihned.cz ).


Zaostřeno na březen 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Howard Phillips LOVECRACFT – průkopník moderního hororu (1890–1937)
americký básník a spisovatel

15. březen – 80. výročí úmrtí

Lovecraft patří mezi nejvlivnější hororové autory 20. století. Za svého života nebyl příliš čten a zemřel v chudobě. Přelomová literární tvorba se dostala do většího povědomí prostřednictvím jeho blízkých přátel, kteří ji postupně vydávali. Měl pověst výstředního samotáře, laskavého přítele a velmi sečtělého člověka. Amatérsky se zabýval různými vědními obory např. astronomií, chemií, antropologií a architekturou. V jeho díle se téměř nevyskytují ženské postavy, je proto občas kritizován pro misogynitu. Nejslavnější se stala volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu , popisující podivné a temné síly, které obývaly Zemi milióny let před vznikem lidstva. Jedním z nejznámějších motivů je však pradávná kniha Necronomicon od fiktivního arabského učence Abdula Alhazreda.

„Nejstarší a nejsilnější emocí lidstva je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma.“

Marcel Aymé reduxMarcel AYMÉ – „druhořadý humorista“
(1902–1967)
francouzský spisovatel, dramatik a autor knížek pro děti

29. březen – 50. výročí úmrtí

Marcel Aymé se proslavil jako povídkář. Psal také realistické a satirické romány z prostředí francouzského venkova a fraškovitá dramata. Jeho nejznámějším románem je Zelená kobyla . Ve své tvorbě rád používal fantastické motivy, slavná je jeho povídka Le Passe-muraille o zločinci, který je schopen projít stěnou. Byla i zfilmována a vznikl dle ní muzikál Amour. Populární se staly rovněž jeho pohádky pro děti. Literární kritici nebrali tvorbu M. Aymého příliš vážně. Jeho extravagantní texty byly považovány za druhořadé, uznán byl až časem.

Nenechte se zastrašit dlouhými slovy. Všechny skutečně důležité věci jako život, smrt, hlad, strach, den, noc i láska mají krátké názvy.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku