Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Vlastimil Vondruška je nejpůjčovanější český autor. Viewegh je devátý

Nejpůjčovanějším domácím spisovatelem v knihovnách je Vlastimil Vondruška. Na prvním místě byl loni i v předchozích čtyřech letech. Nejpůjčovanější českou knihou loni byly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, stejně jako v letech 2014 a 2013 (idnes.cz ).

Báseň Anne Frankové se vydražila v přepočtu za 3,8 milionu Kč

Za 140.000 eur (3,8 milionu Kč) se dnes v Amsterodamu vydražil text básně, který napsala Anne Franková. Konečná cena za krátký rukopis je téměř třikrát vyšší, než předpokládali odborníci (ceskenoviny.cz ).

Bílý tesák, Volání divočiny, Martin Eden. To vše napsal Jack London. Od jeho smrti uplynulo 100 let

Byl zlatokopem, tuleňářem, tulákem, ale také nejlépe placeným spisovatelem. Jack London napsal desítky knih, stovky povídek a tisíce článků a reportáží. Za svůj krátký život toho stihl hodně (rozhlas.cz ).

Zemřel irský prozaik a dramatik William Trevor, bylo mu 88 let

Autor získal v roce 1994 prestižní Whitebreadovu cenu, za svůj život vydal 30 románů a povídkových knížek. Jeho častým tématem byla nerovná nebo nenaplněná láska, kterou stejně jako jiné děje pojímal vesměs naturalisticky (aktualne.cz ).

Z věží kostelů bije umíráček národu. Kniha veršů připomíná studenta Jana Zajíce, jenž se upálil

Jan Zajíc se v roce 1969 jako osmnáctiletý upálil na protest proti nastupující normalizaci. Jeho oběť připomíná čerstvě vydaná kniha veršů. Zajíc jednu ze svých básní věnoval Janu Palachovi, kterého označil za "víc než Promethea“ (ihned.cz ).

Češi za knihy vloni utratili 7,5 miliardy, trh po letech stagnace mírně stoupl

Zhruba o pět procent vloni narostl tuzemský trh s knihami. Klesá dosud sílící podíl internetových obchodů na celkovém maloobchodním prodeji tištěných knih. Naopak trh s elektronickými knihami nadále roste, činí však jen 1,38 procenta na celkovém obratu (ihned.cz ).


Zaostřeno na prosinec 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Henry MILLER – nejskandálnější spisovatel 20. století (1891–1980)
americký spisovatel

26. prosinec – 125. výročí narození

Pocházel z německé rodiny krejčího a majitele oděvního závodu. Již od mládí vedl Miller dobrodružný život. Vystřídal mnoho zaměstnání, náboženské vyznání a hlavně bezpočet žen. Ještě v 70 letech se oženil s mladou Japonkou. Ve 30. letech odjel do Paříže, kde zůstal deset let. Jeho knihy (více než 50) jsou jakýmsi autobiografickým románem na pokračování. Jeho tvorba a životní styl velmi ovlivnila tvorbu beat generation. Svým volným přístupem k sexu také ovlivnil hnutí hippies. Millerův druhý román Obratník raka patří mezi 10 největších románů 20. stol. Vyšel v r 1934 v Paříži. Hned poté byl Miller nařčen z obscénnosti a pornografie. Kniha byla zakázána. V USA vyšla až v r. 1961, v Československu už v r. 1938.

Skutečný lídr nepotřebuje vést. Je spokojen s tím, že ukáže cestu.

Jaroslav DURYCH – „disident 1. republiky“ (1886–1962)
český vojenský lékař a katolický prozaik, básník, dramatik a publicista

2. prosinec – 130. výročí narození

Pocházel ze starého turnovského rodu brusičů drahokamů. Vystudoval lékařskou fakultu v Praze. Během 1. sv. války působil jako vojenský lékař v Haliči. Bývá označován za „disidenta 1. republiky“, protože oponoval antikatolicismu. Tvrdě kritizoval Karla Čapka za jeho pacifismus. Řadí se k nejkonzervativnějším autorům své doby. Za nacistické okupace a v době komunistického režimu v Československu žil v izolaci a jeho díla nesměla být vydávána.

Básníku, básníku
Básníku, básníku, 
jdi zpívat na hnůj, 
na všivém slamníku 
jezdi a panuj, 
nežádej haléře, 
kdopak tě zval, 
kliď se jen za dveře, 
o číslo dál!“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku