Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Zemřel Edward Albee, autor hry Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Ve věku 88 let zemřel americký dramatik Edward Albee, autor slavné divadelní hry Kdo se bojí Virginie Woolfové? Albeeho charakterizoval břitký humor, s nímž ve svých dílech odhaloval temné stránky manželství, výchovy dětí, náboženství či pohodlného života amerických vyšších společenských vrstev (ceskenoviny.cz ).

Čeští autoři vydají ve Spojených státech knihu povídek. Musí být o zločinu

Tajemné zmizení na Karlově mostě, trpící šlechtična v domě s divnými okny nebo příběh lidí žijících v maringotkách na Matějské pouti. Čtrnáct unikátních kriminálních povídek odehrávajících se výhradně v Praze si u českých spisovatelů objednalo americké vydavatelství Akashic Books (rozhlas.cz ).

Zemřel spoluautor komiksového psa Barbánka Jiří Havel, bylo mu 92 let

Ve věku 92 let zemřel básník a autor dětských komiksových příběhů o psu Barbánkovi Jiří Havel. Havel pracoval třeba pro časopisy Sluníčko a Mateřídouška a podílel se i na koncepci čítanek pro školy (rozhlas.cz ).

Světový kongres básníků v Praze připomene Seiferta

Výročí narození Jaroslava Seiferta připomene Světový kongres básníků. Začíná tento čtvrtek, probíhat bude do 20. září. PEN klub vyzval hosty, aby napsali nový text a vyšli ze Seifertovy básně Morový sloup (ihned.cz ).

Nominace na ceny Muriel 2016. První kolo hlasování proběhlo 1. září

Hned ve třech kategoriích komiksových cen Muriel jsou nominovány komiks Oskar Ed: Můj největší sen autora Branka Jelinka a kniha Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej! Jana Nováka (czechlit.cz ).


Zaostřeno na ZÁŘÍ 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Stanislaw LEM – vizionář (1921–2006)
polský spisovatel sci-fi žánru, lékař, futurolog, satirik 

12. září – 95. výročí narození

S. Lem se naučil číst již ve svých čtyřech letech. Mezi jeho oblíbené autory patřili Jules Verne, Karl May a Rudyard Kipling. Během dospívání našel zálibu v mechanice a konstruktérství. Ke svým dvanáctým narozeninám dostal psací stroj, na němž napsal své první literární práce. Jeho ranou tvorbu ovlivnilo dílo amerického matematika a zakladatele kybernetiky Norberta Wienera . Mnoho Lemových románů má společný prvek, kterým je téma kontaktu lidí s mimozemskou civilizací. Jeho tvorba výrazně ovlivnila světovou vědecko-fantastickou literaturu. Knihy Stanislawa Lema byly přeloženy do více než 40 jazyků.

Dokud jsem nezačal používat internet, nevěděl jsem, že je na světě tolik idiotů.

Herbert George WELLS – otec science fiction (1866–1946)
anglický spisovatel a novinář, výrazný představitel sci-fi žánru

21. září – 150. výročí narození

Malý Bertie, jak mu v dětství říkali, se narodil do rodiny volnomyšlenkáře a protestantky. Vystudoval zoologii a biologii, mezi jeho učitele patřil biolog a propagátor darwinismu Thomas Henry Huxley. Po studiích nastoupil jako učitel na základní školu, k jeho žákům patřil i Alan A. Mile, který se později proslavil knihou Medvídek Pú. Wells byl striktní vegetarián a odpůrce vivisekce. Patřil mezi první členy mezinárodního spisovatelského sdružení PEN klubu. Byl mistrným vizionářem, ve svých knihách předpověděl několik skutečností, např. vylepšení tanku o pojízdné pásy (povídka Obrněnci), výrobu syntetických diamantů (Výrobce diamantů) aj. Nejznámějším se stal román Válka světů popisující invazi mimozemšťanů na Zemi. Knihu proslavila rozhlasová dramatizace Orsona Wellese (1938), při jejímž poslechu vypukla v určitých částech USA panika, protože děj byl považován za skutečnost.

Reklama je legální lež.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku