Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Man Bookerovu cenu získal americký spisovatel Saunders

Literární Man Bookerovu cenu v úterý získal americký spisovatel George Saunders za svůj vůbec první román Lincoln in the Bardo. Porota ocenila inovativní styl meditativního vyprávění o návštěvě amerického prezidenta Abrahama Lincolna u hrobu jeho 11letého syna (irozhlas.cz ).

Spisovatelka Margaret Atwoodová převzala Cenu Franze Kafky

Do Prahy přijela kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová. Autorka knih jako Příběh služebnice nebo Modrovousovo vejce si převzala Cenu Franze Kafky - mezinárodní ocenění, které v minulosti dostal například Ivan Klíma, Haruki Murakami nebo naposledy Claudio Magris (irozhlas.cz ).

Román Malý život čtenáře neušetří jediné tragédie

V češtině vyšel šestisetstránkový román Američanky Hanyi Yanagihary. Pod jeho hashtagem na Twitteru dodnes přibývají čtenářská svědectví. V současné angloamerické literatuře těžko najít postavu, která by zakusila tolik utrpení jako hrdina Yanagihařiny prózy (ihned.cz ).

Jestli můj román přiblíží mladým, co byl stalinismus, budu šťastná

Český překlad svého veleúspěšného románu Zulejka otevírá oči představila tatarsko-ruská spisovatelka Guzel Jachinová. „Jestliže lidi, kteří už nezažili svoje prarodiče, díky téhle knížce aspoň trochu začnou chápat – pro ně naprosto abstraktní – pojmy jako stalinismus nebo rozkulačení, dostanou se k jádru těchto závažných témat, bude to pro mě opravdu zadostiučinění.“ (irozhlas.cz ).


Zaostřeno na říjen 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Günter Grass, 2004Günter GRASS všestranný umělec s kontroverzními názory
(1927–2015)
německý spisovatel, sochař, malíř, grafik a nositel Nobelovy ceny za literaturu

16. říjen – 90. výročí narození

V 17 letech narukoval do pomocných sborů válečného námořnictva. V r. 1944 přestoupil k Waffen SS. Rozhodnutí vstoupit do armády popisuje jako „útěk z měšťáctví, které jej stísňovalo v domě rodičů“. Dlouhou dobu tuto skutečnost tajil a odkryl ji až ve svých pamětech (Při loupání cibule ). Po válce vystudoval uměleckou akademii v Düsseldorfu, a v Berlíně výtvarnou vysokou školu. Některými svými kontroverzními výroky vyvolal skandály a odmítavý postoj svých čtenářů. Proslavil se zejména románem Plechový bubínek , jenž se řadí ke klíčovým textům evropské poválečné literatury.

Spisovatel je někdo, jehož inteligence nedostačuje k tomu, aby přestal psát.“

Jean AMÉRY – sebevražda jako životní postoj
(1912–1978)
rakouský spisovatel a filozof

31. říjen – 105. výročí narození

Původní jméno J. Améryho bylo Hanns Chaim Mayer. Jeho otec byl židovského původu. S blížící se 2. sv. válkou se rodina od židovství distancovala. V r. 1938 z Rakouska emigroval do Francie. Během války prováděl protinacistickou činnost, za níž byl vězněn v koncentračních táborech. Po válce si změnil jméno na Jean Améry, aby vyjádřil distancovanost od Německa a náklonnost k Francii a její kultuře. Svá díla psal ve francouzštině. Odmítal publikovat v Německu či Rakousku, vydával jen ve Švýcarsku. V r. 1978 vydal esej Vztáhnout na sebe ruku , kde řeší otázky týkající se sebevraždy. Nedlouho po jeho dokončení uzavřel svůj život předávkováním se léky na spaní.

Smrtí se svět nemění, ale končí

Vytisknout stránku Vytisknout stránku