Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Spisovatelé Alexijevičová či Rubinštejn opouštějí ruský PEN klub

Ruští autoři opouštějí tamní pobočku PEN klubu. Ta se odmítla zastat ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který byl v Rusku odsouzen zřejmě v politickém procesu. Klub opustili laureátka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová či spisovatelé Sergej Parchomenko a Lev Rubinštejn (ihned.cz ).

Turecký soud propustí spisovatelku Asli Erdoganovou

Spisovatelka Asli Erdoganová se po 132 dnech ve vazbě dostane na svobodu. Turecké novinářce a literátce vyjádřily podporu desítky tisíc lidí v Turecku i v Evropě. Erdoganová je s nejvyšší pravděpodobností jednou z obětí čistek, které turecká vláda spustila po letošním pokusu o puč (ihned.cz ).

Do literární soutěže Magnesia Litera se vrátí kategorie publicistiky

Knižní ceny Magnesia Litera se budou vyhlašovat 4. dubna. Do druhé poloviny ledna mohou nakladatelé i jiné osoby přihlašovat letošní kandidáty. Do soutěže se poprvé od roku 2009 vrátí kategorie publicistiky (ihned.cz ).

Britskou cenu Costa podruhé obdržel irský spisovatel Barry

V úterý večer se v Anglii rozdávaly žánrové literární ceny Costa. Jejich vítěze v kategorii prózy Sebastiana Barryho znají také Češi. Barryho předešlou knihu Tajný deník v českém překladu vydalo nakladatelství Odeon (ihned.cz ).

Novým předsedou Asociace spisovatelů je Václav Kahuda

Asociace spisovatelů si zvolila nové vedení. Spolek povede spisovatel Václav Kahuda, vlastním jménem Petr Kratochvíl. Ten byl předloni nominován na cenu Magnesia Litera za obsáhlý a hojně diskutovaný román s názvem Vítr, tma, přítomnost (ihned.cz ).


Zaostřeno na leden 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Georg HEYM extravagantní mladík (1887–1912)
německý spisovatel a básník, představitel expresionismu

16. leden – 105. výročí úmrtí

G. Heym měl už od mládí sklony k rebelantství a odpor k autoritám. V r. 1906 uveřejnil spolu se svým nejlepším přítelem Ernstem Balckem v časopise Kreiss und Sonne své první básně. V r. 1911 složil státní zkoušky na berlínské právnické fakultě a ihned nastoupil právnickou praxi. Již po týdnu byl však vyhozen kvůli zničení objemného svazku katastrálních map. Veškeré Heymovo básnické dílo vzniklo za necelé dva roky (1910–1912). V lednu r. 1912 se i přes nepřízeň počasí vydal bruslit se svým nejlepším přítelem Balckem na řeku Havole. Zde se však pod nimi prolomil led a oba dva se utopili. Georg Heym tak zemřel v pouhých 24 letech.

Noc
Ohnivé hvězdy na hadích šíjích

se sklánějí nad shluky vratkých věží.
Mrskány střechy. A oheň se šíří,
jak strašidlo ulicí vichrů běží.

Robinson JEFFERS   básník z Kamenné věžey (1887–1962)
americký básník

10. leden – 130. výročí narození

R. Jeffers byl významný básník, vizionář a antimilitarista. Jeho tvorba i život je spojen s nespoutanou přírodou a rozbouřeným oceánem. Žil se ženou Unou a dvěma syny na pobřeží Pacifiku na mysu Sur ve státě Kalifornie. Vlastnoručně postavil Dům na útesu a kamennou Jestřábí věž ze žulových kamenů, které si sám vynosil na útes. V době jeho skonu se strhla prudká sněhová bouře, která se tu objevila po 38 letech. Do českého jazyka jeho básnickou tvorbu překládal Kamil Bednář.

„Pouze trpící bytosti chtějí pravdu.
Člověk je jako ostatní zvířata,
chce potravu a úspěch a ženy,
nikoliv pravdu.
Pouze když mysl
trýzněna vnitřním napětím
si zoufá nad štěstím:
pak nenávidí
svou životní klec
a hledá něco víc.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku