Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Příběh vás praští do hlavy. Když si ho nezapíšete, zmizí

Knihy britského spisovatele Bena Aaronovitche bývají spojovány s příběhy kouzelníka Harryho Pottera. Bláznivé detektivky doprovází magie, centrem Londýna se  prohánějí čarodějové aj. V Česku mu vyšel další díl kouzelnického příběhu Prokleté domovy (irozhlas.cz ).

Zemřela Slávka Peroutková, třetí žena Ferdinanda Peroutky

Ve věku 94 let zemřela novinářka Slávka Peroutková, třetí žena spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky. V exilu společně pracovali pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa, po listopadu 1989 se vrátila do Československa a zasloužila se o návrat Peroutkova díla do českého povědomí (ceskenoviny.cz ).

Zemřel básník Jiří Kuběna, patřící k Havlově generaci šestatřicátníků

Ve věku 81 let zemřel přední český básník Jiří Kuběna, představitel generace tzv. šestatřicátníků, k níž patřil například i Václav Havel (aktualne.cz ).

Spisovatel Vladimír Páral slaví pětaosmdesátiny

Spisovatel a chemik Vladimír Páral oslavil 10. 8. pětaosmdesáté narozeniny. Literárně debutoval v roce 1962 pod pseudonymem Jan Laban humoreskou na pokračování Šest pekelných nocí. Mezi jeho nejznámější díla se řadí Soukromá vichřice, Milenci a vrazi  aj. (aktualne.cz ).

Vychází čtyři sta Blatného dosud nepublikovaných básní

V elektronické podobě již vyšel, v tištěné záhy vyjde výbor z básní, které v poslední dekádě života napsal Ivan Blatný. Editor knihy Martin Reiner se Blatného dílem zabývá třicet let. Pro nynější knihu volil ze 60 tisíc veršů a do textů zasahoval (ihned.cz ).


Zaostřeno na červenec a srpen 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Percy Bysshe Shelley by Alfred ClintPercy Bysshe SHELLEY – nekonvenční romantik
(1792–1822)
anglický básník, jeden z hlavních představitelů romantismu

8. červenec – 195. výročí úmrtí

Percy Bysshe Shelley se narodil ve významné šlechtické rodině v hrabství Sussex. Studoval v Etonu a Oxfordu. Během studií byl obětí šikany kvůli svému dívčímu vzhledu. Kvůli pamfletu O nezbytnosti ateismu (1811) byl vyloučen ze studia. Jeho druhá manželka Mary Shelleyová je autorkou slavného románu Frankenstein . Napsala ho během společného pobytu ve Švýcarsku, kdy s manželem a jejich přáteli uspořádali literární soutěž o nejlepší horrorovou povídku. Před svými třicátými narozeninami 8. 7. 1822 utonul na moři ve své loďce Don Juan. Je považován za tvůrce jedněch z nejlepších lyrických básní a eposů napsaných v anglickém jazyce.

Ach Světe! Žití! Čase!
Já slední chytám krok váš zase,
tam chvěju se, kde pevný dřív jsem stál;
kdy sláva naše zaplá v prvním jase?
Ne víc — a nikdy dál!.

William Blake by Thomas PhillipsWilliam BLAKE – básník andělů
(1757 – 1827)
anglický básník, mystik, malíř a grafik

12. srpen – 190. výročí úmrtí

Nikdy nechodil do veřejné školy, o vzdělávání se postarala jeho matka. Od dětství sbíral reprodukce děl Raffaela, Michelangela a Dürera. Měl vizionářské stavy. Často navštěvoval londýnské kostely, kde nacházel inspiraci pro svoje rytiny a vstřebával atmosféru středověku a náboženského vytržení. Knihy básní tiskl vlastní technikou zvanou „iluminovaný tisk“; text napsaný přímo na desku doprovodil kresbou. Jeho význam jako jedné z nejvýznamnějších osobností romantismu ocenilo až 20. stol. Verš Kdyby byly dveře vnímání očištěny, všechno by se člověku zjevilo ve své nekonečné podstatě ovlivnil Jima Morrisona, který podle něj pojmenoval svoji skupinu The Doors.

„Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku