Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Třetí život Vlasty Chramostové

Soulad rozumu a emocí je těžký, říká herečka Vlasta Chramostová v právě vydané knize nazvané Byl to můj osud - Na přeskáčku II. Píše v ní o spolupráci s Václavem Havlem, rozepřích s Pavlem Kohoutem či svých posledních rolích. Ve věku, kdy jiné ženy odcházejí do důchodu, se Chramostová teprve chystala na své největší role (ihned.cz ).

Rychlé šípy slaví 80 let, v nových komiksech bojují s nacisty i Batmanem

Kniha Rychlé šípy a jejich nová úžasná dobrodružství ukazuje na scenáristické limity domácí komiksové scény. Ale už pro těch několik příběhů, které originál svébytně přetvářejí či přesahují, stojí za to vzít ji do ruky (aktualne.cz ).

Za diktatury jsme nežili, do války jsem jel odčinit svůj strach

Moje žena říká, že občas křičím ze spaní, hledám obvazy, volám o pomoc. Znovu prožívám ty bojové akce, ošetřuji zraněné," vzpomíná portugalský spisovatel António Lobo Antunes na válku v Angole.Když portugalský spisovatel António Lobo Antunes začátkem minulého měsíce přijel do Prahy, aby na veletrhu Svět knihy představil svou tvorbu, vznikla paradoxní situace (aktualne.cz ).

Autorka Hrdého Budžese Dousková napsala silný román z konce 80. let

Irena Dousková je stále trochu vnímána jako autorka Hrdého Budžese. Přitom jde o spisovatelku se širokým rozpětím, jak potvrzuje i její nová próza Rakvičky. Sugestivně, bez sentimentu popisuje závěrečnou etapu reálného socialismu osmdesátých let (ceskatelevize.cz ).

Autora Klubu rváčů okradl účetní

Spisovatel se prý v důsledku zpronevěry ocitl "skoro na mizině", pomohli mu přátelé a čtenáři. "Bohužel soud bude trvat dlouho a slibuje nejistý výsledek," říká. Americký spisovatel Chuck Palahniuk, známý jako autor románu Klub rváčů z 90. let minulého století, je "skoro na mizině". Nedávno byl zatčen účetní literární agentury, který nyní čelí až 20 rokům ve vězení za to, že v letech 2011 až 2018 zpronevěřil klientům včetně Palahniuka alespoň 3,4 milionu dolarů, v přepočtu 75 milionů korun. O kauze informovaly deník New York Post a britský Guardian (aktualne.cz ).


Zaostřeno na červen 2018

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

IainBanks2009Iain M. Banks – „nejvýznamnější autor sci-fi současnosti“
(1914–2013)
skotský spisovatel
9. červen – 5. výročí úmrtí

Iain Bansk se rozhodl stát spisovatelem již ve 14 letech. Po studiích na VŠ pracoval jako vrátný, zahradník a technik. Tato povolání mu ponechávala dostatek času na to, aby se mohl věnovat svým literárním ambicím. V r. 1980 napsal román Vosí továrna , který ho proslavil po celém světě. Jeho další bestseller Vraní ulice se stal v r. 1996 předlohou pro TV seriál. Časopis New York Times ho označily jako „nejvýznamnějšího autora sci-fi současnosti.“ V r. 2013 byl po něm pojmenován asteroid a v lednu 2015 pokřtil Elon Musk, výkonný ředitel firmy SpaceX, na počest Iaina Bankse dvě plovoucí přistávací plošiny pro rakety.

Jsem ohromně rád, že žiju ve společnosti, kde můžu vyjadřovat svou nenávist k Thatcherové a Blairovi, aniž by na mě ráno zvonili policajti s pouty.“

216 2310-Fernando-PessoaFernando Pessoa – nejreprezentativnější básník 20. století
(1888–1935)
portugalský spisovatel a básník
13. červen – 130. výročí narození

Vlastním jménem Fernando António Nogueira Pessoa je považován za největšího portugalského básníka. Někteří literární kritici jej řadí mezi nejreprezentativnější básníky 20. století. Dětství a část mládí prožil v jihoafrickém Durbanu. Své básnické dílo napsal pod mnoha jmény, které nejsou prostými pseudonymy, nýbrž, jak Pessoa sám napsal, heteronymií. Pessoa byl také zednář a intenzivně se zajímal o astrologii. Vypracoval více než 1500 astrologických grafů, včetně grafů známých osobností např. W. Shakespeara, lorda Byron, O. Wilda, F. Chopina, N. Robespierra, Napoleon I. Spolu se spiritismem a astrologií také věnoval pozornost neopaganismu, teosofii a rosekruciánství.

Básník dovede předstírat!
Bez pochybností namluví ti,
že bolest, o níž umí psát,
není bolest, již vskutku cítí.
A ti, kdož čtou, co vytvořil,
v čtené bolesti shledají
ne ony dvě, jež pocítil,
ale jen tu, již nemají.
A tak rozumu k pobavení
v svých kolejnicích rotuje
vláček pružinou natažený,
který se srdce jmenuje
.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku