Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Asterix a Obelix, Mikuláš nebo Lucky Luke. Jejich autor René Goscinny by se dožil 90 let

Co mají společného neposedný školák Mikuláš, Asterix s Obelixem a Lucky Luke, pistolník rychlejší než vlastní stín? Duchovního otce, respektive scénáristu a spisovatele René Goscinnyho. Dnes by se dožil 90 let (rozhlas.cz ).

Vstávej, smrade. Komiks Oskar Ed vypráví o traumatech a fantaziích malého chlapce

Co prožívají děti při společných dovolených s rodiči? A který moment je dokáže poznamenat po celý zbytek života? Třísetstránkový komiks s názvem Oskar Ed popisuje příběh chlapce, který před realitou utíká do snů... (rozhlas.cz ).

Vychází první část kontroverzního "boje" Karla Oveho Knausgarda

V těchto dnech vychází v českém překladu Kláry Dvořákové Winklerové první část šestidílného kontroverzního díla norského spisovatele Karla Oveho Knausgarda Můj boj. Autobiografický román prohlásila část literárních kritiků za literární událost 21. století (ceskenoviny.cz ).

Proč americké knihovny potřebují kočky

Ředitel veřejné knihovny ve městě Thorntown v americkém státě Indiana oficiálně přijal do stavu zaměstnanců rezavo-želvovinového toulavého kocoura jménem Chance. Ten má nahradit Tobera, vroucně milovaného knihovního kocoura, který zemřel loni na podzim po sedmi letech věrné služby mezi regály... (ceskenoviny.cz ).


Zaostřeno na LÉTO 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Tom ROBBINS – autor zamotaných příběhů, pacifista a hipík (*1936)
americký spisovatel, představitel postmoderny

22. července – 80. výročí narození

Tom Robbins se po vysokoškolských studiích přihlásil do armády k letectvu. Zde strávil čtyři roky jako meteorolog. V 60. letech žil v umělecké komunitní vesnici nedaleko Seattlu. Pohyboval se v okruhu nejznámějších představitelů éry hippies, např. gurua LSD T. Learyho. Jeho literární tvorba je inspirována osobností Allena Gingsberga, zenbuddhismem, taoismem a súfismem. Inspirací také sbíral na koncertech rockové kapely The Doors. Robbinsovým vzdáleným příbuzným je anglický spisovatel Daniel Defoe. V poslední době na sebe upozornil jako odpůrce války v Iráku a represivního přístupu marihuaně. Do filmové podoby byl převeden román I na kovbojky občas padne smutek , kde hlavní roli ztvárnila Uma Thurmanová.

Život je vtip, duše je pointa.

Simona MONYOVÁ – tragická smrt brněnské autorky (1967–2011)
česká spisovatelka románů pro ženy

3. srpen – 5. výročí úmrtí

Simona Monyová (vl. jm. Ingrová) se již od základní školy účastnila literárních soutěží. Nejprve psala básně a texty k písním.  Nějakou dobu se živila i jako realitní makléřka. Měla blízký vztah svým dědečkem, profesionálním hudebníkem, který ji říkával „Mony, Monynka.“ Tuto přezdívku později použila pro svůj pseudonym. V r. 1997 vydala první román Osud mě má rád. Je autorkou přes 30 úspěšných románů. Mezi čtenářsky nejoblíbenější tituly patří např. Deník citového vyděrače , Kudlanka bezbožná , Otcomilky , Tchyně a uzený aj. Ve své tvorbě čerpala ze svých zkušeností, především s mezilidskými vztahy a domácím násilím. Její knihy používají některé manželské poradny jako podpůrnou terapii. Několik jejích románů bylo zfilmováno, např. Tchyně a uzený či Roznese tě na kopytech . Monyová zemřela tragickou smrtí. Zabil ji vlastní manžel, který byl za trestný čin odsouzen k 15 letům vězení. Po její smrti zájem o romány stoupl až čtyřnásobně.

„Byla to jediná brněnská autorka, která měla obrovské publikum, zejména mezi ženami.“
(Miroslav Balaštík)

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku