Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Na debatu o bratrech Mannových přiletí dcera muže, který jim pomohl prchnout před Hitlerem

Milena Grenfellová-Bainesová má výjimečný život. Její otec pomohl zachránit bratry Mannovy před Hitlerem. Jí zase pomohl Nicholas Winton. A v Británii se vdala za jednoho z nejvýznačnějších architektů. V česko-německém Goethově institutu v Praze se tento týden sejdou literární odborníci, aby diskutovali o slavných sourozencích, spisovatelích Thomasi a Heinrichu Mannových... (ihned.cz ).

Na strach se snažím zapomenout, říká alžírský spisovatel Kamel Daúd, jemuž islamisté hrozí popravou

Alžírský spisovatel a novinář Kamel Daúd je pod tlakem ze dvou stran. Na životě ho ohrožuje fatva, kterou na něj vypsal imám. Francouzští sociologové a antropologové zase Daúda obvinili z islamofobie... (ihned.cz ).

Neznámý Havlův deník se skrýval v diáři z Mototechny. Nabízí vše od Fausta po travní semena

Knihovna Václava Havla vydala publikaci Zápisky obviněného, která v sobě skrývá ofocený diář V. Havla z r. 1977. Tehdy pobýval půl roku ve vyšetřovací vazbě po zveřejnění Charty 77. Dokument doplňují statě jeho přátel, kteří jsou z Havlových strohých poznámek tužkou schopni vydedukovat více než běžný čtenář bez znalosti souvislostí... (aktulne.cz ).

Píše pro teenagery o válkách a diktaturách. Nemůžete děti odhánět od politiky, říká slavná spisovatelka

Ruta Sepetysová studuje historii diktatur, deportací a válek, mluví s přeživšími a pátrá po historických reáliích. Nepíše o tom však odborné knihy, ale romány pro teenagery. Z jejich knih se tak mnohdy poprvé dozvídají o gulazích, sovětské okupaci nebo uprchlické krizi během druhé světové války... (rozhlas.cz ).


Zaostřeno na Říjen 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

James HERRIOT – létající veterinář (1916–1995)
britský veterinář a prozaik

3. říjen – 100. výročí narození

Slavný britský spisovatel se vlastním jménem jmenoval James Alfred Wight. Za druhé světové války sloužil u Královského letectva Royal Air Force. Svůj pseudonym si zvolil podle slavného skotského fotbalového brankáře Jima Herriota, protože tehdejší zákony neumožňovaly služby veterinářů spojovat s jakoukoli reklamou. Napsat knihu byl jeho dlouholetým snem. První román vydal v r. 1970 po několika nezdařených pokusech. Spisovatelskou činnost bral jako hobby: „Spisovatelem jsem z 1 %, zbývajících 99 % je veterinář." Jeho literární tvorba má i historickou hodnotu, neboť dokumentuje vývoj zvěrolékařství v minulém století. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a dočkaly se i filmového zpracování např. film To by se zvěrolékaři stát nemělo a seriál Všechny velké a malé bytosti .

Proti depresivnímu škarohlídství neposlouží nic tak účinně jako těžká práce.

Pelham Grenville WODEHOUSE – rytíř anglické literatury (1881–1975)
britský spisovatel, humorista a filmový scénárista

15. říjen – 135. výročí narození

Sir Pelham Grenville Wodehouse byl jeden z nejoblíbenějších anglických humoristů, mistr jazykové komiky a situačních gagů. Je autorem více než devadesát knih a spoluautorem dvaceti filmových scénářů a zhruba třiceti her a muzikálů. Po absolvování střední školy pracoval jako úředník v bance. Více mu ale vyhovovala novinářská činnost. Pracoval jako redaktor v londýnském časopise Globe, kde měl pravidelný sloupek Na okraj. Před druhou světovou válkou odešel do USA, kde prodal časopisu Saturday Evening Post román na pokračování. V USA získal v roce 1955 státní občanství. Koncem života byl povýšen ve Velké Británii do šlechtického stavu.

Leckterý bystrý pozorovatel o něm usoudil, že mozek má z pilin, ale o jeho srdci se hanlivě nevyjádřil nikdo.“

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku