Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Evropskou cenu za literaturu získala Bellová. Autorka Knihy roku Jezero

Česká spisovatelka Bianca Bellová, která si před několika týdny odnesla z udílení knižních cen Magnesia Litera titul Kniha roku za román Jezero, získala Evropskou cenu za literaturu 2017. Společně s ní ji obdrželi ještě autoři ve Velké Británii, Lotyšsku, Albánii a dalších sedmi zemích (idnes.cz ).

Zlatá stuha ocenila nejlepší dětské knihy

Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře dostali nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková, grafik a pedagog Zdeněk Ziegler a překladatelka z norštiny, švédštiny a angličtiny Jarka Vrbová. Cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury si dnes z pražského centra DOX odnesli autoři 12 titulů (irozhlas.cz ).

Jako Hrabal nebo Škvorecký. Mladý Čech svým románem ohromil USA

V 15 letech odjel Jaroslav Kalfař do Spojených států a anglicky příliš neuměl. Pracoval jako číšník i prodavač, aby si našetřil dost peněz na studium na Newyorské univerzitě. Ve 28 letech vydal český rodák svůj první román Spaceman of Bohemia, který v anglicky mluvícím světě sklízí jeden pozitivní ohlas za druhým (irozhlas.cz ).

Známe nejkrásnější české knihy roku

Kniha o válečném pilotovi, průvodce literárním festivalem nebo kniha, která ukazuje propojení umění a sportu zvítězily v 52. ročníku soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. Ceny se předávaly v pražském Letohrádku Hvězda, celkem jich pořadatelé rozdali 36 (irozhlas.cz ).


Zaostřeno na duben 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

RWEmersonRalph Waldo EMERSON – milovník přírody
(1803–1882)
americký básník, filozof a duchovní

27. duben – 135. výročí úmrtí

R. W. Emerson byl vůdčí postavou hnutí transcendentalistů, které silně ovlivnilo vývoj americké literatury a filozofie. Transcendentalismus se soustředil na vlastní identitu, duchovní pokrok a sociální spravedlnost.  Po studiích na Harvardu podnikl velkou cestu po Evropě. Jeho velkým přítelem byl H. D. Thoreau . V r. 1838 pronesl na Harvardu slavnou přednášku Divinity school address, ve které odmítl biblické zázraky a Ježíšovo božství. To vzbudilo velké pohoršení a dalších 30 let nebyl na Harvard pozván. Po smrti Emersona Harvardova univerzita po něm pojmenovala jednu z budov (Emerson Hall) a v kapli Harvard Divinity School je instalována pamětní deska připomínající jeho řeč z roku 1838.

Nespokojenost je nedostatek sebedůvěry. Je to choroba vůle.“

Henry Fielding - Jonathan Wild

Henry FIELDING – zakladatel Scotland Yardu
(1707–1754)
anglický spisovatel a právník

22. duben – 310. výročí narození

H. Fielding pocházel z vážené aristokratické, ale velmi chudé rodiny. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších romanopisců 18. století. Napsal celkem 25 komedií, satir, frašek a burlesek. Ve svých literárních dílech parodoval tehdejší vládu a společnost. Dlouho působil jako smírčí soudce. Spolu se svým bratrem Johnem Fieldingem založili v Anglii první policejní sbor, který se dnes jmenuje Scotland Yard.

Člověk upřímný a opravdu rozumný nikdy unáhleně neodsuzuje.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku