Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Vyjdou dosud neznámé Havlovy deníky z vazby v roce 1977

Jednou z nejvýznamnějších akcí, kterou Knihovna Václava Havla pořádá k letošním nedožitým 80. narozeninám dramatika a politika, je vydání jeho dosud neznámých deníků z roku 1977. Pořizoval si je během několika měsíců vyšetřovací vazby, v níž se ocitl po zveřejnění Charty 77 (ceskenoviny.cz ).

Cenu F. X. Šaldy dostane Terezie Pokorná za kritické texty

Cenu F. X. Šaldy za vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky za rok 2015 dostane Terezie Pokorná za knihu Kritické chvíle. ČTK o tom dnes informovali zástupci časopisu Revolver Revue, který Pokorná vede (ceskenoviny.cz ).

Čtení na léto 2016

Pilným i občasným čtenářům nabízí portál iLiteratura.cz výběr z čerstvých knižních novinek. Byl vytvořen tak, aby si v něm každý mohl něco najít: bohatou knižní produkci českých nakladatelů byla vybrána s ohledem na různé věkové skupiny... (iliteratura.cz ).

10 zajímavostí o knihovnách. Jaká kniha se krade nejvíce?

Jako fanoušci knih jistě často bojujete s tím, že nemáte své nové úlovky kam uložit, nebo hůř, nemůžete si je zrovna koupit. Tyto problémy naštěstí vyřešila knihovna, kde si můžete knížku za symbolický poplatek půjčit (topzine.cz ).

Druhý román Milana Kundery Život je jinde poprvé vyšel v Česku

Román Milana Kundery Život je jinde poprvé vychází v Česku. Na pulty knihkupců jej v úterý poslalo brněnské nakladatelství Atlantis (ceskenoviny.cz ).


Zaostřeno na ČERVEN 2016

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Allen GINSBERG  vůdčí osobnost beatnické generace (1926-1997)
americký básník

3. červen – 90. výročí narození

Matka A. Ginsberga byla ruská Židovka levicového smýšlení. Po získání bakalářského titulu byl z dalších studií vyloučen pro opakované krádeže a problémy s drogami. V r. 1965 poradil studentům Berkeley University před jejich protiválečnou demonstrací, aby ozdobili první řady květinami; tato demonstrace je považována za počátek hnutí hippies a jejich myšlenky – flower power. Často experimentoval s halucinogenními látkami, což se projevuje na jeho díle i smýšlení. Proslul kampaněmi proti zneužívání moci v mezinárodní politice. V r. 1965 navštívil Československo, byl zvolen králem Majálesu, ale na základě provokace StB byl vyhoštěn (byl obviněn z mravního ohrožování mládeže). Vyhoštěn byl i z Kuby, kde kritizoval tamní vládní úřady. Zemřel ve věku 70 let na selhání jater v důsledku hepatitidy.

Dospělost
Jako mladý jsem pil pivo & zvracel zelenou žluč
Jako starší pil víno zvracel červenou krev
Teď zvracím vzduch.

Marceline DESBORDES-VALMOROVÁ jediná žena patřící mezi prokleté básníky (1786-1859)
francouzská básnířka

20. červen – 230. výročí narození

Desbordes-Valmorová patřilajako jediná žena do generace prokletých básníků. V 15 letech se svou matkou odcestovala na ostrov Guadeloupe v Karibiku za příbuzným. Tam ale zjistily, že cesta byla zbytečná, neboť ten byl před nějakým časem zabit domorodci. Matka brzy po příjezdu zemřela na žlutou zimnici a Marcelina musela cestu zpět do rodné Francie zaplatit svým kufrem. Po návratu se živila jako zpěvačka a herečka. Mezitím také psala své básně, které už za jejího života obdivovali takoví velikáni jako byl H. de Balzac, Lemartine, V. Hugo nebo Ch. Baudelaire. Desbordes-Valmorová je pochována na Montmartru nedaleko hrobu německého básníka H. Heineho. Její literární dílo patří k živým hodnotám francouzské poezie.

Vzpomínka
Když jednou večer zbled a slova postrašená
pohasla na chvíli už v polou souvětí,
když oči, zvednuvše svá víčka rozpálená,
přenesly na mne bol, jímž zdál se trpěti,
tenkráte tvář, kam pad svit záře vzrušené,
jež o můj cit se vzňala,
živě se obtiskla v hlubinách duše mé:
ne on, já milovala

Vytisknout stránku Vytisknout stránku