Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Haškův Švejk našel nový hlas. Všechny díly načetl pro Český rozhlas Oldřich Kaiser

Český rozhlas vůbec poprvé připravil všechny čtyři díly Švejka. Jde o historicky první kompletní nahrávku slavného humoristického románu Jaroslava Haška, který byl přeložen do 58 jazyků (irozhlas.cz ).

Výstava připomíná, že Ferda Mravenec je na světě 90 let

Výstavu obrázků Ondřeje Sekory najdou ode dneška do 15. září návštěvníci paláce Koruna v Praze na Můstku. Na několika panelech jsou především jeho slavní hrdinové Ferda Mravenec a Brouk Pytlík (ceskenoviny.cz ).

Na hradě v Ledči n. S. se otevřelo Muzeum Jaroslava Foglara

V nově opravených prostorách hradu v Ledči nad Sázavou se dnes otevřelo Muzeum Jaroslava Foglara. Lidé tam najdou fotografie z nejrůznějších životních období autora legendárních Rychlých šípů, časopisy, knihy a tábornické potřeby... (ceskenoviny.cz ).

Čtení na léto 2017

Z čerstvých novinek na českém knižním trhu jsme pro vás vybrali soubor zajímavých titulů pro zábavu i poučení. V našem přehledu si každý něco najde (iliteratura.cz ).

Ceny za českou detektivní literaturu

V pražském policejním muzeu proběhlo v úterý 20. června udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky (literárky.cz ).

Knihex obsadí Vilu Štvanice a nabídne to nejlepší od malých nakladatelství

Perfektní přehled o produkci malých knižních nakladatelství budou mít ti, kteří se v sobotu 17. a v neděli 18. června přijdou podívat na knižní jarmark Knihex. Sedmé pokračování této přehlídky se koná na pražském ostrově Štvanice v okolí tamní Vily (aktualne.cz ).


Zaostřeno na červen 2017

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Bundesarchiv Bild 183-R1202-0019, Berlin, Palast der Republik, Bulat Okudshawa croppedBulat OKUDŽAVA – básník s kytarou
(1924–1997)
ruský básník, prozaik a šansoniér

12. červen – 20. výročí úmrtí

Okudžava se narodil jako syn abcházského otce a arménské matky, komunistických funkcionářů. V r. 1937 rámci stalinistických čistek byli oba rodiče zatčeni a odsouzeni. Otec byl zastřelen a matka skončila v gulagu. V sedmnácti letech odešel dobrovolně do války, která výrazně ovlivnila jeho básnickou tvorbu. Známou píseň Po Smolenské cestě složil bez toho, aniž by uměl jediný akord na kytaru. Skladba je výjimečná tím, že nejdříve vznikla melodie a potom text. Okudžava je autorem i několika románů, mnoha povídek, novel a filmových scénářů, patří mezi oblíbené autory českých písničkářů, např. J. Nohavici, A. Strejčka nebo H. Hegerové.

Píšu historický román
V prázdné láhvi od piva
dobré zahraniční značky
kvetla růže ohnivá
hrdě pomalu a plačky

Psal jsem řádek po řádku
historické veledílo
vysedával na zadku
až se slilo co kde bylo

Všichni píší jen co slyší
všichni slyší to jak dýší
tak jak dýší tak i píší
je to marné spadla klec
v přírodě je to tak dáno
ptát se proč je zakázáno
to už není naše věc
.

Bierce from The Letters 1922 (1)Ambrose BIERCE – nedoceněný satirik s velmi ostrou břitvou
(1842 – 1913)
americký povídkář, esejista a novinář

24. červen – 175. výročí narození

Ambrose Gwinett Bierce se narodil jako desáté dítě v Ohiu do chudé puritánské a nábožensky bigotní rodiny. Ve svých patnácti letech utekl z domova. Vzdělání získal pouze rokem studia ve vojenském ústavu. Poté narukoval do americké občanské války. Během bojů byl těžce zraněn do hlavy (bolestmi z následků zranění trpěl pak po celý život). Následkem válečných hrůz se stal nedůtklivým pesimistou a cynikem, který píše o každičké krutosti jaksi s potěšením. Jeho nejznámější kniha Ďáblův slovník geniálně vystihuje „pravdy světem raněných“, obsahuje satirické aforismy a žertovné poznámky mající často až zoufale nihilistický charakter

„Dětství je období lidského života uprostřed mezi idiotstvím nemluvněte a pošetilostí mládí – vzdaluje vás od hříchů dospělosti a od výčitek svědomí stáří.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku