Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Lekotéka - hračky a pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami

hračkyNechali jsme se inspirovat v zahraničí běžnou službou – půjčováním didaktických hraček dětem s různými druhy postižení (zejména handicap mentální a tělesný) a připravili jsme pro vás soubor hraček a pomůcek k půjčení dětem do škol i rodin. Do projektu se postupně zapojila Ústřední knihovna, Mahenův památník a 16 poboček. Zájemci o tuto službu mají na daném místě k dispozici obrázkový katalog s nabídkou hraček.

Danou aktivitou navazujeme na činnost projektu Ruku v ruce. Službu jsme spustili u příležitosti Týdne knihoven 2013 a dále ji rozvíjíme. 


O projektu

Koncept Lekoték přispívá k rozvoji a podpoře pečujících (rodiče, pedagogové) v jejich úsilí o rozvíjení potenciálu těchto dětí. Termín „Lekotéka“ pochází se švédštiny – Skandinávie byla v půjčování hraček průkopníkem – a často zahrnuje i metodická a informační centra pro rodiče a vychovatele (více např. článek Knihovny půjčují hračky ). Za projekt KJM získala ocenění Knihovna roku 2014.

Mahenova knihovna boduje se svou Lekotékou

Kontaktní osoba

Mgr. Eva Vojtíšková

  • e-mail: projekty@kjm.cz
  • tel.: 542 532 107

Nabídka hraček a pomůcek KJM

Lekotéka facebook Hračky, které u nás najdete, rozvíjejí fantazii, tvořivost, zručnost, napomáhají k rozlišování barev a tvarů, procvičují přesnost, jemnou motoriku, zlepšují postřeh, logické myšlení... Jedná se o nejrůznější skládanky, puzzle, zvukové knihy, kreslící tabulky, maňásky, muzikoterapeutické hudební nástroje, tyflopomůcky aj.

 

Katalog hraček

Projekt Lekotéka – hračky a pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami byl finančně podpořen z dotačního titulu Knihovna 21. století Ministerstva kultury ČR.


Fotogalerie

Hračky a pomůcky z projektu Lekotéka – prezentace hraček v rámci programu Dne pro dětskou knihu (foto).

Datum konání: 28.11.2015 

Hračky a pomůcky z projektu Lekotéka - praktická dílna.

Datum konání: 29.11.2014 

Využití hraček a pomůcek pro děti s handicapy z projektu Lekotéka – hračky a pomůcky pro děti se speciálními potřebami ZŠ Kociánkou, Brno.

Datum konání: 7.10.2013 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku