Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Téma měsíce - leden 2015

Čtení s patnáctkou

Vstupujete-li do nového roku s knihovnou, nelze než začít s knižními tipy ke čtení. Následující tituly upoutaly čtenářské oko paní Vladimíry Huberové, kterou u nás najdete v Ústřední knihovně v oddělení Informačních a prezenčních služeb.

PF 2015

A protože jsme právě započali rok s letopočtem 2015, jeho první měsíc nechť zastupuje tato čtveřice knih neobvyklých příběhů patnáctiletých hrdinů:

Patnáctiletý Michael onemocní spálou a po cestě ze školy mu pomůže při nevolnosti neznámá třicátnice Hanna. Když se znovu setkají, vznikne mezi nimi milenecký vztah. Při intimních schůzkách Hanna požádá Michaela, aby jí předčítal z knih. Po osmi letech se setkají u soudu – Michael jako mladý právník, sledující nacistické poválečné procesy, Hanna jako obžalovaná. Jejím největším ostudným tajemstvím však není minulost dozorkyně, ale to, že je ve 20. století negramotná (filmová verze ).

Christopheru Boonovi je patnáct, je autista, žije jen s otcem a miluje matematické úlohy. Jednoho dne se rozhodne vyřešit záhadnou vraždu psa v sousedství a v průběhu svérázného vyšetřování pomůže zachránit i rozpadající se manželství svých rodičů. Autor byl za tuto osobitou detektivku oceněn v roce 2003 prestižní Whitbreadovou cenou za nejlepší anglickou knihu, v roce 2012 ji zdramatizoval pro londýnské Národní divadlo Haddonův přítel, renomovaný dramatik Simon Stephens. Na podzim roku 2014 měla hra premiéru i v Městském divadle Brno.

Patnáctiletá Anais nemá rodinu ani zázemí, zato spoustu problémů se zákonem. Je přijata do detenčního centra Panoptikon, kde si okamžitě porozumí s dalšími mladistvými delikventy. Román připomíná kultovní německé dílo My děti ze stanice ZOO , dnes již doporučenou četbou pro studenty.

Anglický realistický román se odehrává okolo roku 1830. Je psaný formou vyprávění bez interpunkce a velkých písmen a popisuje těžký úděl prostořeké patnáctileté Mary s vlasy barvy mléka, která tráví celé dny tvrdou prací na rodném statku. Když ji otec zklamaný tím, že má místo synů čtyři dcery, „prodá” do služby na faru, její život se změní, ale nikoli k lepšímu: „leštim to, co bude zejtra stejně matný a bude se to musel leštit znova.“

Co jste četli (nebo právě čtete), když vám bylo patnáct? Hlasujte v naší anketě.


Doporučená literatura

Kliknutím na obálky knih se dostanete do záznamu titulů v on-line katalogu.

Patnáctiletý hrdina

Vytisknout stránku Vytisknout stránku