Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

V době od 21. 9. do 27. 9. 2014 probíhá z iniciativy Americké knihovnické asociace Týden zakázaných knih . Ten připomíná, že i v současnosti existuje řada literárních děl, která se nedostanou ke svým čtenářům, protože se někomu zdají nepohodlná nebo nevhodná... Připravili jsme pro vás soubor „zakázaných knih, mluveného slova i hudby“ doby nedávno minulé i té současné.

Užijte si svobodný poslech i čtení.


Co jsou zakázané knihy? 

Cenzura – nástroj k ovládnutí lidí zamlčováním faktů a šířením dezinformací

Slovo cenzura pochází z latinského censor, což byl úředník, který měl za úkol sčítání obyvatel a dohlížení na morálku. Pod pojmem cenzura rozumíme kontrolu a omezování sdělování informací předávaných mluveným slovem, tiskem nebo dalšími formami vyjadřování. Jedná se o regulaci informací a jiných vyjádření vzhledem k předem určeným hodnotám. Cenzuru ustanovuje stát, náboženské organizace, armáda apod. Slouží k udržení ideologie, uchování státního, firemního nebo vojenského tajemství.

S cenzurou souvisí také indexy zakázaných knih. Vytváří je určitá instituce nebo mocenský aparát. Seznamy nevyhovujících knih jsou především spojeny s církví (např. Koniášův klíč) nebo státy s totalitními režimy (ČSSR, SSSR, Kuba, Severní Korea aj.). Knihy byly páleny, dávány do stoupy, stahovány z knihoven, knihkupectví a nakladatelství. Spisovatelé byli vězněni, posíláni do pracovních táborů, nuceni k odchodu do exilu. Držení knih bylo postihováno jako politický prohřešek. Zakázané knihy byly šířeny prostřednictvím samizdatu – lidé si knihy opisovali a předávali je dál.

Mezi autory, kteří se vymezovali vůči totalitnímu režimu, se řadí např. Ivan Martin Jirous , otec českého undergroundu.

Akce

  • 23. 9. Magor dětem - čtení pro děti u příležitosti 70. výročí narození básníka a publicisty Ivana Martina Jirouse

Které zakázané knihy si můžete u nás vypůjčit?

Z nabídky titulů vybíráme

Ze světa zakázaných knih doby dávno minulé i současné

  • Lewis Caroll – Alenka v říši divů
  • Anne Franková – Deník Anny Frankové  – Dnes na knihu platí zákaz v Libanonu, kde ji dokonce vymazali ze školních učebnic. Důvodem je údajná propagace sionizmu a pozitivní líčení Židů. Z těchto důvodů byly zakázány i například knihy Schindlerův seznam a Sofiina volba.
  • Vladimir Nabokov – Lolita – Od roku 1955 až do roku 1959 bylo nezákonné dovážet Lolitu přes hranice do Velké Británie.
  • J. K. Rowlingová – Harry Potter  – První čtyři díly byly nejvíce zakazovanými knihami v Americe. Rowlingová byla nařčena z podpory čarodějnictví, okultismu a satanismu. Nátlak vyvíjeli také někteří rodiče, kteří bojovali za odstranění knih o Harry Potterovi z knihoven.
  • ...

Hudba a mluvené slovo

Vytisknout stránku Vytisknout stránku