Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Září 2018

20. 9. Velikonoční ostrov –  Santiago de Chile / Ústřední knihovna, Malý společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 10.15

Setkání s paní Helenou Havlíčkovou, cestovatelkou, jež pohovoří o své návštěvě Velikonočního ostrova a Santiaga de Chile, a seznámí nás se všemi pozoruhodnostmi, které nabízejí tyto vzdálené a atraktivní destinace.

24. a 26. 9. Brněnské dny pro zdraví 2018

27. 9. Stáří nás nedoběhne / Ústřední knihovna, Velký společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 10.15

Seminář zaměřený na ukázky činností podporujících zdravý životní styl. V první části proběhne trénink paměti, kde si vyzkoušíme, že paměť i ve vyšším věku pracuje stále na plné obrátky, pokud víme, jak na to. Zacvičíme si s netradičními pomůckami, zaměříme se na práci se svaly pánevního dna, vyzkoušíme tanec na židlích i vedle nich. Na závěr si v kreativní části semináře vyrobíme malý dárek a procvičíme tak jemnou motoriku rukou. Náladu Vám pozvedne účast canisterapeutického pejska. Organizátorem akce je nezisková brněnská organizace Filiánek, z. s.


Říjen 2018

https://www.kjm.cz/data/tmp/gal2347/big/DSC_0005.jpg1. 10. Koncert hudebního seskupení „Dívka k rytmu zrozená" (Den seniorů) / Ústřední knihovna, Velký společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 17.00

Koncert je malým dárkem k oslavě Mezinárodního dne seniorů . Zazní nejen známé a oblíbené písně z období první republiky, ale také mluvené slovo a četba z dobového tisku.

3. 10. Léčivá síla zvuku (Brněnské dny pro seniory) / Ústřední knihovna, Malý společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 10.30

Lidský život je především o energii, a když ji nemáme, můžeme se cítit unavení či skleslí. Zvuky a tóny mají tu moc a sílu nás aktivovat, probouzet i léčit. A při celostní terapii za účelem emočního uvolnění máme tu možnost pozorovat a cítit, jak zvuk působí na naše energetická centra, na tělo i na duši.

POZOR! Je nutné se předem zarezervovat na adresu muzikoterapie@kjm.cz. Kontaktní osoba: Mgr. Soňa Štoudková, Ph.D., tel.: 542 532 170 (počet účastníků akce je omezen).

3. 10. Exkurze do Labyrintu pod Zelným trhem / vstup do Labyrintu pod Zelným trhem, Zelný trh 21  pro přihlášené / 10.30

https://www.kjm.cz/data/tmp/gal2271/big/DSC_0202.jpgV rámci Putování po projektech financovaných z EU se tentokrát můžete podívat do tajemných zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Součástí prohlídky je například alchymistická laboratoř nebo mučírna.

POZOR! Je nutné se přihlásit buď na adrese eu.brno@kjm.cz, nebo osobně ve středisku EUROPE DIRECT v Zákaznickém centru KJM (Kobližná 4), 1. NP (počet účastníků akce je omezen).

4. 10. „Milovaný tatínku a rozmilá maminko… aneb Dopisy J. R. Schustera z války“   PhDr. Vlastimil Kolda / Ústřední knihovna, Velký společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 10.15

Jan Rafael Schuster, učitel a amatérský malíř, byl v roce 1915 odveden do rakouské armády. Jako důstojník prošel mnoha frontami (včetně Haliče, Itálie, Ruska či Albánie). Po celou dobu války pilně psal rodičům do Českých Budějovic dopisy a rovněž pilně maloval, jak své spolubojovníky, tak okolní přírodní scenérie. U svých jednotek byl zodpovědný mj. i za cenzuru odesílané pošty, tudíž si mohl ve svých dopisech dovolit psát zcela otevřeně o situaci v armádě a na frontě. Státní okresní archiv ČB uchovává více než 200 jeho dopisů i velký soubor kreseb z válečných let. Úryvky ze Schusterovy korespondence budou doplněny promítáním reprodukcí jeho obrazů a kreseb.

5. 10. „Vyšij si svou ratolest“ / Ústřední knihovna, Velký společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 12.00

Akci připravily studentky magisterského studijního programu Management v kultuře FF MU v rámci grantu TGM 2018. Projekt reaguje na výročí vzniku Československa, chce připomenout jeden ze symbolů české státnosti, a to lipovou ratolest. Každý účastník si navíc odnese vyšitou lipovou ratolest či lipový list, které si doma bude moci zarámovat a pověsit na zeď jako připomínku oslav vzniku samostatného státu.

10. 10. Arteterapie (Brněnské dny pro seniory) / Ústřední knihovna, Malý společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 10.30

https://www.kjm.cz/data/tmp/gal1554/big/IMG_2652.jpgArteterapie vychází z předpokladu, že již samotný proces tvorby má léčivé účinky. Výtvarná tvorba není svázaná požadavky na estetičnost, jde především o prožitek ze spontánního tvoření a nezáleží na tom, zdali má účastník výtvarné predispozice. Na arteterapeutických sezeních vzniká bezpečný prostor pro setkávání, otevřené sdílení a lidskou komunikaci. Ochutnejte tedy něco ze světa výtvarného tvoření za účelem relaxace, hlubšího sebepoznání i porozumění druhým.

POZOR! Je nutné se předem zarezervovat na adresu muzikoterapie@kjm.cz. Kontaktní osoba: Mgr. Hana Sakmarová, tel.: 542 532 170 (počet účastníků akce je omezen).

11. 10. Cvičení se šátky, smíchocviky pro krásný obličej / Ústřední knihovna, Velký společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 10.00

Obličejová gymnastika spolu s humorem a úsměvy vyhlazují vrásky a omlazují duši. Seznamte se proto se cvičením, jež zlepšuje náladu, vztahy i zdraví. Přijďte se uvolnit, pobavit a hlavně zasmát.

18. 10. Slavné rodiny a jejich domy v centru města Brna

PhDr. Vojenem Drlíkem se vydáme na komentovanou procházku v centru města. Akce je součástí grantu 100 let Brna očima Jiřího Mahena. Čas a místo srazu bude upřesněno.

https://www.kjm.cz/data/klein_1.jpg25. 10. Komentovaná prohlídka Kleinova paláce / Kleinův palác, nám. Svobody 15 / 10.00

Kdo z vás ještě nebyl, určitě si nenechte ujít! Komentovanou prohlídku Kleinova paláce pro vás připravila Mgr. Lucie Plchová.

25. 10. V rytmu osmiček aneb zápas o svobodu – Rok 1948 / Ústřední knihovna, Malý společenský sál (5. NP), Kobližná 4 / 18.00

Nástup komunistů k moci a osobnost Klementa Gottwalda. Svoboda je křehká. Stačí málo a je pryč... Přednášku, věnovanou únorovým událostem roku osmačtyřicátého, povede Mgr. Josef Kovář.

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku