Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Květen 2022

10. května v 18.00 - Dora Čechova. Česká spisovatelka s ruskými kořeny. Na FAMU vystudovala obor scenáristika, na Konzervatoři Jaroslava Ježka tvorbu textu a scénáře. Debutovala v nakladatelství Labyrint kritiky oceňovanou knihou Nechtěl jsem být Leninem (2012), na níž navázala další sbírkou povídek Padaná letní jablka (2015). Je také autorkou knižního rozhovoru Život a sochy Olbrama Zoubka (2013). V roce 2021 jí vyšla třetí povídková kniha Ženy, které potřebují muže. Její povídky vyšly v překladech maďarsky, německy, španělsky a ukrajinsky. S rodinou žije nedaleko Prahy. (Autorské čtení s besedou se koná v Malém společenském sále, 5. NP)

11. května v 17.00 - Prevence majetkové kriminality s Městskou policií Brno. Na setkání s preventistou městské policie Brno Luboslavem Fialou se dozvíte, jak chránit svůj majetek a co udělat v případě, kdy o svůj majetek přijdete.

12. května v 10.00 - Palác šlechtičen, návštěva nově otevřeného paláce. Slavnostní otevření Paláce šlechtičen se teprve chystá (od 22. 4. bude otevřeno po delší rekonstrukci veřejnosti) – Komentovaná prohlídka stálé expozice loutkařské umění. Zatím nevím, jaké vstupné budeme platit – je to ještě v jednání, ale potřebovala bych znát počet zájemců. Proto prosím o Vaši předběžnou registraci na prohlídku. Buď osobně v registracích na Kobližné 4, nebo na mé adrese subrova@kjm.cz.

V sobotu 21. května Vás srdečně zvu na Muzejní noc v KJM. V programu nazvanémV LABYRINTU KNIHOVNY, který začíná v 18.00 hodin, vystoupí:Divadlo Kufr, studenti DiFa JAMU, studenti Konzervatoře Brno, Vachův sbor moravských učitelek, Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Poľana Brno. Nebude chybět pozdrav z Ukrajiny a na závěr Listování – scénické čtení Lukáše Hejlíka.

26. května v 10:00 hod., Komentovaná prohlídka výstavy „(Re)vize knihoven 21. století. Prostor – funkce – příležitost v Moravské zemské knihovně, Kounicova 65a. Výstava napříč čtyřmi podlažími MZK představuje prostřednictvím oboustranných panelů náhled na vývoj architektonických řešení knihoven v České republice. Stěžejní část výstavy je umístěna v galerii v přízemí budovy, kde si na 12 panelech mohou návštěvníci prohlédnout zajímavé novostavby a rekonstrukce českých knihoven mezi lety 2015 – 2020. Výstavou nás provede její kurátorka Mgr. Lenka Dostálová.

Květen - program ke stažení

Červen 2022

2. 6. v 9:30 hod., Velký sál v 5. NP, Kobližná 4 - Jak nenaletět falešným zprávám. Jak rozlišit spolehlivé zprávy a zdroje od těch nespolehlivých? Kde leží hranice mezi fakty a názory a výmysly? Během dvou a půl hodinového setkání si vysvětlíme pojmy dezinformace, hoax či „fake news“. Ukážeme si, proč řetězové e-maily nemusí být vždy pravdivé, a kdo a proč šíří nepravdivé zprávy. Naučíme se také, jak je odhalovat. A seznámíme se s příběhy lidí, kteří falešným zprávám uvěřili. Jestli se chcete ve světě informací lépe orientovat, přijďte si s námi popovídat. Čeká na vás také malé občerstvení. Pro omezenou kapacitu je nutné se přihlásit osobně v registracích KJM na Kobližné 4, nebo na e-mailové adrese: info@mezigenerace.cz případně telefonicky na čísle 602 848 688.  Nejpozději do 26. 5. 2022.

Duben 2022 -  Program ke stažení


 

Říjen 2021

1. října 2021 – jsme koncertem KR Bandy s Katkou Rakovčíkovou oslavili Svátek seniorů. Děkuji za účast. Doufám, že se koncert líbil.

Stále musíme dodržovat roušky v uzavřených prostorách, ale doufám, že Vás to neodradí od návštěvy další akce.

14. října 2021 v 10.15 - Hudební klubovna Kobližná 4 – Solidarita a Varšavské povstání – virtuální návštěva polských muzeí. Jakým způsobem, je možné prezentovat v muzeích moderní dějiny, Vám představí Mgr. Kateřina Petrošová

            Muzea v Polsku   Muzeum Varšavského povstání v Polsku


Září 2021

20. září 2021 – POZOR! V pondělí v 17.00 hodin zahájení Setkání s polskou kulturou při příležitosti 55 výročí spolupráce partnerských měst Brna a Poznaně, pod záštitou primátorky města Brna, za účasti partnerů z Polska, Generální konzulky PL v ČRIzabelly Wołłejko-Chwastowicz a dalších hostů. Hornickou atmosféru následující akce nám navodí kapela Kamraci. Následovat bude v 18.00 hodin autorské čtení z knihy Šikmý kostel a beseda s autorkou ságy Karin Lednickou.

                                                       

23. září 2021 – v 10.00 hodin ve velkém sále v 5 NP Ústřední knihovny na Kobližné 4 bude připraven program Jak chutná Polsko – tentokráte celý věnovaný Poznani.

25. září 2021 – POZOR! V pátek!!! Zahradní inspiracevypravte se s námi opět na pozvání organizace LIPKA na pracoviště Jezírko, kde můžete načerpat inspiraci do zahrady u Jezírka plné plodů podzimu! Příjemně si odpočinete a dozvíte se spoustu zajímavostí o pěstování rostlin a přírodě. V případě deště budou aktivity probíhat v budově. (Akce je vhodná i pro pohybově znevýhodněné účastníky. Kdo byl s námi na jaře – určitě mi dá za pravdu, že to stojí za to. Pojedeme tramvají a autobusem: Sraz bude na zastávce tramvaje číslo 5 a 9 Moravské náměstí – směr „Štefánikova čtvrť“ v 8.15 hod. Společně pojedeme na konečnou, kde přestoupíme na autobus MHD č. 57 směr Útěchov nebo Vranov a vystoupíme na zastávce „U jezírka“. Ze zastávky „U jezírka“ už projdeme jen přes parkoviště až k bráně oploceného areálu se zděnou budovou pracoviště Jezírko.  Cesta je v tarifní zóně 100 a 101 (od 70 let s občanským průkazem zdarma).
Prosím o Vaše registrace na mailové adrese subrova@kjm.cz nebo osobně v registracích v Zákaznickém centru KJM na Kobližné 4, abych mohla nahlásit předem naši účast.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku