Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Únor

Gertruda STEINOVÁ
(1874–1946)
3. únor – 145. výročí narození
americko-francouzská židovská spisovatelka, básnířka, dramatička, libretistka a překladatelka

Gertruda Steinová se řadí mezi osobnosti, které předběhly svou dobu. Narodila se ve Spojených státech amerických. Dětství strávila v Evropě.  Ve svých 5 letech hovořila plynně německy, francouzsky a anglicky.
Patřila k americkým kulturním „migrantům“, kteří Ameriku opouštěli jako společnost. Ve 20. letech 20. století kolem sebe v Paříži sdružovala moderní umělce a malíře. Slavnou se stala díky svému literárnímu a kulturnímu salónu, který vedla se svou životní partnerkou Alicí B. Toklasovou, v ulici Rue de Fleurus v Paříži. Mezi pravidelné návštěvníky patřili např. Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris, Paul Cézanne, Riba-Rovira, Henri Matisse, Ernest Hemingway či Francis Scott Fitzgerald. Gertruda Steinová se proslavila také svými nekonvenčními představami o ženství ve svém vlastním životě, nicméně obhajovala i tradiční role pro ostatní ženy. Během první světové války pracovala jako dobrovolnice ve francouzských nemocnicích.

„Jste všichni ztracená generace.“

Thomas BERNHARD
(1931–1989)
12. únor – 30. výročí úmrtí
rakouský spisovatel a dramatik

Thomas Bernhard je považován za jednoho z nejvýznamnějších poválečných německy píšících autorů. Ve své zemi však byl často kvůli své literární tvorbě označován jako „káleč do vlastního hnízda“ (něm. Nestbeschmutzer). Jeho dětství a mládí bylo velmi traumatizující. Často se stěhoval, žil v chudobě, pobýval ve výchovném domově, trpěl duševním strádáním a vážnou plicní chorobou. To vše poznamenalo jeho osobnost a tvůrčí činnost. 
Ve svých dílech zastával nekompromisní postoj k přetvářce a falši společenského a politického života v Rakousku. Šokoval svou otevřeností, s níž vyjadřoval své negativní názory. Jeho dílo bylo uznáváno, ale také provázeno skandálními provokacemi.
Ve své závěti zakázal Thomas Bernhard publikování a uvádění svých děl v Rakousku po dobu sedmdesáti let.

„I prameny všeho zla se vlévají do řeky času.“

Leden

Louis BRAILLE
(1809–1852)
4. leden – 210. výročí narození
vynálezce Braillova písma

Louis Braille se narodil do rodiny sedláře. Ve věku tří let si poranil levé oko šídlem z otcovy dílny.  Poranění mu způsobilo infekci, která se přenesla i na pravé oko a následkem toho oslepl. V deseti letech získal stipendium na Královský institut pro slepou mládež. Ve svých patnácti letech vynalezl systém vyražených bodů. Jako inspirace mu posloužil vojenský systém nočního psaní. V roce 1829 vydal svou první knihu pro nevidomé. V roce 1837 zdokonalil psaní přidáním znamének pro zápis matematických symbolů a hudby. V roce 1932 se začalo Braillovo písmo používat na celém světě.

William Wilkie COLLINS
(1824–1889)
8. leden – 195. výročí narození
anglický romanopisec a autor divadelních her

Svá díla vydával pod jménem Wilkie Collins. Řadí se k autorům tzv. senzačních románů, které byly velmi populární v Anglii 60. a 70. let 19. století. Ve své době byl jedním z nejvyhledávanějších a také nejlépe placených spisovatelů. Přátelil se s mnoha význačnými osobnostmi z literárních kruhů, velmi blízko měl zejména ke spisovateli Charlesi Dickensovi. Wilkie Collins vedl velmi nekonvenční, bohémský život, miloval dobré jídlo a víno, často cestoval a udržoval dlouhodobé vztahy se dvěma ženami, ale s ani jednou se neoženil. K nejznámějším dílům Wilkieho Collinse se řadí romány Žena v bílémkterá je inspirována skutečnými událostmi.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku