Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Prosinec

Edmond ROSTAND
(1868–1918)
2. prosinec – 100. výročí úmrtí
francouzský spisovatel a básník

Edmond Rostand, celým jménem Edmond Eugéne Joseph Alexis Rostand, se narodil v Marseille do rodiny uznávaného advokáta, díky čemuž se mu dostalo kvalitního vzdělání a také finančního zabezpečení. Rostand své literární vlohy zdědil po svém otci, který psal básně a také přeložil verše římského lyrika Catulla. Nejslavnější Rostandovo dílo, Cyrano z Bergeracu, je inspirováno skutečnou historickou osobností – spisovatelem Savinienem de Cyrano (1619–1655). V roce 1901 se díky své tvorbě stal členem Francouzské akademie. Zemřel roku 1918 na španělskou chřipku.

„Polibek je tajemství, které se prozrazuje ústům.“

Osip MANDELŠTAM
(1891–1938)
27. prosinec  - 80. výročí úmrtí
ruský básník a prozaik

Osip Mandelštam je považován za jednoho z největších ruských básníků 20. století. V letech 1900–1907 se vzdělával v prestižní škole Těniševskoje učilišče, jedné z nejpokrokovějších škol své doby.  Je autorem manifestu „Úsvit akméismu“, který napsal v roce 1913. V období stalinských represí ve 30. letech byl zatčen a spolu se svou ženou Naděždou poslán do vyhnanství do města Čerdyň. Později mu bylo dovoleno přesídlit do Voroněže v jihozápadním Rusku. V roce 1938 byl, ale Mandelštam znovu zatčen a odsouzen k deportaci na Sibiř. Téhož roku zemřel v tranzitním táboře.

„Poezie je vědomí své opravdovosti.“

Listopad

Ilona Borská
(1928–2007)
9. listopad – 90. výročí narození
česká spisovatelka a publicistka

Ilona Borská se proslavila především knihami pro mládež a životopisnými příběhy. Narodila se v Praze, v rodině obchodního příručího Karla Bondyho, který později přijal jméno Borský. Kvůli druhé světové válce musela ve svých čtrnácti letech ukončit studia na dívčím gymnáziu. Školu dokončila až po skončení války v roce 1947. Již tehdy začala zveřejňovat své první verše a po pár letech byla přizvána k externí spolupráci s Československým rozhlasem, kde posléze získala stálé místo v literární redakci.
V roce 1951 se seznámila v Dobříši na setkání mladých autorů se svým manželem, brněnským básníkem Ivem Štukou. Později spolu vydaly knížky pro děti. Po roce 1969 její manžel byl v době normalizace vyhozen z místa redaktora a tak starost o zabezpečení rodiny přešla z větší části na ni. V dalších letech pracovala v nakladatelství Albatros a věnovala se spisovatelské dráze.
Její kniha Doktorka z domu Trubačů  se v roce 2009 hlasováním čtenářů zařadila mezi sto nejoblíbenějších knih v anketě Kniha mého srdce.

„Budeš-li rozdávat z bohatství svých vědomostí, čím více rozdáš, tím víc ti zůstane.“

Eugene Gladstone O'Neill
(1888–1953)
27. listopad – 65. výročí úmrtí
americký dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu

Nejvýznamnější americký autor divadelních her se narodil v hotelovém pokoji na Broadwayi jako třetí syn populárnímu herci Jamesu O’Neillovi a kultivované dceři bohatého obchodníka Mary Ellen, potomkům irských přistěhovalců. 
Vysokoškolská studia nedokončil a střídal různá zaměstnání, např. zlatokop nebo námořník. Žil jako bohém, od roku 1912 začal pracovat jako reportér, ale onemocněl tuberkulózou. Léčil se v sanatoriích a při tom začal psát svá první dramata, především aktovky. V letech 1914–1915 absolvoval seminář dramaturgie a dramatické techniky na Harvardově univerzitě
Díky své tvorbě v dalších dvou dekádách se stal po Shakespearovi a Shawovi nejpřekládanějším a nejhranějším dramatikem všech dob. Mezi lety 1920 a 1943 napsal třiadvacet her.
V roce 1936 mu byla jako prvnímu americkému dramatikovi udělena Nobelova cena za literaturu. Jeho dcera Oona byla poslední manželkou komika Charlese Chaplina, z tohoto manželství pochází i jeho vnučka, tanečnice a herečka Geraldine Chaplinová.

„Tak dlouho jsem bojoval s malými věcmi, až jsem se stal sám malým.“

Říjen

Otfried Preusler – otec Krabata
(1923–2013)
20. říjen – 95. výročí narození
německý spisovatel, autor knih pro děti a mládež

Narodil se v Liberci. Mezi jeho předky patřili chalupníci a skláři. Velký vliv na chlapce měly jeho pobyty u babičky Dory, která byla skvělou vypravěčkou pohádek, báchorek i strašidelných příběhů. Již ve dvanácti letech pokusil o psaní povídek a posílal své ilustrace do místních novin.
Po maturitě byl Preußler povolán do německé armády. V roce 1944 padl do zajetí, pět let přežíval v zajateckém táboře v Jelabuze na území Tatarstánu, ze kterého byl propuštěn až v roce 1949.
Kromě literární tvorby pro děti, se proslavil i jako překladatel. Přeložil slavné dílo J. Lady Kocoura Mikeše a knížku J. Koláře Z deníku kocoura Modroočka. Mezi jeho nejznámější díla patří Čarodějův učeň a Malá čarodějnice, které se dočkaly i filmového zpracování.
Jeho knížky byly přeloženy do padesáti pěti jazyků a dosáhly nákladu až padesáti milionů výtisků.

„Kdo píše pro děti, musí je mít rád, musí znát své řemeslo a musí mít co říci. Možná, že to je tajemství úspěchu.“

Nathanael West  – satirik americké společnosti
(1903–1940)
17. říjen – 115. výročí narození
americký spisovatel, dramatik a scenárista

Narodil se jako Nathan Weinstein v rodině židovského přistěhovalce z Litvy. Během školních let nijak zvlášť nevynikal ani svými studijními výsledky ani ve sportu. Za své pokusy v baseballu získal posměšnou přezdívku „Borec“. Protože však pocházel z finančně zajištěné rodiny, mohl si dovolit žít bohémským životem a zesměšňovat tzv. americký sen. Aby vyjádřil svůj rozchod s rodinou a s tradičním americkým snem změnil si své příjmení na Nathanael West.
Jeho literární tvorbu ovlivnilo dílo F. M. Dostojevského, J. Joyce, G. Steinové, E. Hemingwaye a F. S. Fitzgeralda. Jeho román Přítelkyně osamělých srdcí ovlivnil celý proud autorů, od Josepha Hellera a Kurta Vonneguta až k Richardu Brautiganovi.
Nathanael West zahynul spolu se svou manželkou 22. prosince v roce 1940 při automobilové nehodě, když spěchali na pohřeb svého přítele F. S. Fitzgeralda, který zemřel o den dříve.

Září 

Laclos

Choderlos de Laclos  – svobodomyslný francouzský generál
(1741–1803)
Francouzský spisovatel a generál
5. září – 215. výročí úmrtí

Vlastním jménem Pierre Ambroise Francois Choderlos de Laclos působil jako důstojník francouzské armády, díky čemuž se dostal do mnoha zemí a pronikl do různých společenských vrstev. Zde čerpal inspiraci pro své nejznámější dílo Nebezpečné známosti . Od r. 1776 byl svobodným zednářem. Po vypuknutí Velké francouzské revoluce (1789) zastával vysoké vojenské posty. Získal funkci vrchního velitele Indických državJeho nejslavnější román je zdrojem divadelních i filmových zpracování, např. film Nebezpečné známosti  režiséra Stephena Frearse (1988), Valmont  Miloše Formana (1989) a moderní zpracování Velmi nebezpečné známosti  režiséra Rogera Kumblea (1999).

Nenechte se mýlit, to kouzlo, které vidíme u druhých, existuje v nás a milovanou osobu tolik krášlí pouze láska.“

Thomas Stearns Eliot by Lady Ottoline Morrell (1934)Thomas Stearns Eliot  – nejvlivnější básník světové poezie 20. století
(1888–1965)
Anglický básník a dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu
26. září – 130. výročí narození

Thomas Stearns Eliot byl anglický básník, dramatik a esejista amerického původu, jeden z vrcholných a nejvlivnějších tvůrců anglofonní i světové poezie 20. století. Narodil se ve státě Missouri ve starobylé novoanglické rodině. Studoval na světových prestižních univerzitách: na Harvardu, Sorbonně, v Oxfordu aj. Zajímal se o řeckou a indickou filozofii. Od r. 1916 žil v Anglii. V r. 1922 založil čtvrtletník The Criterion, v jehož prvním čísle, otiskl svou slavnou báseň Pustá země . Eliot pracoval jako ředitel v nakladatelství Faber and Faber, v němž postupně uveřejňoval díla moderních britských básníků. V r. 1948 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu za jeho pozoruhodný, průkopnický příspěvek obohacující současnou poezii.

Když nepřesáhneš sám sebe, odkud zjistíš, jak jsi vysoký?

Červenec a srpen

John B Harris WS 3105John Wyndham – představitel Zlatého věku science fiction
(1903–1969)
britský spisovatel
10. červenec – 115. výročí narození

John Wyndham, občanským jménem John William Parkes Lucas Beynon Harris, je řazen mezi autory Zlatého věku science fiction. Publikovat začal ve 30. letech v amerických vědecko-fantastických časopisech. Během druhé světové války sloužil v Royal Corps of Signals (spojaři) a zúčastnil se vylodění v Normandii. Světoznámým se stal až svým postapokalyptickém románem Den Trifidů . Kniha byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a později i zfilmována. Je označována za nejprodávanější sci-fi román století. Wyndhamovo dílo je srovnáváno pro svoji angažovanost, humanismus a optimismus s tvorbou H. G. Wellse.

Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“

John B Harris WS 3105Jana Krejcarová-Černá – nespoutaná básnířka Honza
(1928–1981)
česká básnířka a prozaička
14. srpen – 90. výročí narození

Jana Krejcarová byla dcerou avantgardního architekta Jaromíra Krejcara a významné novinářky Mileny Jesenské. Když bylo Janě pouhých jedenáct let, její matku zatklo gestapo za odbojovou činnost. Byla uvězněna v koncentračním táboře Ravensbrück, kde v roce 1944 také zahynula. Jana absolvovala gymnázium a dvouletou grafickou školu. Nikdy však nebyla zaměstnaná, živila se psaním a příležitostnou prací. Byla dlouholetou partnerkou Egona Bondyho a mezi její blízké přátele patřil I. Vodseďálek a B. Hrabal. Jana Krejcarová byla několikrát vdaná a matkou pěti dětí. Její komplikovaná životní pouť ukončila 5. ledna 1981 tragická dopravní nehoda.

Jestli jsem někdy provedla v životě něco, za co se stydím, tedy to byly vždycky věci, které jsem provedla ze zdravého rozumu.

Červen

IainBanks2009Iain M. Banks – „nejvýznamnější autor sci-fi současnosti“
(1914–2013)
skotský spisovatel
9. červen – 5. výročí úmrtí

Iain Bansk se rozhodl stát spisovatelem již ve 14 letech. Po studiích na VŠ pracoval jako vrátný, zahradník a technik. Tato povolání mu ponechávala dostatek času na to, aby se mohl věnovat svým literárním ambicím. V r. 1980 napsal román Vosí továrna , který ho proslavil po celém světě. Jeho další bestseller Vraní ulice se stal v r. 1996 předlohou pro TV seriál. Časopis New York Times ho označily jako „nejvýznamnějšího autora sci-fi současnosti.“ V r. 2013 byl po něm pojmenován asteroid a v lednu 2015 pokřtil Elon Musk, výkonný ředitel firmy SpaceX, na počest Iaina Bankse dvě plovoucí přistávací plošiny pro rakety.

Jsem ohromně rád, že žiju ve společnosti, kde můžu vyjadřovat svou nenávist k Thatcherové a Blairovi, aniž by na mě ráno zvonili policajti s pouty.“

216 2310-Fernando-PessoaFernando Pessoa – nejreprezentativnější básník 20. století
(1888–1935)
portugalský spisovatel a básník
13. červen – 130. výročí narození

Vlastním jménem Fernando António Nogueira Pessoa je považován za největšího portugalského básníka. Někteří literární kritici jej řadí mezi nejreprezentativnější básníky 20. století. Dětství a část mládí prožil v jihoafrickém Durbanu. Své básnické dílo napsal pod mnoha jmény, které nejsou prostými pseudonymy, nýbrž, jak Pessoa sám napsal, heteronymií. Pessoa byl také zednář a intenzivně se zajímal o astrologii. Vypracoval více než 1500 astrologických grafů, včetně grafů známých osobností např. W. Shakespeara, lorda Byron, O. Wilda, F. Chopina, N. Robespierra, Napoleon I. Spolu se spiritismem a astrologií také věnoval pozornost neopaganismu, teosofii a rosekruciánství.

Básník dovede předstírat!
Bez pochybností namluví ti,
že bolest, o níž umí psát,
není bolest, již vskutku cítí.
A ti, kdož čtou, co vytvořil,
v čtené bolesti shledají
ne ony dvě, jež pocítil,
ale jen tu, již nemají.
A tak rozumu k pobavení
v svých kolejnicích rotuje
vláček pružinou natažený,
který se srdce jmenuje
.

Květen

Antonín BROUSEK – polozapomenutý básník
(1914–2013)
český exilový básník, literární kritik, redaktor, překladatel a vysokoškolský pedagog
1. květen – 5. výročí úmrtí

Antonín Brousek je řazen k nejvýznamnějším básníkům generace 60. let. V roce 1969 emigroval do západního Německa. V exilu spolupracoval s nakladatelstvím 68 Publishers, které vedl Josef Škvorecký. Výraznou exilovou činností bylo, když znovuobjevil a uspořádal dílo Ivana Blatného. V roce 1995 získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Jsem lámán jízdním kolem:
líbit se všem.
Dupal bych po všem jak Golem.
A nemám šém.

Nejsem vypleněn bitvou.
Pitvornou pitvou jsem vykostěn.
Sám proti sobě jdu břitvou
jak van Gogh v louskáčku čtyř stěn.

Ruka se mi však třese,
sáhnu-li na uši.
A tělo uzavře se,
slídím-li po duši,

abych ji probod,
aby splaskla,-
vzduch, jenž mi chybí,
je v ní natlačen!...

Vždy znovu hlavou narážím na skla,
když cítím, že unikám do mračen.

Анри Барбюс (1928)Henri BARBUSSE – levicový spisovatel
(1873–1935)
francouzský prozaik, publicista a politický aktivista
17. květen – 145. výročí narození

V roce 1914 Henri Barbusse narukoval jako dobrovolník do první světové války. Z postřehů ze zákopových linií a vojenských nemocnic vznikl jeho nejslavnější román Oheň , který je považován za jedno z nejlepších protiválečných děl. Kniha je pojata jako památka na padlé kamarády. Účast v bojích během 1. sv. války přispěla k jeho protiválečnému postoji a k obdivu komunismu. V roce 1917 založil protiimperialistickou organizaci Clarté, která existuje dodnes. Jejími členy byli např. R. Rolland, A. France, H. G. Wells, S. Zweig, H. Mann. V roce 1923 se stal členem Komunistické strany Francie. Velmi často podnikal cesty do Sovětského svazu. H. Barbusse zemřel v roce 1935 v Moskvě a je pochován na pařížském hřbitově Père-Lachaise.

Cílem novin s velkými zprávami je, jak víte, skrývat to, co se děje.

Duben

Leo Rosten 1959Leo ROSTEN – „pro pána prof. ps. Klíďo budu propadák. Já mám naši čídu rád“
(1908–1997)
americký spisovatel a humorista
11. duben – 110. výročí narození

Americký spisovatel Leo Rosten je původem z Polska. Od jeho dvou let žila nicméně rodina Rostenových ve Spojených státech. Leo vyrůstal jako bilingvní dítě, mluvil anglicky a jidiš. První povídky začal psát již v devíti letech. V období Velké hospodářské krize nemohl sehnat práci ve svém oboru, vystudoval ekonomii, a proto začal ve večerní škole vyučovat angličtinu pro přistěhovalce. Tato zkušenost mu posloužila jako inspirace pro jeho nejznámější dílo – Pan Kaplan má třídu rád . Příběhy o frenkventantu večerní školy vydával pod pseudonymem Leonard Q. Ross, protože se tehdy věnoval badatelské práci. Mimo oblast humoristické tvorby byl Rosten také úspěšným autorem scénářů.

„Slova určitě patří mezi nejmocnější drogy, jaké kdy člověk vynalezl.“

Boris Strugatsky Seminar 20060109 02Boris STRUGACKIJ – zakladatel moderního žánru sci-fi
(1933–2012)
ruský spisovatel a autor sci-fi románů
15. duben – 85. výročí narození

Boris Strugackij byl ruský spisovatel, který se proslavil spolu se svým o osm let starším bratrem Arkadijem řadou sci-fi románů. Bratři Strugačtí patří mezi zakladatele moderního žánru sci-fi. Druhou světovou válku prožil v oblehaném Leningradě. Vystudoval fakultu fyziky a mechaniky na Lomonosově státní univerzitě, obor astronomie. Zaměřil se na studium vzniku hvězd v naší galaxii. V roce 1960 se dostal na Kavkaz, kde měl možnost pracovat na tamním velkém teleskopu. Se svým bratrem napsal více než 25 románů a novel. Kvůli svému satirickému pohledu na sovětskou byrokracii vyšly některé díla jen v samizdatu. Po smrti svého bratra publikoval Boris Strugackij pod pseudonymem S. Vitickij.

Ti s vysokými čely se musí bát ještě víc než my, obyčejní smrtelníci. S námi je to jednoduché: my zkrátka a dobře ničemu nerozumíme. Ale oni vědí, jak moc ničemu nerozumí.

Únor

Sheridan Le Fanu 002Joseph Sheridan Le Fanu – mistr děsu a hrůzy
(1814–1873)
irský prozaik, básník a dramatik
7. únor – 145. výročí úmrtí

Joseph Sheridan Le Fanu se proslavil jako autor knih se záhadnými a hrůzostrašnými motivy. Je považován za jednoho ze zakladatelů hororu a detektivního žánru. Pocházel z rodiny duchovního. V Dublinu vystudoval práva. Po smrti své manželky se v roce 1858 stáhl do ústraní  a vedl život podivínského samotáře. Nestýkal se ani s nejbližšími přáteli. Inspiraci pro svou literární tvorbu nacházel v četbě mystických a okultních spisů a ze své znalosti irských pověstí a folklóru. Jeho nejslavnější novela Carmilla ovlivnila irského spisovatele Brama Stokera při psaní jeho románu Drákula .

Spíš byste unikl vlastnímu stínu, než uniknete mně. Dělejte, co dělejte, já vás uvidím, kdykoli se mi zachce, a Vy uvidíte mne, neboť, abyste věděl, nehodlám se před Vámi déle skrývat. Ale to Vám přece nikterak nemůže vadit, neboť máte-li čisté svědomí, proč se obávat pohledu na svého Pozorovatele.“ (z povídky Neodbytný duch)

Jan Vilímek - Adolf HeydukAdolf Heyduk – propagátor česko-slovenských vztahů
(1835 – 1923)
český básník
31. leden – 95. výročí narození

Adolf Heyduk pocházel z rodiny truhláře. Vystudoval vysokou školu technickou v Praze. Patřil do skupiny májovců. Jeden z jeho nejbližších přátel byl i Jan Neruda. Je autorem více než šedesáti básnických sbírek převážně s přírodní, vlasteneckou či rodinnou lyrikou. Měl velmi silný vztah ke Slovensku, které často navštěvoval a měl zde mnoho přátel. Od roku 1860 vyučoval na nově zřízené reálce v Písku kreslení a krasopis.  V roce 1900 si nechal v Písku vystavět podle návrhu architekta Jana Kouly dům ozdobený sgrafity se symboly básnictví – pegasem a labutí. K jeho 85. narozeninám mu zde osobně blahopřál i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. A. Heyduk je pochován na vyšehradském hřbitově v Praze.

Štěstí! Co je štěstí?
Muška jenom zlatá,
která za večera
kol tvé hlavy chvátá;
oblétá ti skráně,
v kadeři se kryje,
v dlaně hlavu skládáš,
ruka utlačí je.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku