Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Duben

Johannes Mario SIMMEL
(1924-2009)
7. duben – 95. výročí narození
1. leden – 10. výročí úmrtí
rakouský autor společenských románů

Dětství strávil v Rakousku a v Anglii, maturitu složil z chemického inženýrství. Po 2. světové válce pracoval jako novinář a tlumočník americké vojenské správy v Rakousku, uplatnil se i jako redaktor novin ve Vídni a Mnichově.

Mezi lety 1950-1962 napsal celkem 22 filmových scénářů, poté se začal věnovat psaní románů, které byly přeloženy do 25 jazyků, přes 10 jich bylo zfilmováno.

Jeho práce byly dlouhou dobu označovány kritikou jako „obyčejná literatura“, teprve po románu A s klauny přišly slzy Simmel došel celkového uznání, získal například Zlatou medaili za zásluhy města Vídně (1984), Cenu Hermanna Kestena (1993) a čestný odznak za Zásluhy o rakouskou republiku (2004).

„Nikdo nemůže utéct sám před sebou, odnikud, nikam. Nikdo nemůže zapomenout, co udělal.“

Benjamin KURAS  (rodným jménem Miloslav Kuraš)
4. duben – 75. výročí narození
dramatik, spisovatel a publicista

V roce 1968 emigroval do Velké Británie, kde konvertoval k judaismu a musel si změnit jméno. Působil jako redaktor BBC a také psal divadelní hry. Po sametové revoluci začal přispívat do českých periodik a vyšla  mu série humorných knih o taoistickém sexu, gastronomiináboženství, historii a filozofii. Patří mezi výrazné kritiky Evropské unie, multikulturalismu a islamismu.

„Člověk se má zabývat tolik dobrem, aby mu nezbyl čas na žádné zlo.“

 

Březen

Ralph Waldo ELLISON
(1914–1994)
1. březen – 105. výročí narození
americký spisovatel

Je jedním z nejvýznamnějších afroamerických spisovatelů. Nejvíce se proslavil románem Neviditelný, díky kterému získal v roce 1953 cenu National Book Award. Během mládí a dospívání musel pracovat v různých zaměstnáních, aby finančně podpořil rodinu. V roce 1933 obdržel stipendium, díky kterému vystudoval hudbu na Tuskegee Institute v Alabamě. V literární anketě z roku 1955 byla jeho kniha Neviditelný vyhlášena za nejdůležitější román vydaný po druhé světové válce.

Robert Merle
(1908–2004)
27. března – 15. výročí úmrtí
francouzský romanopisec

Významný francouzský spisovatel se narodil v alžírském městě Tébessa jako syn francouzského důstojníka. Po skončení první světové války se rodina přestěhovala do Francie. Během druhé světové války se zúčastnil bojů o Dunkerque. V roce 1940 padl do zajetí. Zážitky z této válečné zkušenosti popsal ve své prvotině Víkend na Zuydcoote. Za román získal v roce 1949 prestižní Goncourtovu cenu. Později byla kniha i zfilmována. Nejúspěšnějšími se staly jeho historické romány. Robert Merle napsal také biografii kubánského revolucionáře Fidela Castra. Merle byl třikrát ženatý a měl šest dětí. Do vysokého věku si uchoval obdivuhodnou fyzickou i duševní svěžest.

Únor

Gertruda STEINOVÁ
(1874–1946)
3. únor – 145. výročí narození
americko-francouzská židovská spisovatelka, básnířka, dramatička, libretistka a překladatelka

Gertruda Steinová se řadí mezi osobnosti, které předběhly svou dobu. Narodila se ve Spojených státech amerických. Dětství strávila v Evropě.  Ve svých 5 letech hovořila plynně německy, francouzsky a anglicky.
Patřila k americkým kulturním „migrantům“, kteří Ameriku opouštěli jako společnost. Ve 20. letech 20. století kolem sebe v Paříži sdružovala moderní umělce a malíře. Slavnou se stala díky svému literárnímu a kulturnímu salónu, který vedla se svou životní partnerkou Alicí B. Toklasovou, v ulici Rue de Fleurus v Paříži. Mezi pravidelné návštěvníky patřili např. Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris, Paul Cézanne, Riba-Rovira, Henri Matisse, Ernest Hemingway či Francis Scott Fitzgerald. Gertruda Steinová se proslavila také svými nekonvenčními představami o ženství ve svém vlastním životě, nicméně obhajovala i tradiční role pro ostatní ženy. Během první světové války pracovala jako dobrovolnice ve francouzských nemocnicích.

„Jste všichni ztracená generace.“

Thomas BERNHARD
(1931–1989)
12. únor – 30. výročí úmrtí
rakouský spisovatel a dramatik

Thomas Bernhard je považován za jednoho z nejvýznamnějších poválečných německy píšících autorů. Ve své zemi však byl často kvůli své literární tvorbě označován jako „káleč do vlastního hnízda“ (něm. Nestbeschmutzer). Jeho dětství a mládí bylo velmi traumatizující. Často se stěhoval, žil v chudobě, pobýval ve výchovném domově, trpěl duševním strádáním a vážnou plicní chorobou. To vše poznamenalo jeho osobnost a tvůrčí činnost. 
Ve svých dílech zastával nekompromisní postoj k přetvářce a falši společenského a politického života v Rakousku. Šokoval svou otevřeností, s níž vyjadřoval své negativní názory. Jeho dílo bylo uznáváno, ale také provázeno skandálními provokacemi.
Ve své závěti zakázal Thomas Bernhard publikování a uvádění svých děl v Rakousku po dobu sedmdesáti let.

„I prameny všeho zla se vlévají do řeky času.“

Leden

Louis BRAILLE
(1809–1852)
4. leden – 210. výročí narození
vynálezce Braillova písma

Louis Braille se narodil do rodiny sedláře. Ve věku tří let si poranil levé oko šídlem z otcovy dílny.  Poranění mu způsobilo infekci, která se přenesla i na pravé oko a následkem toho oslepl. V deseti letech získal stipendium na Královský institut pro slepou mládež. Ve svých patnácti letech vynalezl systém vyražených bodů. Jako inspirace mu posloužil vojenský systém nočního psaní. V roce 1829 vydal svou první knihu pro nevidomé. V roce 1837 zdokonalil psaní přidáním znamének pro zápis matematických symbolů a hudby. V roce 1932 se začalo Braillovo písmo používat na celém světě.

William Wilkie COLLINS
(1824–1889)
8. leden – 195. výročí narození
anglický romanopisec a autor divadelních her

Svá díla vydával pod jménem Wilkie Collins. Řadí se k autorům tzv. senzačních románů, které byly velmi populární v Anglii 60. a 70. let 19. století. Ve své době byl jedním z nejvyhledávanějších a také nejlépe placených spisovatelů. Přátelil se s mnoha význačnými osobnostmi z literárních kruhů, velmi blízko měl zejména ke spisovateli Charlesi Dickensovi. Wilkie Collins vedl velmi nekonvenční, bohémský život, miloval dobré jídlo a víno, často cestoval a udržoval dlouhodobé vztahy se dvěma ženami, ale s ani jednou se neoženil. K nejznámějším dílům Wilkieho Collinse se řadí romány Žena v bílémkterá je inspirována skutečnými událostmi.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku