Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Autor: Lucie Dymáčková

Anotace

Představení projektu citace.com, který umožňuje pomocí přehledných formulářů generování citačních záznamů podle normy ISO 690.

Klíčová slova

generátory – citace – citační softwary

O projektu

Jako knihovníci a informační pracovníci dennodenně přicházíme do styku s různými zdroji informací a čerpáme z nich, co zrovna potřebujeme pro naši práci – může se jednat např. o kousek pohádky do pracovního listu pro děti nebo obrázek na plakát. Abychom neporušovali autorský zákon, je třeba zdroje, které jsme použili, řádně uvést neboli ocitovat, což má svá pevně stanovená pravidla. My se pravděpodobně nejčastěji setkáváme s citační normou ČSN ISO 609, jež u nás patří k nejrozšířenějším. Možná to některým zní děsivě a v některých případech to i děsivé být může, ráda bych vám ale představila jednoho skvělého pomocníka, s nímž pro vás citování bude hračkou.

Citace.com

Citace.com patří k tzv. citačním manažerům, tedy nástrojům pro generování a správu bibliografických citací. Jeho velkou výhodou je, že je jednak volně dostupný na internetu a dokonce že tu nejzákladnější a pro nás zároveň asi nejužitečnější službu – tedy generátor citací – můžeme využívat i bez registrace. A jak tedy na to? Úplně nejjednodušší je generování automatické. Hned na úvodní stránce Citace.com máme nepřehlédnutelný vyhledávač, do něhož můžeme zadat ISBN, DOI (identifikátor elektronických dokumentů) nebo název našeho zdroje. Když budeme mít štěstí, software náš zdroj najde v databázích a okamžitě nám nabídne hotovou citaci. Pokud s tím bude nějaký problém, štěstí můžeme zkusit ještě v citačním formuláři, na nějž se dostaneme kliknutím na Vytvořit citaci a poté výběrem typu dokumentu (kniha, článek, norma, příspěvek na Wikipedii apod.). Pokud ani tam nám software zdroj podle ISBN, DOI nebo názvu nedohledá, nezbývá než vyplnit jednotlivá políčka formuláře ručně. Ale i to se vyplatí, protože nás to bude stát jen trochu námahy při hledání jednotlivých informací, ale už si nemusíme lámat hlavu se správným pořadím či formou údajů v bibliografickém záznamu – to vše už za nás totiž udělá generátor.  Můžeme si nechat systémem citaci ještě zkontrolovat – červený křížek nás upozorní na případné chyby, zelený smajlík nás ujistí o správnosti. Hotový citační záznam si pak můžeme zkopírovat, kam potřebujeme, např. do Wordu či jiného textového editoru. V případě, že se zaregistrujeme, můžeme využívat i další služby citačního manažeru Citace.com – a to např. ukládání vygenerovaných citací přímo v systému, jejich třídění do složek, které lze sdílet i s dalšími uživateli, a stahování do různých typů dokumentů pouze jedním kliknutím – člověk tak má své zdroje stále po ruce, přehledně uspořádané, a může s nimi snadno manipulovat. Citace.com také umožňují psát si k uloženým zdrojům poznámky a anotace, případně vyhledají odkaz na plný text nebo obsah dokumentu, pokud je na webu k dispozici. Pro ještě náročnější uživatele pak existuje komerční verze Citace PRO , myslím si však, že pro naše potřeby bohatě postačí tato verze základní.

Citace PRO

Pro mě osobně Citace.com znamenaly opravdu výrazné ulehčení práce a věřím, že stejně dobře poslouží i vám.

Zdroj

KRČÁL, Martin. Citace.com [online]. [cit. 2015-10-14]. Dostupné z: <http://www.citace.com >.

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku