Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Autor: Helena Hubatková Selucká

Anotace

Představení animované podoby historického příběhu českých zemí podle knihy Lucie Seifertové, který vznikl pro Českou televizi v roce 2012.

Klíčová slova

Česká televize – literatura pro děti a mládež – historieknihy – internet – seriály – inspirace

O projektu

Hledáme-li na internetu zajímavý pořad o historii pro děti, je to někdy celkem oříšek. Narážíme zejména na složitou terminologii nebo potřebu znát souvislosti, které předcházely nebo navazovaly na probírané téma, chceme-li téma uchopit komplexně. Nic se totiž neděje bez souvislosti a návaznosti na další. Jistě si budete pamatovat velké leporelo – Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí , které vneslo správný vítr do českých knihoven, ať již jako rozkládací knížka, nebo jako velkoformátový komiks, sloužící k vystavování v knihovně. To vše je z dílny dnes již renomované autorky Lucie Seifertové.

Na začátku byla tedy kniha, navázala na ni výstava. Vše slavilo velký úspěch a kromě překladů původního díla vznikaly a vznikají díla další. Ale zpět k „Udatnému národu“, ten šel ještě dál. Pro Českou televizi vznikl 111dílný kreslený seriál, jenž mapuje české dějiny a jehož průvodce je „Český lev“. A ten je stejně jako další díla autorky k nezaplacení. Pokaždé, když jsem hledala, jakým způsobem přiblížit dětem na programech v knihovně nějakou českou historickou etapu nebo když jsem je chtěla motivovat či zabavit, sáhla jsem po tomto seriálu, který je na stránkách České televize volně k přehrání . Úplně celý. Pokud neznáte, stojí za to. Pokud hledáte například k blížícímu se výročí Karla IV . zajímavé zpestření programu či tématu, klikněte právě tam.

Karel IV. stavitel (39/111)

Zdroj

Česká televize. Dějiny udatného českého národa [online]. Česká televize, 1996-2015. c2012.  [cit. 2015-11-10]. Dostupné z: <http://www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865-dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/dily >.

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku