Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Databáze článků a osobností

Databáze článků

Čtěte články on-line

V Ústřední knihovně (Kobližná 4), Mahenově památníku (Mahenova 8) a na pobočkách automatizované sítě KJM si můžete na PC přečíst články z bohaté databáze časopisů a denního tisku, kterou převádíme do elektronické podoby. Aktuálně se jedná o soubor cca 3 000 článků z celkového fondu 30 000, který průběžně digitalizujeme. Databáze je dostupná přes on-line katalog knihovny .

Do digitální podoby jsou převedeny články, které souvisí s osobou zakladatele KJM Jiřího Mahena, naší knihovnou, Schrattenbachovým a Kleinovým palácem (sídlo Ústřední knihovny a IN-centra). V e-podobě jsou částečně zastoupeny i další osobnosti z oblasti kultury, společnosti, vědy, techniky apod. českého a světového významu, témata spjatá s otázkami EU, Jihomoravského kraje, knižní a literární kultury, umění, hudby (zejm. život a dílo Leoše Janáčka a jeho žáků), vzdělávání aj.


Regionální databáze

Brněnské osobnosti on-line

V rámci rozvoje e-služeb jsme zpřístupnili Regionální bázi, která umožňuje vyhledávat informace o regionálních autorech (autority). Jedná se o osobnosti jakýmkoliv způsobem spjaté s konkrétním místem, tedy v případě našeho regionu s Brnem. Najdete zde základní informace – datum a místo narození/úmrtí, působnost, profil osobnosti, seznam děl, seznam děl o autorovi aj. Databáze je dostupná přes on-line katalog .


Další databáze v knihovně

V Ústřední knihovně a na pobočkách umožňujeme přístup i do obsahu dalších externích e-databází různého zaměření:

  • PressReader česká a světová periodika
  • ASPI právní informace
  • Naxos Music Library nahrávky vážné hudby a jazzu

Vytisknout stránku Vytisknout stránku