Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Čtěte články on-line 

Rozšířili jsme naši nabídku e-zdrojů o další texty. V Ústřední knihovně (Kobližná 4), Mahenově památníku (Mahenova 8) a na pobočkách automatizované sítě KJM si můžete na PC přečíst články z bohaté databáze časopisů a denního tisku, kterou převádíme do elektronické podoby. Aktuálně se jedná o soubor cca 3 000 článků z celkového fondu 30 000, který průběžně digitalizujeme. Jejich seznam se nachází v rozcestníku e-textů on-line katalogu Carmen v kategorii Digitalizované články .

O článcích

Do digitální podoby jsou převedeny články, které souvisí s osobou zakladatele KJM Jiřího Mahena, naší knihovnou, Schrattenbachovým a Kleinovým palácem (sídlo Ústřední knihovny a IN-centra). V e-podobě jsou částečně zastoupeny i další osobnosti z oblasti kultury, společnosti, vědy, techniky apod. českého a světového významu, témata spjatá s otázkami EU, Jihomoravského kraje, knižní a literární kultury, umění, hudby (zejm. život a dílo Leoše Janáčka a jeho žáků), vzdělávání aj.


Více o službě

Jak si mohu článek přečíst?

Články jsou dostupné prostřednictvím záznamů v on-line katalogu knihovny a číst je lze výhradně na místě samém, tedy v knihovně na PC s on-line katalogem, prostřednictvím kterého si čtenář článek vyhledal a následně zobrazil. E-článek je dostupný ve formátu PDF, je možné si z něj udělat výpisky.

Katalog Carmen

Do vyhledávacího políčka se zadá hledaný výraz a samotný dotaz lze zkonkretizovat výběrem hledat „v digitalizovaných článcích.“ Na digitální verzi článku čtenáře upozorní malé písmeno „d“ uvedené za lomítkem u čísla dokumentu/článku.

V záznamu na článek upozorňuje ikona PDF a text „Plný text dokumentu“.

Prohlížíte-li si záznam na PC mimo knihovní síť, místo platného PDF odkazu budete upozorněni na skutečnost, že „Plný text je k dispozici na vybraných počítačích umístěných v KJM“.

Lze si článek vytisknout?

V případě zájmu o tisk je třeba zajít s číslem článku a jeho názvem k obsluhujícímu knihovníkovi, který jej vytiskne. Tisk je zpoplatněn dle platného Ceníku (1 strana A4 / 2 Kč). Originály článků se nacházejí v Ústřední knihovně (v odd. Informačních služeb a v Hudební knihovně). Z důvodu ochrany autorských práv si není možné odnést domů plný text článku na flešce, ani jej poslat e-mailem či jinak digitálně šířit.

 

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku