Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Et Lettera – writing picture, drawing words

Evropský projekt Et Lettera – psát obrázky, kreslit slova – propojuje šest evropských měst (Arad, Barcelonu, Brno, Debrecen, Štrasburk a Varšavu) se společným cílem: vyzdvihnout různé aspekty psaní. Projekt sleduje, jakým způsobem si děti osvojují techniku psaní, popřípadě kreslení písmen. Pozornost je rovněž věnována aspektu typografickému, transformaci rukopisu a tisku. V neposlední řadě by mělo být diskutováno i ryze estetické hledisko psaní. Záměrem zúčastněných partnerů je zachovat a propagovat psaní rukou i v dnešní digitální době.

Partnerem projektu se za Statutární město Brno stal Odbor zahraničních vztahů společně s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně. Ta se do projektu zapojila hned několika aktivitami. Nejdříve byla hostitelem putovní výstavy složené ze starých i moderních tisků. Ty náležejí do sbírek partnerských měst a do sbírky Soennecken ve Štrasburku, ukazují široké spektrum písma a ilustrací. Obohaceny byly památkovými sbírkami Mediatéky André Malraux ve Štrasburku a doplněny exponáty z knihoven v Aradu (Rumunsko), Barceloně (Španělsko), Brně (Česká republika) a z Muzea Deri v Debrecenu (Maďarsko). Rovněž v únoru se v knihovně uskutečnilo setkání knihovníků partnerských měst ( program). Poslední aktivitou byl workshop pod názvem „Tajemství knihy“. Jednalo se o čtyři programy v prostorách Dětské knihovny, kterých se účastnili žáci prvních a druhých ročníků základních škol. Programy spojovalo jedno – tajemství knihy, které děti objevovaly v připravených programech pomocí slovenského jazyka. V dnešní době již jazyka pro české děti cizího, do roku 1993 ještě mateřského. Oba státy: Česká a Slovenská republika nebyly dříve státy sousedními a cizími, ale jedním společným státem. A proto bylo tehdy naprostou samozřejmostí, že si české a slovenské děti rozuměly. Dnes už tomu tak není ( více).

Záštitu nad projektem převzal primátor Statutárního města Brna Bc. Roman Onderka, MBA. Projekt je spolufinancován Evropskou komisí.


Fotogalerie

 

Datum konání: 14.2.2012 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku