Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

KU3V - jaro 2013

KU3V - Kulturní univerzita třetího věku

Společný projekt čtyř kulturních institucí v městě Brně


O univerzitě

Čím je univerzita výjimečná?KU3V - plakát

Účastníci poznají hned čtyři kulturní organizace města Brna. Hvězdárnu, knihovnu, muzeum a turistické centrum. Podívají se do jejich zákulisí, vyslechnou zajímavé přednášky, obdrží další studijní materiály, na závěr absolventský diplom. Stejně tak od každé organizace dostanou zajímavý dárek.

Pro koho je univerzita určena?

Pro všechny milovníky historie a brněnské kultury vůbec ve věku 50+ bez zvláštních nároků na vzdělání. 

Podrobnosti


Přehled lekcí - jaro 2013

Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 2

4. února: Neuvěřitelné Brno

Odkud se vzalo město Brno? Proč na Kraví hoře stojí hvězdárna? V první části  si prohlédneme celou Hvězdárnu a planetárium Brno, vč. zákulisí, kam se běžně návštěvník sotva podívá. Ve druhé části si pod umělou oblohou velkého planetária promítneme představení Neuvěřitelné Brno.

11. února: Příběh Sluneční soustavy

Proč je důležitý náš Měsíc? Jak vlastně vypadá Sluneční soustava pohledem dnešní vědy? Co všechno zahlédneme na nebi vlastním zrakem? Vyslechneme si přednášku o našem nebližším kosmickém sousedovi a poté absolvujeme komentovanou procházku interaktivní expozici v sále exploratoria.

18. února:  Hvězdy pod mikroskopem

Vyznáte se ve hvězdách? Určitě ano. Není to nic obtížného, ostatně sami Vás o tom přesvědčíme během komentované procházky noční oblohou v sále velkého planetária.

Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4

25. února: Od šlechtického paláce k moderní knihovně – brněnské knihovnictví, jak je  možná neznáte

Představení počátků čtenářských spolků, veřejných čítáren v 18. a 19. století až po vznik Veřejné knihovny města Brna. Projdeme staletími, která vetkla Schrattenbachovu paláci jeho stavební podobu i sepjetí s osudy lidskými. Nahlédneme do archivních dokumentů vážících se ke vzniku knihovny a provedeme současnými tajemnými zákoutími ústřední knihovny. Seznámíte se zajímavostmi a unikáty fondu knihovny.

4. března: Brněnské střípky

Víte kdo žil ve Vaší ulici, jaká zajímavost se skrývá za rohem? Třeba právě Vaše oblíbená kavárna vznikla již za 1. republiky. Znáte knihy, v nichž hlavní roli hrají brněnské kulisy. To a více zajímavých informací Vám nabídneme, když s námi strávíte březnový podvečer.

11. března: Mahenův památník, Mahenova 8

Místo, kde Jiří Mahen žil a také zemřel na Vás dýchne autentickou atmosféru. V dochované pracovně budete moci vzít do rukou jeho osobní předměty, ve stálé expozici se dozvíte řadu zajímavých informací, které jste možná ani netušili. Z díla i osobní korespondence navnímáte temperament i vnitřní rozporuplnost této významné brněnské kulturní a literární osobnosti.

Muzeum města Brna, hrad špilberk

18. března: Brno na prahu středověku

Jak vypadalo osídlení na území Brna v době Velkomoravské říše a prvních  Přemyslovců? Jak proběhlo založení města? Které jsou nejstarší stavby v Brně? V prostorách muzea bude přednesena přednáška mapující osudy Brna od 9. do 13. století a prezentovány budou vybrané předměty ze sbírek oddělení archeologie.

25. března: Brno na prahu nového věku

Nejstarší známá veduta Brna pochází z roku 1593, na ní i na některých dalších vedutách je Brno zachyceno „z profilu“. Nabízíme virtuální procházku Brnem  v roce 1692 s komentářem a také návštěvu slavnosti Božího Těla v roce 1748, které se účastnil císařský manželský pár. Můžete sami porovnat své dnešní Brno s tím minulým.

1. dubna: Velikonoce      

8. dubna: Brno v novém státě

Jak se z „předměstí“ Vídně stalo „Velké Brno“ a jak se v něm žilo v dobí první Československé republiky? Komentovaná prohlídka expozicí Vás zavede do  městských částí, které se na počátku 20. století staly součástí druhého největšího města naší země a seznámí Vás s jeho moderní tváří, jež mu vtiskla meziválečná architektura.

Turistické a informační centrum města Brna

15. dubna: Brněnské podzem Labyrint pod Zelným trhem, Zelný trh 21

Brněnské podzemí – Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem a Kostnice pod děkanským kostelem sv. Jakuba. Součástí této lekce je prohlídka všech tří lokalit přístupněného brněnského podzemí. Součástí prohlídky budou i běžně nepřístupné části jednotlivých podzemních provozů. Upozornění: pro zdolání této akce je třeba dobré zdravotní kondice, tento okruh je fyzicky náročnější.

22. dubna: Galerie na Radnické, Radnická 4

Kurátorská prohlídka legendární Galerie mladých, Galerie U Dobrého pastýře a  galerie Kabinet v prostoru budovy Radnická 4. Součástí této prohlídky bude i setkání s umělcem (dle aktuálního výstavního plánu) a nahlédnutí do zákulisí, jak se výstava připravuje.

4. května: Kino ART, Cihlářská 19

V tomto májovém setkání s aktivitami Turistického a informačního centra města Brna Vás zavedeme do prostoru budovy kina ART na Cihlářské ulici. Tato lekce bude spojením prohlídky provozu kina ART, které se zaměřuje ve svém repertoáru na tzv. zážitkové artové kino a projekt některého zajímavého titulu dle aktuálního herního plánu kina.


Fotogalerie

Přednášky KU3V:

  • Od šlechtického paláce k moderní knihovně – brněnské knihovnictví, jak je možná neznáte
  • Brněnské střípky

Datum konání: 25.2.2013 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku