Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

Zaostřeno na... (červenec 2019)

Přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Antoine de SAINT-EXUPÉRY (oficiálně Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, hrabě de Saint Exupéry)
(1900-1944)
31. červenec – 75. výročí úmrtí
francouzský spisovatel, letec, filozof a humanista

Pocházel z aristokratické rodiny, již v dětství psal  básně a rád pozoroval letadla na obloze. Absolvoval přípravku ke studiu na námořní akademii, u přijímacích zkoušek však neuspěl. V letech 1920-1921 studoval architekturu v Paříži a sblížil se s uměleckými kruhy.

Leteckou způsobilost získal při výkonu vojenské služby. V roce 1923 byl těžce raněn při nehodě, přesto dál létal například na různých linkách i do exotických oblastí.

Začátkem druhé světové války se aktivně zapojil do bojů, přestože byl lékaři prohlášen za neschopného válečných letů. Byl jedním z nejodvážnějších letců, bojoval s velkým nasazením a bez ohledu na riziko. Dne 31. července 1944  vzlétl z Korsiky  k letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. Desítky let se vedou diskuze, jak vlastně zemřel. V roce  2000  byly trosky jeho letounu nalezeny ve Středozemním moři poblíž francouzského přístavu Marseille.

„Přítel je ten, kdo nesoudí, ale přijímá.“

Karel ELGART SOKOL (vlastním jménem Karel Elgart)
(1874-1929)
21. červenec – 90. výročí úmrtí
učitel, spisovatel, dramatik, divadelní a literární kritik

Narodil se jako syn hostinského v Ivančicích, gymnázium a učitelský ústav vystudoval v Brně. Pět let učil na obecní škole, poté jako odborný učitel na vyšší dívčí škole brněnského spolku Vesna. Pracoval v různých kulturních organizacích, byl starostou Moravského kola spisovatelů, činovníkem Sokola, vedl pěvecký sbor, založil dramatický kroužek a knihovnu.

Společně s Vilémem Mrštíkem redigoval v letech 1908–1910 Moravskoslezskou revui,  byl divadelním referentem v Lidových novinách a přispíval do desítky dalších periodik. Zvolil si jméno podle svého strýce, spisovatele Antonína Hynka Sokola,  své články podepisoval pod různými jmény (např. E. Čech, E. Sokol, Jan Veleba, J. Ještěrka, Pavel Dvořák), zkratkami a šiframi.

Zemřel v 55 letech na záchvat mrtvice při koupání, pohřben je na Ústředním hřbitově v Brně. Jeho literární pozůstalost je uložena v Moravském zemském muzeu. V Brně-Husovicích po něm byla  pojmenována jedna z ulic, na které se nachází gymnázium se stoletou tradicí.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku