Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

Zaostřeno na... (duben 2019)

Přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Johannes Mario SIMMEL
(1924-2009)
7. duben – 95. výročí narození
1. leden – 10. výročí úmrtí
rakouský autor společenských románů

Dětství strávil v Rakousku a v Anglii, maturitu složil z chemického inženýrství. Po 2. světové válce pracoval jako novinář a tlumočník americké vojenské správy v Rakousku, uplatnil se i jako redaktor novin ve Vídni a Mnichově.

Mezi lety 1950-1962 napsal celkem 22 filmových scénářů, poté se začal věnovat psaní románů, které byly přeloženy do 25 jazyků, přes 10 jich bylo zfilmováno.

Jeho práce byly dlouhou dobu označovány kritikou jako „obyčejná literatura“, teprve po románu A s klauny přišly slzy Simmel došel celkového uznání, získal například Zlatou medaili za zásluhy města Vídně (1984), Cenu Hermanna Kestena (1993) a čestný odznak za Zásluhy o rakouskou republiku (2004).

„Nikdo nemůže utéct sám před sebou, odnikud, nikam. Nikdo nemůže zapomenout, co udělal.“

Benjamin KURAS (rodným jménem Miloslav Kuraš)
4. duben – 75. výročí narození
dramatik, spisovatel a publicista

V roce 1968 emigroval do Velké Británie, kde konvertoval k judaismu a musel si změnit jméno. Působil jako redaktor BBC a také psal divadelní hry. Po sametové revoluci začal přispívat do českých periodik a vyšla  mu série humorných knih o taoistickém sexu, gastronomii, náboženství, historii a filozofii. Patří mezi výrazné kritiky Evropské unie, multikulturalismu a islamismu.

„Člověk se má zabývat tolik dobrem, aby mu nezbyl čas na žádné zlo.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku