Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

Čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby)

Zemřel Karel Lánský. Osobnosti srpna 1968 a držiteli Řádu bílého lva bylo 94 let

Ve věku 94 let zemřel bývalý pracovník Československého rozhlasu Karel Lánský. V srpnu 1968 bránil vysílání rozhlasu před okupačními vojsky a za svou odvahu dostal loni v říjnu na Pražském hradě nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva. O úmrtí Lánského informovala Radiožurnál jeho dcera (irozhlas.cz ).

1500 stran, 11 let práce. "Jde o mamutí dílo," říká k vydání Slovníku disidentů Petruška Šustrová

Třicet let po pádu komunistických režimů vydává Ústav pro studium totalitních režimů první ze dvou dílů Slovníku disidentů. Desítky lidí ze zemí střední a východní Evropy sestavovaly profily disidentů 11 let. Petruška Šustrová, která celé dílo přeložila a byla členkou programové rady české redakce, v rozhovoru serveru iROZHLAS.cz řekla, že si vydáním tohoto díla polské centrum Karta postavilo pomník (irozhlas.cz ).

Zemřela česká překladatelka Lidmilová, držitelka portugalského státního vyznamenání

Ve věku 86 let zemřela v pátek překladatelka z portugalštiny a španělštiny Pavla Lidmilová. Informovala o tom Šárka Grauová ze Společnosti českých portugalistů. Lidmilová se věnovala především portugalské a brazilské literatuře, v roce 2005 obdržela Státní cenu za překlad. Za šíření portugalské kultury v zahraničí dostala Pavla Lidmilová portugalské státní vyznamenání (irozhlas.cz ).

Margaret Atwoodová oznámila pokračování Příběhu služebnice s názvem The Testaments

Sequel románu kanadské autorky by měl v angličtině vyjít v září 2019. Margaret Atwoodová při oznámení pokračování v tisku uvedla, že hlavní motivací je pro ni zájem fanoušků dozvědět se více o tom, jak Gileád (dystopická vize Ameriky, kde se děj Příběhu služebnice odehrává) funguje. Román publikovaný poprvé v roce 1985 (česky v roce 2008, BB Art) je považován za moderní klasiku (literarni.cz ).

Beckett byl v roce 1968 zamítnut jako nevhodný kandidát na Nobelovu cenu

Nově zveřejněné dokumenty z roku 1968 ukázaly, že tehdejší předseda poroty Anders Österling měl o tvorbě irského dramatika a prozaika Samuela Becketta vážné pochybnosti. V podkladech pro udělení Nobelovy ceny za literaturu Österling píše: „Co se týče Samuela Becketta, musím bohužel vyjádřit pochybnosti jestli je v jeho případě udělení ceny v souladu se záměrem [Alfreda] Nobela. Samozřejmě nechci zpochybňovat umělecký vliv Beckettových dramat, ale misantropická satura (Swiftova typu) nebo radikální pesimismus (Leopardiho typu) mají silné jádro, což podle mě v Beckettovi chybí.“ Už v roce 1964 Österling smetl ze stolu návrh nominovat Čekání na Godota, když prohlásil, že by považoval „udělení Nobelovy ceny jemu téměř jako absurditu samu o sobě“. Navzdory tomu v roce 1969 Samuel Beckett Nobelovu cenu za literaturu obdržel (literarni.cz ).


Zaostřeno únor 2019

Přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Gertruda STEINOVÁ
(1874–1946)
3. únor – 145. výročí narození
americko-francouzská židovská spisovatelka, básnířka, dramatička, libretistka a překladatelka

Gertruda Steinová se řadí mezi osobnosti, které předběhly svou dobu. Narodila se ve Spojených státech amerických. Dětství strávila v Evropě.  Ve svých 5 letech hovořila plynně německy, francouzsky a anglicky.
Patřila k americkým kulturním „migrantům“, kteří Ameriku opouštěli jako společnost. Ve 20. letech 20. století kolem sebe v Paříži sdružovala moderní umělce a malíře. Slavnou se stala díky svému literárnímu a kulturnímu salónu, který vedla se svou životní partnerkou Alicí B. Toklasovou, v ulici Rue de Fleurus v Paříži. Mezi pravidelné návštěvníky patřili např. Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris, Paul Cézanne, Riba-Rovira, Henri Matisse, Ernest Hemingway či Francis Scott Fitzgerald. Gertruda Steinová se proslavila také svými nekonvenčními představami o ženství ve svém vlastním životě, nicméně obhajovala i tradiční role pro ostatní ženy. Během první světové války pracovala jako dobrovolnice ve francouzských nemocnicích.
„Jste všichni ztracená generace.“

Thomas BERNHARD
(1931–1989)
12. únor – 30. výročí úmrtí
rakouský spisovatel a dramatik

Thomas Bernhard je považován za jednoho z nejvýznamnějších poválečných německy píšících autorů. Ve své zemi však byl často kvůli své literární tvorbě označován jako „káleč do vlastního hnízda“ (něm. Nestbeschmutzer). Jeho dětství a mládí bylo velmi traumatizující. Často se stěhoval, žil v chudobě, pobýval ve výchovném domově, trpěl duševním strádáním a vážnou plicní chorobou. To vše poznamenalo jeho osobnost a tvůrčí činnost.
Ve svých dílech zastával nekompromisní postoj k přetvářce a falši společenského a politického života v Rakousku. Šokoval svou otevřeností, s níž vyjadřoval své negativní názory. Jeho dílo bylo uznáváno, ale také provázeno skandálními provokacemi.
Ve své závěti zakázal Thomas Bernhard publikování a uvádění svých děl v Rakousku po dobu sedmdesáti let.
„I prameny všeho zla se vlévají do řeky času.“

Vytisknout stránku Vytisknout stránku