Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

Zaostřeno na... (září 2019)

Přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Georges Joseph Christian SIMENON
(1903-1989)
4. září – 30. výročí úmrtí
belgický spisovatel detektivních a psychologických románů, tvůrce komisaře Maigreta

Byl nejstarším dítětem účetního v pojišťovně v belgickém Lutychu, matka zůstala v domácnosti. Protože otec vážně onemocněl, nemohl dokončit středoškolská studia a začal pracovat jako cukrářský učeň, příručí v knihkupectví a v 16 letech jako novinář. Deset let pod více než dvaceti pseudonymy vydával sešitové detektivní romány, od roku 1930 s postavou komisaře Maigreta. Obraz komisaře vznikal dlouho a těžce, poskládal ho ze 27 hrdinů svých předchozích děl.

Simenon hodně cestoval, žil ve Francii, Švýcarsku, Kanadě a USA. Napsal více než 200 románů a 150 kratších povídek, které byly přeloženy do mnoha jazyků světa a desítky z nich byly zfilmovány. Jen postavu komisaře Maigreta ztvárnilo po celém světě postupně téměř 30 filmových a televizních herců, pro několik generací diváků  je však navždy spojena s tváří francouzského herce Jeana Gabina.   

„Leniví nemají ponětí o kouzlu lenivosti, pouze lidé pracovití doceňují hodnotu nicnedělání.“

Ondřej SEKORA
(1899-1967)
25. září – 120. výročí narození
český novinář, malíř, ilustrátor, spisovatel, sportovec a zakladatel československého ragbyového sportu

Narodil se v Brně-Králově Poli jako třetí ze šesti sourozenců, v Brně navštěvoval obecnou školu, odmaturoval na gymnáziu ve Vyškově. Začal navštěvovat právnickou fakultu, ale studium přerušil a pracoval jako kreslíř a sportovní reportér v redakci Lidových novin v Brně, od roku 1928 v Praze. Absolvoval dva roční studijní pobyty ve Francii, jako novinář se zúčastnil zimních olympijských her v Chamonix (1924). Po návratu se stal jedním z propagátorů ragby v Československu, působil jako trenér, rozhodčí, sepsal a vydal pravidla ragby.

Ferda Mravenec se poprvé objevil na stránkách Pestrého týdnu v roce 1927 jako postava kresleného seriálu pro dospělé, v roce 1935 k němu přibyl i brouk Pytlík. V roce 1936 vyšla knížka pro děti, Ferda Mravenec. Následoval Ferda v cizích službách a Ferda v mraveništi, v roce 1939 to byl Ferdův slabikář.

V letech 1944-1945 byl Sekora internován v nacistických pracovních táborech Kleinstein (Polsko) a Osterode (Německo), mezi jeho spoluvězně patřil například herec Oldřich Nový.

Po válce pracoval v různých nakladatelstvích, v humoristickém časopise Dikobraz, spolupracoval s rozhlasem, televizí a  filmovými ateliéry. Jeho veřejná činnost skončila v roce 1964 po záchvatu mrtvice.  Zemřel v Praze roku 1967.

„Chci psát literaturu, ale chci psát pro děti. Toužím po tom, abych pro knížku našel vždy takové příhody, aby je mohl tatínek vyprávět dítěti na procházce, aby je mohla maminka vyprávět dítěti před spaním. Jen tak zhuštěné věci je možno napsat pro nejmenší děti. Každá drobnost tam musí být samozřejmá, nesmí být cítit psacím strojem.“               

Vytisknout stránku Vytisknout stránku