Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

Čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby)

85 let se dožívá Zdena Salivarová. Díky ní česká literatura přežila dvacet let tmy

Jubileum tuto neděli oslavila Zdena Salivarová-Škvorecká, autorka silných próz z komunistického Československa, a zároveň ředitelka, redaktorka, tiskařka i expedientka slavného Sixty-Eight Publishers (aktualne.cz ).

Vrchol české humoristické prózy? Spisovatel Boček a jeho novinka o zámku Kostka

Česká humoristická próza má po Vieweghovi či Šabachovi nový vrchol: Evžena Bočka. Potvrzuje to jeho dnes vydané pokračování bestsellerové série o zámku Kostka. Poslední aristokratka Marie Kostková má opět potíže. Na jediný den vytáhla paty z rodového zámku Kostka, a když se vrátila, už tam zasahují policie, hasiči i doktor (aktualne.cz ).

Státní cenu za překlad dostala Stachová, za divadlo Schmid

Státní cenu za překlad obdržela za celoživotní dílo Helena Stachová. Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla obdržel Jan Schmid, za přínos v oblasti hudby skladatel Luboš Sluka, v oblasti výtvarného umění Jana a Jiří Ševčíkovi, v oblasti architektury Růžena Žertová a v oblasti kinematografie a audiovize Hynek Bočan. Ceny dnes přebírali na Nové scéně Národního divadla (ceskenoviny.cz ).

Komplikuje se předání státní ceny za film. Rodina režiséra Schorma ocenění odmítla, ministr ji neudělí

Po státní ceně za literaturu je v ohrožení také cena za přínos v oblasti kinematografie. Rodina posmrtně navrženého režiséra Evalda Schorma totiž ocenění odmítla z převzít. Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD se proto podle členů komise rozhodl cenu neudělit. Porota podle jejího člena teatrologa Vladimíra Justa kvůli tomu chce rezignovat (irozhlas.cz ).


Zaostřeno říjen 2018

Přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

Nathanael West – satirik americké společnosti
(1903–1940)
17. říjen – 115. výročí narození
americký spisovatel, dramatik a scenárista

Narodil se jako Nathan Weinstein v rodině židovského přistěhovalce z Litvy. Během školních let nijak zvlášť nevynikal ani svými studijními výsledky ani ve sportu. Za své pokusy v baseballu získal posměšnou přezdívku „Borec“. Protože však pocházel z finančně zajištěné rodiny, mohl si dovolit žít bohémským životem a zesměšňovat tzv. americký sen. Aby vyjádřil svůj rozchod s rodinou a s tradičním americkým snem změnil si své příjmení na Nathanael West.
Jeho literární tvorbu ovlivnilo dílo F. M. Dostojevského, J. Joyce, G. Steinové, E. Hemingwaye a F. S. Fitzgeralda. Jeho román Přítelkyně osamělých srdcí ovlivnil celý proud autorů, od Josepha Hellera a Kurta Vonneguta až k Richardu Brautiganovi.
Nathanael West zahynul spolu se svou manželkou 22. prosince v roce 1940 při automobilové nehodě, když spěchali na pohřeb svého přítele F. S. Fitzgeralda, který zemřel o den dříve.

Otfried Preusler – otec Krabata
(1923–2013)
20. říjen – 95. výročí narození
německý spisovatel, autor knih pro děti a mládež

Narodil se v Liberci. Mezi jeho předky patřili chalupníci a skláři. Velký vliv na chlapce měly jeho pobyty u babičky Dory, která byla skvělou vypravěčkou pohádek, báchorek i strašidelných příběhů. Již ve dvanácti letech pokusil o psaní povídek a posílal své ilustrace do místních novin.
Po maturitě byl Preußler povolán do německé armády. V roce 1944 padl do zajetí, pět let přežíval v zajateckém táboře v Jelabuze na území Tatarstánu, ze kterého byl propuštěn až v roce 1949.
Kromě literární tvorby pro děti, se proslavil i jako překladatel. Přeložil slavné dílo J. Lady Kocoura Mikeše a knížku J. Koláře Z deníku kocoura Modroočka. Mezi jeho nejznámější díla patří Čarodějův učeň a Malá čarodějnice, které se dočkaly i filmového zpracování.
Jeho knížky byly přeloženy do padesáti pěti jazyků a dosáhly nákladu až padesáti milionů výtisků.

„Kdo píše pro děti, musí je mít rád, musí znát své řemeslo a musí mít co říci. Možná, že to je tajemství úspěchu.“

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku