Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Literární rozhledna

LITERÁRNÍ ROZHLED(na)

čerstvé zprávy ze světa české i zahraniční literatury (přináší Informační služby) 

Nová kniha líčí Trumpa jako rasistu, Bílý dům obvinění odmítá

Bílý dům se dnes obořil na autorku nové knihy o Donaldu Trumpovi, která prezidenta líčí jako rasistu. Bývalou zaměstnankyni prezidentské kanceláře Omarosu Manigaultovou Newmanovou, která knihu o Trumpovi napsala, označila prezidentova mluvčí za naštvanou ženu, která lže a pomlouvá (ceskenoviny.cz ).

Ve věku 68 let zemřel překladatel Shakespeara Jiří Josek

Po těžké nemoci zemřel dnes ráno překladatel, režisér a nakladatel Jiří Josek. Bylo mu 68 let. ČTK to dnes řekla jeho dcera Zuzana Josková. Josek překládal z angličtiny a věnoval se dílu Williama Shakespeara. Vlastnil a provozoval nakladatelství Romeo, kde vlastní převody slavného dramatika vydával (ceskenoviny.cz ).

OBRAZEM: Foglarovi Hoši od Bobří řeky mají novou tvář

Nové vydání legendární knihy Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky vyjde v září s ilustracemi plzeňské studentky. Pětadvacetiletá rodačka z Prahy Ester Kuchynková z Fakulty designu a umění Západočeské univerzity na nich pracovala celé loňské léto (irozhlas.cz ).

Clinton prodal přes milion výtisků špionážního románu

Bývalý americký prezident Bill Clinton prodal už přes milion výtisků špionážního románu The President is Missing, který napsal spolu s Jamesem Pattersonem. V listopadu český překlad knihy vydá Euromedia (aktualne.cz ).

Zemřel držitel Nobelovy ceny za literaturu Naipaul, psal o dopadech kolonialismu

Odešel spisovatel V. S. Naipaul. Dlouholetý kritik islámu obdržel Nobelovu cenu za literaturu roku 2001, jen měsíc po teroristických útocích z 11. září a pár dnů po začátku americké invaze do Afghánistánu (aktualne.cz ).


Zaostřeno na léto 2018

přiblížení vybraných jubilantů ze světa české i světové literatury (Kalendárium)

John B Harris WS 3105John Wyndham – představitel Zlatého věku science fiction
(1903–1969)
britský spisovatel
10. červenec – 115. výročí narození

John Wyndham, občanským jménem John William Parkes Lucas Beynon Harris, je řazen mezi autory Zlatého věku science fiction. Publikovat začal ve 30. letech v amerických vědecko-fantastických časopisech. Během druhé světové války sloužil v Royal Corps of Signals (spojaři) a zúčastnil se vylodění v Normandii. Světoznámým se stal až svým postapokalyptickém románem Den Trifidů . Kniha byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a později i zfilmována. Je označována za nejprodávanější sci-fi román století. Wyndhamovo dílo je srovnáváno pro svoji angažovanost, humanismus a optimismus s tvorbou H. G. Wellse.

Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“

John B Harris WS 3105Jana Krejcarová-Černá – nespoutaná básnířka Honza
(1928–1981)
česká básnířka a prozaička
14. srpen – 90. výročí narození

Jana Krejcarová byla dcerou avantgardního architekta Jaromíra Krejcara a významné novinářky Mileny Jesenské. Když bylo Janě pouhých jedenáct let, její matku zatklo gestapo za odbojovou činnost. Byla uvězněna v koncentračním táboře Ravensbrück, kde v roce 1944 také zahynula. Jana absolvovala gymnázium a dvouletou grafickou školu. Nikdy však nebyla zaměstnaná, živila se psaním a příležitostnou prací. Byla dlouholetou partnerkou Egona Bondyho a mezi její blízké přátele patřil I. Vodseďálek a B. Hrabal. Jana Krejcarová byla několikrát vdaná a matkou pěti dětí. Její komplikovaná životní pouť ukončila 5. ledna 1981 tragická dopravní nehoda.

Jestli jsem někdy provedla v životě něco, za co se stydím, tedy to byly vždycky věci, které jsem provedla ze zdravého rozumu.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku