Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Metodický portál aneb Kde hledat inspiraci při tvorbě vzdělávacího programu

Autor: Eva Pallajová

Anotace

Portál pro inspiraci a sdílení zkušeností pedagogů různých typů škol, v sobě zahrnuje nejen zajímavé ukázky programů, ale také různé dokumenty související s reformami ve školství.

Klíčové slova

metodické portály – školství – inspirace – zkušenosti – projekty – sdílení

O projektu

Určitě se každému z vás už někdy stalo, že jste měli připravit vzdělávací program a nevěděli si s ním rady. Tak to vám mohu doporučit metodický portál, který je plný inspirace a zkušeností pedagogů, najdete ho na těchto internetových stránkách .

Metodický portál RVP.CZ vznikl díky projektům Metodika a METODIKA II. Portál je spravován Národním ústavem pro vzdělávání, školským poradenským zařízením a zařízením pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (divize VÚP a NÚOV). Tento portál vznikl jako metodická podpora učitelů a také jako podpora rámcových vzdělávacích programů. Důležitým úkolem tohoto portálu je vytvořit prostředí, kam učitelé budou přispívat svými zkušenostmi a vzájemně se tak inspirovat. Portál nabízí zkušenosti (teoretické i praktické) konkrétních učitelů, poradí s vylepšením výuky a také pomůže s rozvojem a hodnocením klíčových kompetencí. Tato podpora je nabízena pomocí modulů, např. modul články, modul AudioVideo nebo modul diskuze, kde jsou uloženy jednotlivé materiály. Dalším cílem tohoto portálu je vytvoření fóra, kde můžou učitelé konfrontovat své názory a zkušenosti s ostatními uživateli.

modulu články jsou programy pro nejrůznější věkové skupiny – předškolní vzdělávání, základní vzdělávání, základní umělecké vzdělávání, speciální vzdělávání, gymnaziální vzdělávání, odborné vzdělávání a jazykové vzdělávání. Jednotlivé věkové kategorie jsou barevně rozlišeny a všechny programy jsou v souladu s daným rámcovým vzdělávacím programem. Hledání je proto jednoduché a přehledné. Nejvíce příspěvků je v současné době v sekcích základní vzdělávání (22 702), gymnaziální vzdělávání (7 048) a předškolní vzdělávání (5 452). Ještě bych ráda zmínila modul AudioVideo , kde můžete najít nejrůznější video a audio ukázky, nebo se můžete dozvědět spoustu informací prostřednictvím webináře.
Pro mě je tento portál zdrojem inspirace především pro děti v předškolním věku. Je zde velké množství zajímavých témat, zábavných her a výtvarných nápadů.

Nikdy jsem při hledání inspirace nebyla zklamaná. Takže pokud si nevíte rady nebo máte málo času na přípravu programu, tak rozhodně navštivte tyto stránky. Věřím, že i vy si zde najdete to své.

Zdroj

RVP: Metodický portál: inspirace a zkušenosti učitelů [online]. [cit. 2015-06-11]. Dostupné z: <rvp.cz >.

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku