Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

O projektu

Noc s Andersenem vznikla v Knihovně Bedřich Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti v roce 2000. Od roku 2004 se Knihovna Jiřího Mahena v Brně účastní tohoto projektu, kdy děti u příležitosti výročí narození Hanse Christiana Andersena (2. 4. 1805 - 4. 8. 1875) mohou strávit kouzelnou noc v knihovně. Na 2. dubna také připadá Mezinárodní den dětské knihy . Každý rok provází Noc s Andersenem krásné poselství některého ze současných českých spisovatelů, které je doplněno ilustracemi vybraných předních ilustrátorů pro děti a mládež.


Jednotlivé ročníky projektu (2011–2013)

2010 Knihovní olympijské hry Františka Hrubína

Doprovodná soutěž byla věnována 100. výročí narození Františka Hrubína. Děti měly za úkol vytvořit korále, které princeznička poztrácela na bále a vytvořit ilustrace k hádance Pán v červeném klobouce. Během samotné Noci jsme připravili Knihovní olympijské hry. Úkolem jednotlivých skupin bylo splnit 10 knihovních disciplín (běh s rudlem s knihami, hledání na internetu, skládání knížek podle abecedy...) Na stupni vítězů stanul tým s názvem... Programu se zúčastnilo celkem 19 dětí.

Poselství: Josef Bruckner - text, Jiří Fixl - ilustrace

2009 Kdo se bojí tmy a František Nepil

V roce 2009 byla soutěž věnována nedožitým 80. narozeninám Františka Nepila. Děti měly za úkol nakreslit, jak vypadá knihovní strašidlo a pak napsat nebo nakreslit, jak bojují doma proti strachu. Ze soutěžících dětí bylo vybráno 24, které měly možnost strávit noc v knihovně. Tady se seznámily s paní Tmou, která jim ukazovala, že to, co nám ve tmě přijde záhadná a strašidelné, jsou za světla mnohdy obyčejné předměty. Za odměnu nám paní Tma umožnila setkat se na chvíli s panem Nepilem a popřát mu k narozeninám.

Poselství: Renata Štulcová - text, Renáta Fučíková - ilustrace

2008 Můj nejlepší přítel Karel Čapek

V prvním úkolu děti kreslily svého nejlepšího přítele, ve druhém vymýšlely, co by si vzaly na společnou plavbu po moři. A ty vybrané mohly prožít pirátské dobrodružství pod vlajkou s lebkou a kostmi a hledat ztracený poklad Karla Čapka.

Poselství: Martina Drijverová - text, Jiří Votruba - ilustrace

2007 S Pipi pod polštář? A co na to Astrid Lindgrenová?

Tuto noc, stejně jako soutěž, jsme věnovali 100. výročí narození slavné pohádkářky Astrid Lindgrenové. V doprovodné soutěži děti tvořily dort pro Pipi a ve druhém ukolu vymýšlely, co by tak Pipi mohla mít schované pod polštářem. V nočním programu se potkali s Kalem, Andersem, Suchárkem, Miem a Kajsou, nejslavnějšími postavami paní Lindgrenové. Jako správní detektivové jsme pátrali, ze kterých knížek se naše postavy ztratily a snažili jsme se je vrátit zpět. Naše úsilí korunovala Královna knížek, která nám umožnila setkat se s paní Lindgrenovou.

Poselství: Ivona Březinová - text, Gabriel Filcík - ilustrace

2006 Pohádková poštovní známka a Hans Christian Andersen

Doprovodná soutěž byla věnována všem, kteří mají rádi pohádky dánského pohádkáře, ale i známky. V prvním úkoly měly děti vyrobit známku, kterou by věnovaly panu Andersenovi  a ve druhém popsat, co na známku nakreslily a proč. Vybrané děti se pak přímo v noci setkaly s popleteným poštovním skřítkem, který ztratil důležitý dopis pro pana Andersena a snažily se mu pomoci jej najít. Odměnou nám bylo poděkování právě od slavného pohádkáře, který nam také přečetl jednu ze svých pohádek.

Poselství: Arnošt Goldflam - text,  Lucie Seifertová - ilustrace

2005 Díky za pohádku – 200. výročí narození slavného dánského pohádkáře

Děti byly vybrány z účastníků soutěže Díky za pohádku. Prvním úkolem bylo namalovat toho, kdo mi čte nebo vypráví pohádky, druhým poděkovat pohádkové postavě nebo autorovi pohádek formou dopisu nebo přáníčka, třetím: poděkovat pohádkové knížce formou zajímavé záložky. Vybrané děti pak pomocí úkolů získaly zaklínadlo, které je přivedlo až ke kouzelnému Stromu Pohádkovníku, ze kterého vyvolaly Hanse Christiana Andersena. Ten je pozval na oslavu svých 200. narozenin. Nakonec jsme se vydali na tajuplnou cestu na Špilberk, kde na nás čekala za odměnu sazenička Pohádkovníku. Tu jsme pak vysadili v parku v Lužánkách.

Poselství: Galina Miklíková

2004 Co se skrývá za kouzelnými dvířky?

Pohádkový program o záchraně jedné bílé paní a o tajemství skrytém za záhadnými dveřmi.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku