Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Poprvé do školy – Poprvé do knihovny v letech 2010–2021

Projekt vznikl v roce 2003 v Knihovně pro děti a mládež Knihovny Jiřího Mahena v Brně s myšlenkou podpory čtenářství u dětí, které vstupují do 1. tříd základních škol.  Snahou je spojit nezapomenutelné zážitky ze začátku školní docházky s první návštěvou knihovny a pomoci dětem i jejich rodičům na nové cestě ke čtenářství, která s nástupem do školy začíná. Naší snahou je ukázat, že knihovna může být dobrým přítelem na této cestě. V rámci projektu knihovna pořádá aktivity pro děti, ale i přednášky pro rodiče, ve kterých jim chceme pomoci zvládat tuto někdy nelehkou pouť a doporučit dětem i jejich rodičům zajímavé knižní tipy pro společné čtení.

Části projektu

Projekt je složen ze dvou částí: podzimní a jarní. Na podzim probíhá slavnostní Pasování prvňáčků na rytíře a čtenáře knihovny. Program je určen dětem a jejich rodičům a školním družinám. V rámci měsíce záři je pro děti vždy připravena výtvarná soutěž, která jim přibližuje některého ze známých českých autorů nebo ilustrátorů, řada doprovodných aktivit a také registrace do knihovny zdarma. Pasování pobíhá vždy ve čtvrtek během Týdne knihoven.

Jarní část, Klíčování, je určeno celým třídám prvňáčků, které přichází do knihovny v rámci školní výuky, aby ukázaly, jak zvládly svůj první školní rok. Zábavnou formou prokazují, že znají písmenka a rozumí jejich významu. Na závěr programu získá každý prvňáček svůj vlastní klíč od království knížek.


Program 2021

Program 2020

  • Slavnostní Pasování prvňáčků bylo bohužel narušeno pandemií covidu-19.

Program 2019

Program 2018

https://www.kjm.cz/data/fotogalerie_2017/IMG_0123.jpg

Propagace

   

Programová brožura 

Program 2017

Programová brožura

    

Program 2016

Programová brožura            

Fotogalerie Pasování

Ústřední knihovna, pobočka Bohunice, Bystrc, Černá Pole, Jundrov, Královo Pole, Líšeň, Nový Lískovec, Řečkovice, Slatina, Soběšice, Starý Lískovec, Žebětín a Židenice

Program 2015

Programová brožura              

Fotogalerie Pasování

Program 2014

 

Programová brožura 

             

Fotogalerie Pasování

Program 2013

Program podrobně

                           

Fotogalerie Pasování

2012

  • PROGRAM 10. ročníku                                

Fotogalerie Pasování

2011

Fotogalerie Pasování

2010

Fotogalerie Pasování

Vytisknout stránku Vytisknout stránku