Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Poprvé do školy – Poprvé do knihovny v letech 2010–2019

Projekt vznikl v roce 2003 v Knihovně pro děti a mládež Knihovny Jiřího Mahena v Brně s myšlenkou podpory čtenářství u dětí, které vstupují do 1. tříd základních škol.  Snahou je spojit nezapomenutelné zážitky ze začátku školní docházky s první návštěvou knihovny a pomoci dětem i jejich rodičům na nové cestě ke čtenářství, která s nástupem do školy začíná. Naší snahou je ukázat, že knihovna může být dobrým přítelem na této cestě. V rámci projektu knihovna pořádá aktivity pro děti, ale i přednášky pro rodiče, ve kterých jim chceme pomoci zvládat tuto někdy nelehkou pouť a doporučit dětem i jejich rodičům zajímavé knižní tipy pro společné čtení.

Části projektu

Projekt je složen ze dvou částí: podzimní a jarní. Na podzim probíhá slavnostní pasování prvňáčků na rytíře a čtenáře knihovny. Program je určen dětem a jejich rodičům a školním družinám. V rámci měsíce záři je pro děti vždy připravena výtvarná soutěž, která jim přibližuje některého ze známých českých autorů nebo ilustrátorů, řada doprovodných aktivit a také registrace do knihovny zdarma. Pasování pobíhá vždy ve čtvrtek během Týdne knihoven.

Jarní část, Klíčování, je určeno celým třídám prvňáčků, které přichází do knihovny v rámci školní výuky, aby ukázaly, jak zvládly svůj první školní rok. Zábavnou formou prokazují, že znají písmenka a rozumí jejich významu. Na závěr programu získá každý prvňáček svůj vlastní klíč od království knížek.


Program 2019

Program 2018

https://www.kjm.cz/data/fotogalerie_2017/IMG_0123.jpg

Propagace

   

Programová brožura 


Program 2016

Programová brožura            

Fotogalerie pasování

Ústřední knihovna, pobočka Bohunice, Bystrc, Černá Pole, Jundrov, Královo Pole, Líšeň, Nový Lískovec, Řečkovice, Slatina, Soběšice, Starý Lískovec, Žebětín a Židenice

Vytisknout stránku Vytisknout stránku