Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Expozice 100 LET 100 KNIH

Ve dnech 26. 5. – 17. 6. 2018 nabízel Pavilon Morava v rámci Festivalu RE:PUBLIKA 100 nejlepších knih uplynulého století.

Seznam knih

„Pokud jde o výběr literatury, jsme si téměř jista, že stejně jako ve mně i ve vás většina titulů vyvolá pocit, že jde o dobré známé, že zajásáte: tu přece mám doma, u této jsem si poplakala, tato mi vždy spraví náladu.“ Libuše Nivnická, ředitelka KJM

 

V seznamu najdete medailonky ke knihám i autorům a seznam dětské literatury. Názvy knih odkazují na záznamy v on-line katalogu. Mnohé z titulů vedou na všechna vydání knihy, jež se nacházejí v knihovně. 

Namátkou vybíráme

1928    Karel Čapek: Hovory s TGM

Kniha zachycuje etické, filozofické, náboženské a politické postoje prvního československého prezidenta. Vypovida o jeho životě od dětství po vstup do vysoké politiky. Dílem prostupuje idea humanismu a demokracie, čtenáři ocení i pasáže věnované světové literatuře.

1971    Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Autor se vrací k dětství v prostředí přírody na Berounce přerušeném nacistickou okupací a uvězněním otce a bratrů. Jan Werich pronesl známou větu, že kdyby to bylo napsáno anglicky, svět by mu ležel u nohou. Jeho knížky byly přeloženy do několika jazyků, autor se toho už nedožil.

2014    Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném

Mnoho let intenzivního psaní, sbírání materiálů a takřka detektivního pátrání po osudech osobitého brněnského básníka. Výsledkem je poutavý biografický román, jenž autorovi vynesl několik cen: Magnesia Litera Kniha roku, Cena Josefa Škvoreckého a Kniha roku Lidových novin.

Našli jste v seznamu knih svůj oblíbený titul? Hlasujte v anketě.

Další knihy a pozvánka

V doporučené literatuře najdete výběr ze „stoleté nabídky“. Dále vás zveme do Ústřední knihovny na doprovodnou výstavu Brněnské osmičky.


Doporučená literatura

Kliknutím na obálky knih se dostanete do jejich záznamů v on-line katalogu.

100 let 100 knih

Vytisknout stránku Vytisknout stránku