Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Mahenova akademie pro 21. století / listopad 2022

Mahenova akademie pro 21. století / listopad 2022

 

1. LITERÁRNÍ SALÓN

  • Ve spolupráci s brněnskými nakladateli Host, Druhé město a Větrné mlýny


15. 11. od 19:00 / Literární salón No. 3: Petra Dvořáková – představení knihy Zahrada
Petra Dvořáková, autorka bestsellerů Chirurg a Vrány, představí svůj nový román ZahradaVe své knize nás autorka zavede do zahrady jednoho člověka – té skutečné, porostlé stromy, květinami a keři, i té vnitřní, prostoupené stíny, odcizením a hledáním cesty ven. Dle redakce nakladatelství Host: „Snad poprvé se v české literatuře citlivým a nebulvárním způsobem rozkrývá jedno z nejtabuizovanějších intimních témat.“Večer moderuje Martin Stöhr (Host). Ukázky z knihy Zahrada přečte Anna Bangoura (Národní divadlo Brno).

  • Osobnosti českého komiksu

Přednášky z cyklu Osobnosti českého komiksu v KJM  vede oceňovaný autor komiksů a publicista Tomáš Prokůpek .

9. 11. od 17:00 / Tomáš Prokůpek: Osobnosti českého komiksu 2 – Ondřej Sekora
Ondřeje Sekoru (1899–1967) si čtenáři všech generací spojí především s Ferdou Mravencem. Ne všichni už ale vědí, že i tento jeho hrdina se původně zrodil jako komiksová postava. Sekora v meziválečném období pracoval jako redaktor Lidových novin a pro jejich dětský koutek a sportovní stránku vymyslel dlouhý zástup komiksových hrdinů – včetně Ferdy. Přednáška ale připomene i Sekorovu spolupráci s dalšími prvorepublikovými časopisy a jeho komiksové aktivity po II. světové válce.

29. 11. od 17:00 / Tomáš Prokůpek: Osobnosti českého komiksu 3 – Kája Saudek
Kája Saudek (1935–2015) je nepochybně nejzásadnější postavou českého komiksu druhé poloviny 20. století. Na jeho příběhu se dramaticky podepsala jak nacistická, tak komunistická totalita. Komiks kreslený do šuplíku se pro něj v padesátých letech stal místem úniku, vysněným svobodným světem. Politické uvolnění (šedesátá léta) pak přišlo ze Saudkova pohledu právě včas, aby mohl naplno ukázat, co dovede. A přednáška všem zájemcům podrobně nastíní i to, jaké byly tvůrcovy následující osudy.

  • Spisovatelé do knihoven

10. 11. od 17:30 / Spisovatelé do knihoven: Anna Luňáková
Setkání se spisovatelkou a moderátorkou Annou Luňákovou. Autorské čtení s besedou v rámci společného projektu Asociace spisovatelů a českých knihoven.

2. HISTORICKÝ KLUB 

22. 11. od 17:00 / Denisa Nečasová: Emancipace ženy za socialismu
Přednáška doc. Mgr. Denisy Nečasové, Ph.D., se věnuje emancipaci žen v období státního socialismu v Československu a klade si zásadní otázku, zda se ji podařilo prosadit. Zaměřuje se na problematiku zaměstnanosti, veřejné angažovanosti a působení žen v domácí sféře jako matek, manželek a pečovatelek o domácnost, která v daném období hrála nejvýraznější roli. Přednáška propojuje sféru ideologie, dobové propagandy vytvářející obraz nové socialistické ženy a každodenní praxe. 

 3. ZELENÝ KABINET

16. 11. od 17:00 / Kvašení – Kimchi club
kimčchi to není jen tak. UNESCO ho dokonce zařadilo na seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Pořad bude věnován u nás stále populárnějšímu korejskému způsobu fermentace zeleniny kimčchi. O tom, co je to vlastně kimčchi, jak správně na přípravu této fermentované zeleniny nezvyklého zápachu, jak je zdraví prospěšná a co vlastně znamená pro korejskou kulturu, nám přijdou povědět Dana Nopová a Kateřina Kozumplíková z Kimchi Clubu ze Šlapanic.

 

4. VĚDECKÁ LABORATOŘ

30. 11. od 17:00 / Aleš Svoboda: Vodojemy na Žlutém kopci
Přednáška věnovaná historii vodovodů v Brně se zaměřením na znovuobjevení vodojemů na Žlutém kopci. Přednášející seznámí publikum s historií realizace tzv. „Pisáreckého vodovodu“ s oběma výškovými pásmy tedy na Špilberku a na Žlutém kopci. Představí nejstarší vodojem z roku 1874, poslední cihlový z roku 1894, vodojem betonový z roku 1917 a další. Závěrem nastíní výhled do budoucna a v premiéře nám ukáže dosud neznámý prostor vodárenského objektu.

Datum

1.11.2022

Konec

30.11.2022

Místo konání

ÚK Kobližná 4
Kobližná 4
601 50 Brno


Vytisknout stránku Vytisknout stránku