Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Mahenova akademie pro 21. století / prosinec 2022

Mahenova akademie pro 21. století / prosinec 2022

 

1. LITERÁRNÍ SALÓN

  • Ve spolupráci s brněnskými nakladateli Host, Druhé město a Větrné mlýny


13. 12. od 17:30 / Literární salón No. 4: Viktorie Hanišová a Štěpán Kučera
Setkání s dvojicí spisovatelů střední generace u příležitosti uvedení jejich nových knih. Viktorie Hanišová v knize Neděle odpoledne (Host, 2022) vykresluje čtenářům svět dorůstajícího Tea, lapeného do přediva rodinných vztahů, obestřených mlčením, tajemstvím a smutkem. Nový román Štěpána Kučery Gablonz / Jablonec (Druhé město, 2022) je mozaikou zarámovanou jednou lokací a jedním stoletím, autor ji skládá osobitým stylem ozvláštněným vtipem, břitkostí či poetikou. Moderuje Radek Štěpánek.

  • Spisovatelé do knihoven

6. 12. od 17:30 / Spisovatelé do knihoven: Hana Lundiaková
Setkání se spisovatelkou a songwriterkou Hanou Lundiakovou. Autorské čtení s besedou v rámci společného projektu Asociace spisovatelů a českých knihoven.

2. ZELENÝ KABINET

1. 12. od 17:00 / Tomáš a Lucie Görigovi: Včely ve městě
Tomáš a Lucie Görigovi včelaří ve městě a podělí se s vámi o zkušenosti s městským včelařením. Přijďte si poslechnout, jak se včelaří na střechách, zahradách a garážích v Brně. Je pro včely ve městě strava dostatečně pestrá? Mají vše, co potřebují? Jaké to je včelařit na střechách a co na to sousedi?
Přednáška bude nejen o samotném včelaření, ale také o získávání medu a jeho následném zpracování, o vosku a dalších včelích produktech. Jak se vyrábí vosk na svíčky nebo chilli med? Cokoli vás bude zajímat, Tomáš a Lucie Görigovi rádi zodpoví. 

 

3. VĚDECKÁ LABORATOŘ

8. 12. od 17:00 / Večer s Antarktidou
Debata s prof. Pavlem Proškem, zakladatelem české polární stanice Masarykovy univerzity, a dalšími hosty.
Křest nové publikace prof. Proška Setkávání s Antarktidou (Books & Pipes, 2022).
Promítání archivních materiálů a dokumentů.
Číše vína a prohlídka doprovodné výstavy fotografií.

14. 12. od 17:00 / Eva Drozdová: Antropologicko-genetický výzkum ostatků G. J. Mendela
Přednáška pojednává o průběhu a dosavadních výsledcích interdisciplinárního výzkumu kosterních i mumifikovaných ostatků příslušníků řádu sv. Augustina, kteří jsou pohřbeni v hrobce na Ústředním hřbitově v Brně. Jedním z pohřbených je Gregor Johann Mendel. Jeho tělo bylo idenfitikováno geneticky prostřednictvím mtDNA. Byl získán jaderný genom slavného vědce. Přednáška doc. RNDr. Evy Drozdové, Ph.D. navazuje na zářijový pořad Mgr. Antonína ZůbkaPh.D.Mendelovské archeologické výzkumy.

Datum

1.12.2022

Konec

31.12.2022

Místo konání

ÚK Kobližná 4
Kobližná 4
601 50 Brno


Vytisknout stránku Vytisknout stránku