Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Mahenova akademie pro 21. století / říjen 2022

Mahenova akademie pro 21. století / říjen 2022

 

1. LITERÁRNÍ SALÓN

  • Ve spolupráci s brněnskými nakladateli Host, Druhé město a Větrné mlýny


18. 10. od 17:30 / Literární salón No. 2: Jiří Kratochvil a Markéta Hejkalová
Setkání se dvěma spisovateli:
s Brnem osudově spjatý Jiří Kratochvil přiblíží svou nejnovější knihu Škrtiči bohyně Kálí (Druhé město, 2022), která je slovy autora „má poslední povídková knížka — a tak je i mým rozloučením s příběhy".
A do Brna se ve svých knihách pravidelně vracející Markéta Hejkalová představí nový román Dům pod náměstím (Host, 2022), který je rozpravou o pomíjivosti času a neměnnosti lidských životů. 


© Eva Puella

  • Osobnosti českého komiksu

11. 10. v 17:00 / Tomáš Prokůpek: Osobnosti českého komiksu 1 – Josef Lada
Přednáška z cyklu Osobnosti českého komiksu, kterou povede oceňovaný autor komiksů a publicista Tomáš Prokůpek .
Josef Lada (1887–1957) je známý především jako ilustrátor českých pohádek a Haškova Švejka nebo malíř idylických vesnických scenérií. Značná část jeho výtvarné kariéry je ale spojena s tvorbou kresleného humoru a také s komiksem. K obrázkovým seriálům se opakovaně vracel až do poloviny čtyřicátých let a zvláště jeho cyklus Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše představuje zásadní milník v dějinách českého komiksu.

  • Volné tematické pořady

6. 10. od 17:00 / Lubomír Kopeček: Hodný, zlý a ošklivý
Provokativní název? Možná.
Nelze však popřít, že Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman svými činy a rozhodnutími naprosto zásadním způsobem ovlivnili uplynulé tři dekády života doslovně každého občana českého státu. V debatě s politologem Lubomírem Kopečkem, autorem stejnojmenné knihy , se můžete dozvědět více o pozadí minulých událostí, ale také pohovořit o výhledech, které nás čekají s volbou nové hlavy státu, tentokrát již bez aktivní účasti H+K+Z.

  • Spisovatelé do knihoven

10. 10. od 17:00 / Spisovatelé do knihoven: Markéta Pilátová
Setkání se spisovatelkou a překladatelkou Markétou Pilátovou. Autorské čtení s besedou v rámci společného projektu Asociace spisovatelů a českých knihoven.

2. HISTORICKÝ KLUB 

3. 10. od 17:00 / Kateřina Dolejší: Umělecké památky Moravy a Slezska
Před rokem vyšel v nakladatelství Academia 3. díl řady Umělecké památky Moravy a Slezska O/P.
Vzhledem k tomu, že do tohoto dílu spadají památkově velmi bohatá města Přerov, Prostějov, Polná, Příbor, Opava, Ostrava a zejména Olomouc se zcela mimořádným památkovým fondem, rozrostl se obsah na dva svazky.

Spolueditorka 3. dílu Mgr. Kateřina Dolejší, Ph.D. představí

  • strukturu  publikace,
  • inovace, provedené s ohledem na zvýšení komfortu uživatelů slovníku,
  • postup přípravy jednotlivých hesel i aktuální výhled pokračování soupisové práce.

Po přednášce, který je současně vernisáží výstavy Soupisy památek – stále živé téma dějin umění? , bude prostor pro dotazy, diskusi, komentáře, nápady a připomínky.
Samotná výstava formou panelů s texty, fotografiemi, plány a kreslenou dokumentací prezentuje nejzajímavější poznatky získané při přípravě 3. dílu UPMS.

25. 10. od 17:00 / Československý národ a stát na Výstavě soudobé kultury v Brně, 1928
Přednáška se zaměří na velký výstavní projekt, oslavující desetileté trvání Československa jako samostatné republiky. Za jeho účelem vyrostlo brněnské výstaviště s pavilony zobrazujícími nejdůležitější složky nového státu. Srovnání s oficiální prezentací Československa v zahraničí přineslo navíc i náhled do způsobu a obsahu prezentací československé identity, a to jak pro domácí, tak i pro zahraniční publikum.

 3. ZELENÝ KABINET

13. 10. od 16:30 / Petra Hanáková – Bylinky svaté Hildegardy
Znovuobjevené léčebné postupy všestranné středověké léčitelky představí Mgr. Petra Hanákovámuzejní botanička a kurátorka botanické sbírky a herbáře v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která se podílela na vytvoření dlouhodobého cyklu "Byliny v muzeu"
Je autorkou dvou publikací věnovaných možnostem využívání stromů a dřevin v tradičním lidovém léčitelství i současném bylinářství: Poznáváme léčivé stromy a keře  a Léčivé stromy – receptář .

Přednáška + workshop vás seznámí nejen s potravinami, kořením, bylinami a recepty, které Hildegarda doporučovala, ale také s jejím pohledem na celostní zdraví.

Datum

1.10.2022

Konec

31.10.2022

Místo konání

ÚK Kobližná 4
Kobližná 4
601 50 Brno


Vytisknout stránku Vytisknout stránku