Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Oslava 100. výročí otevření KJM

Oslava 100. výročí otevření KJM

 

V sobotu 19. 11. 2022 se při příležitosti dvou významných jubileí (100 let od otevření KJM, 140 let od narození Jiřího Mahena) můžete v Ústřední knihovně KJM těšit na slavnostní den:

Knihovna je otevřená mimořádně od 9:00 do 17:00 hod.
Po celý den se můžete, krom využívání tradičních výpůjčních služeb, zúčastnit mnoha netradičních a rozmanitých akcí, které budou zahájeny v 10:00 hod.:

 • Exkurze po Ústřední knihovně / Schrattenbachově paláci
  a prohlídka Kleinova paláce
  Ústřední knihovna / Schrattenbachův palác – začátky exkurzí v 10:30 a 14:30 hod.
  Kleinův palác – začátky prohlídek v 10:20 a 13:10 hod.pro zájemce sraz u vchodu Ústřední knihovny 5 minut před začátkem prohlídky a odchod do Kleinova paláce.

 • Fake news
  od 10:45 hod., IN-centrum, Kleinův palác, 2. patro
  Jak se orientovat v dnešním světě? V době informační války (a zvláště v prostoru internetu) je stále těžší rozeznat seriózní informaci od polopravdy či naprosté lži. Ukážeme si, jak vyhodnotit důvěryhodnost zprávy a jak ji spolehlivě ověřit z více různých zdrojů. Vysvětlíme vám pojmy jako jsou dezinformace, fake news a hoax.

 • Vyfoťte se s Jiřím Mahenem

   

  po celý den, na různých místech v Ústřední knihovně
  Vyfoťte se se svým nejoblíbenějším knihovníkem meziválečné doby! Na několika stanovištích v Ústřední knihovně budou rozmístěny fotokoutky s Jiřím Mahenem. Můžete si tak pořídit památku z oslavy narozenin KJM do rodinného alba.
 • Kvíz pro děti všeho věku ke 100. výročí knihovny
  po celý den, v Knihovně pro děti a mládež ve 3. NP 
 • Vzkazovník pro oslavenkyni
  po celý den, v atriu Ústřední knihovny
  Možnost zanechat na speciálním stanovišti (a poté na designovém knihovním lustru) nejen přání, ale i vzkaz, nápad, inspiraci či podnět do dalšího století naší knihovny.
 • Minitrh dobrých knih
  po celý den, na prvním knihovním ochozu ve 2. NP
  Prezentace a prodejní stanoviště knih malých i velkých nakladatelství: Host, Druhé město, Větrné mlýny, CDK, Arx, Books & Pipes, Barrister & Principal.
  Platba je možná pouze v hotovosti.

 • Agátin svět
  po celý den, na druhém knihovním ochozu ve 3. NP
  Prezentace a prodejní stanoviště společenských, didaktických i logických her a pomůcek pro celou rodinu.

 • Po stopách lidí a dávných příběhů
  po celý den, stanoviště v atriu
   Ústřední knihovny
  Putovací hra vhodná pro účastníky ve věku od 6 do 100 a více let. Prohlédněte si město jinak a objevte to, co dělá Brno jedinečným; více informací o hře naleznete v Kalendáři akcí KJM .

 • Prohlédnout si můžete rovněž dvě tematické výroční výstavy, které vznikly právě u příležitosti oslav 100. výročí otevření veřejné knihovny města Brna a 140. výročí narození Jiřího Mahena: Narozeni před 100 lety (*1922) a Jiří Mahen: 140 výročí narození po celý den, v průchodu do knihovny pro dospělé ve 2. NP.

Jednotlivé akce jsou uváděny moderátorskými a hudebními vstupy. V odpoledním čase na vás čeká mj. divadelní a hudební představení, vernisáže či zábavný workshop; odpolední blok pořadů a akcí bude zahájen ve 13:00 hod.:

 • Zbyněk Maděryč: Privata Gaudia – Soukromé radosti / vernisáž fotografií
  od 13:30 hod., v atriu Ústřední knihovny, Family Point 
   
  Tematika mateřství, zachycení chvil intimních prožitků a vzácných radosti, které obvykle unikají zrakům davu. Něžné momenty, které prožívá maminka se svým dítětem, chvíle těšení se na potomka i údivu nad tím, jak bouřlivě se proměňuje tělo ženy v očekávání. To vše lze objevovat v cyklu Privata Gaudia / Soukromé radosti. Z dětí a z rodičovství. Fotograf: Zbyněk Maděryč, kurátorka: Olga Čejková.

 • 100 let se čtenáři i knihami / 1922–2022 
  od 14:00 do 16:00 hod., v atriu, na ochozech i v sálech v 5. NP
  Dobrodružství s knihami i čtenáři v průběhu 100 let historie knihovny. Pro děti i dospělé bude připravena křížovka s nápovědou po celé knihovně. Za její vyluštění si odnesete malou odměnu na památku. Zábavná hra vznikla ve spolupráci se studenty Katedry informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
  Účastníci postupně projdou 6 stanovišti rozmístěnými v Ústřední knihovně:
 1. 1. Knihy za sto let
 2. 2. Najdi ztracené pobočky
 3. 3. Poznej Young Adults
 4. 4. Sdílej kousek sebe
 5. 5. Náš Mahen je váš Mahen
 6. 6. Čtenářské křeslo

 • Michaela Kachtíková a Radka Částková: Surovost pod nánosem líbivosti – Co se skrývá za omítkou? / vernisáž výtvarné intervence
  od 14:30 hod., v atriu Ústřední knihovny, centrální schodiště
  Výtvarná intervence do prostoru nik a hlavního schodiště Schrattenbachova paláce, kde prvek objektové sochařské výzdoby vymizel pod nánosy času. Překrývání, skládání, vrstvení a konstruování je viditelným procesem vzniku architektonického díla. Pokud bychom začali slupovat pomyslnou přítomnou líbivost, dostali bychom se pod omítku a viděli kus historie, jádro věci. Kdo určuje, co je líbivé? Proč vymizel zájem o umělecké intervence do veřejných budov? Michaela Kachtíková a Radka Částková jsou studentky Ateliéru kresby a grafiky FaVUT (ateliérový vedoucí Svätopluk Mykyta), kurátorka: Olga Čejková.

 • Tucet podob ženy / divadelní představení
  od 15:00 hod., v atriu Ústřední knihovny
  Současná autorská komedie Divadla 2-15 Brno o partnerských vztazích protkaná písněmi. Ona a On ve dvanácti podobách jí samé. Jednou sladká, jindy prudká. Humorné situace psány životem a proloženy písněmi popového chansonu.
  Účinkují: Jitka Břízová (Ona, housle) a David Kříž (On, zpěv). Scénář: Jitka Břízová a David Kříž. Hudba: Jiří Najvar. Texty písní: David Kříž, Martin Foretník a Martin Budek.

 • Vystoupení hudební skupiny Tabard
  od 16:00 hod., v atriu Ústřední knihovny
  Historický či historizující folk, písně z období renesance s texty původní (především francouzské) poezie, písně „žáků darebáků“ či trubadúrů, písně milostné, bojovné i pijácké. Skupina vystupuje v dobových kostýmech.
  Více o brněnské hudební skupině Tabard ke stažení v PDF.

 

Datum

19.11.2022 09:00

Konec

19.11.2022 17:00

Místo konání

ÚK Kobližná 4
Kobližná 4
601 50 Brno


Vytisknout stránku Vytisknout stránku