Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Osobnosti českého komiksu v KJM

Osobnosti českého komiksu v KJM

 
  • Pořady v rámci Literárního salónu MA21 .
  • Přednášky z cyklu Osobnosti českého komiksu, kterými provází oceňovaný autor komiksů a publicista Tomáš Prokůpek .

11. 10. od 17:00 / Josef Lada
Josef Lada
 (1887–1957) je známý především jako ilustrátor českých pohádek a Haškova Švejka nebo malíř idylických vesnických scenérií. Značná část jeho výtvarné kariéry je ale spojena s tvorbou kresleného humoru a také s komiksem. K obrázkovým seriálům se opakovaně vracel až do poloviny čtyřicátých let a zvláště jeho cyklus Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše představuje zásadní milník v dějinách českého komiksu.


9. 11. od 17:00 / Ondřej Sekora
Ondřeje Sekoru (1899–1967) si čtenáři všech generací spojí především s Ferdou Mravencem. Ne všichni už ale vědí, že i tento jeho hrdina se původně zrodil jako komiksová postava. Sekora v meziválečném období pracoval jako redaktor Lidových novin a pro jejich dětský koutek a sportovní stránku vymyslel dlouhý zástup komiksových hrdinů – včetně Ferdy. Přednáška ale připomene i Sekorovu spolupráci s dalšími prvorepublikovými časopisy a jeho komiksové aktivity po II. světové válce.


29. 11. od 17:00 / Kája Saudek
Kája Saudek (1935–2015) je nepochybně nejzásadnější postavou českého komiksu druhé poloviny 20. století. Na jeho příběhu se dramaticky podepsala jak nacistická, tak komunistická totalita. Komiks kreslený do šuplíku se pro něj v padesátých letech stal místem úniku, vysněným svobodným světem. Politické uvolnění (šedesátá léta) pak přišlo ze Saudkova pohledu právě včas, aby mohl naplno ukázat, co dovede. A přednáška všem zájemcům podrobně nastíní i to, jaké byly tvůrcovy následující osudy.


(Přednášky se konají v Malém společenském sále v 5. NP)


Pozvánka na výstavu

Můžete také navštívit výstavu Český komiks a jeho svět , kterou připravil Tomáš Prokůpek v naší spolupracující organizaci MZM. Výstava je ideálním doplněním přednáškového cyklu Osobnosti českého komiksu a koná se ve dnech 8. 6. 2022–28. 2. 2023.

Datum

11.10.2022

Konec

30.11.2022

Místo konání

ÚK Kobližná 4
Kobližná 4
601 50 Brno


Vytisknout stránku Vytisknout stránku