Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Svátky a významné dny v SRPNU

1. srpen – začíná Světový týden kojení
2. srpen – Památný den romského holocaustu
6. srpen – Světový den boje za zákaz jaderných zbraní (Den Hirošimy)
6. srpen – Mezinárodní den boje lékařů za mír
9. srpen – Mezinárodní den původního obyvatelstva
12. srpen – Mezinárodní den mládeže
13. srpen – Den leváků
19. srpen – Světový den humanitárních pracovníků (OSN)
19. srpen – Mezinárodní den pirátů
20. srpen – Světový den komárů
23. srpen – Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky
23. srpen – Evropský den památky obětí stalinismu a nacismu (Mezinárodní den černé stuhy)


Významné události

3. srpna 1958 dosáhlo první plavidlo Severního pólu, byla to americká atomová ponorka USS Nautilus.
21. srpna 2008 dosáhla česká oštěpařka Barbora Špotáková na Letních olympijských hrách v Pekingu nového rekordu v této disciplíně.
26. srpna 1278 se odehrála bitva na Moravském poli, ve které přišel o život český král Přemysl Otakar II.
30. srpna 1953 byla otevřena Zoologická zahrada v Brně.


Výročí slavných osobností

1. srpna 1903 zemřela Calamity Jane , vlastním jménem Martha Jane Connary-Burke, americká hrdinka Divokého západu. Slávu si získala díky potyčkám s indiány, daleko známější je ale jako profesionální zvěd.

 • 115. výročí úmrtí (* 1. května 1852)

3. srpna 2008 zemřel Alexandr Solženicyn , ruský spisovatel a publicista. Jeho tvorba byla velmi ovlivněna druhou světovou válkou a s tím souvisejícím životem nejdříve v Gulagu a následně ve vyhnanství. Mezi jeho nejznámější díla patří Jeden den Ivana Děnisoviče a Souostroví Gulag.

 • 10. výročí úmrtí (* 11. prosince 1918)

6. srpna 1928 se narodil Andy Warhol , americký malíř, grafik, filmový tvůrce a významná osobnost amerického pop artu. Bylo o něm natočeno několik životopisných i dokumentárních filmů.

 • 90. výročí narození († 22. února 1987)

8. srpna 1578 se narodil Matteo Rosselli , italský barokní malíř. Pracoval pro velkovévodskou rodinu Medicejských. Nejvíce působil ve Florencii, která se také stala motivem většiny jeho obrazů.

 • 440. výročí narození († 18. ledna 1650)

8. srpna 1998 se narodil Shawn Mendes , kanadský zpěvák. První nahrávací smlouvu získal už v 16 letech, kdy si jej díky několika přezpívaným písničkám, které pustil na internet, všiml hudební manažer. Dnes je známý po celém světě a pořádá světové koncerty a turné. K jeho známějším songům patří například Stitches  nebo Treat You Better.

 • 20. výročí narození

11. srpna 1953 se narodil Joachim Friedrich , německý ekonom a spisovatel. Kromě vědeckých publikací se věnuje převážně tvorbě pro děti a mládež, která je velmi oblíbená. Jeho nejznámější knižní série nese název Čtyři a půl kamaráda.

 • 65. výročí narození

11. srpna 1993 se narodila Ewa Farná , polsko-česká zpěvačka. Za svou hudební kariéru, kterou začala ve třinácti letech, získala několik ocenění, a to jak v Česku, tak i v Polsku. K jejím známým singlům patří například Měls mě vůbec rád, kterým se proslavila, Na ostři nože nebo Mám boky jako skříň.

 • 25. výročí narození

12. srpna 1928 zemřel Leoš Janáček , český skladatel klasické hudby uznávaný po celém světě, a to především pro svůj originální styl vycházející z lidové hudby. Proslavil se například svými smyčcovými kvartety, velký úspěch měla také opera Její pastorkyňa.

 • 90. výročí úmrtí (* 3. července 1854)

13. srpna 1933 se narodil Alois Mikulka , brněnský malíř, sochař, grafik a ilustrátor. Je také autorem divadelních her pro děti, pohádek a dětských básniček. Mezi jeho pohádkové knížky patří například Karkulka v maskáčích, Kosmopohádky nebo Dvanáct usmívajících se ježibab.

 • 85. výročí narození

16. srpna 1958 se narodila Madonna , celým jménem Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie. Madonna je populární americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice, herečka a režisérka, často je označována za královnu moderní hudby. Je dokonce zapsána i v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější umělkyně všech dob. Za svou kariéru také získala nespočet ocenění.

 • 60. výročí narození

17. srpna 1753 se narodil Josef Dobrovský , český filolog, historik a zakladatel slavistiky. I když nevěřil v budoucnost českého jazyka a tudíž ani nepsal česky, je jedním z lidí, kteří se na záchraně českého jazyka podíleli. Mezi jeho díla patří například Zevrubná mluvnice jazyka českého nebo Dějiny české řeči a literatury.

 • 265. výročí narození († 6. ledna 1829)

18. srpna 1983 se narodil Mika , celým jménem Michael Holbrook Penniman, britský zpěvák. Má na svém kontě několik alb a mnoho singlů. nejvíc jej však proslavily písně Take it easy a Grace Kelly.

 • 35. výročí narození

19. srpna 1883 se narodila Coco Chanel , vlastním jménem Gabrielle Chanel, francouzská módní návrhářka. Od poloviny 20. století udávala směr světovému módnímu průmyslu a doteď je považována za klíčovou osobnost co se týká šatníku moderních žen.

 • 135. výročí narození († 10. ledna 1971)

24. srpna 1988 se narodil Rupert Grint , britský herec. Proslavil se hlavně díky roli ve filmu Harry Potter, kde ztvárnil Harryho kamaráda Rona Weasleyho. Kromě této filmové série obsadil role i v několika dalších, menších filmech.

 • 30. výročí narození

25. srpna 1958 se narodil Tim Burton , americký filmový režisér a scénárista. Nejvíce se proslavil filmem Batman, který natočil roku 1989, od té doby je u diváků velmi oblíbený. Jeho dalšími filmy jsou například Ukradené Vánoce, Planeta opic, Alenka v říši divů nebo jeho nejnovější filmová tvorba Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

 • 60. výročí narození

29. srpna 1958 se narodil Michael Jackson , americký popový a rockový zpěvák, skladatel a tanečník. Je zatím nejvýznamnější osobností v oblasti pop music, ne nadarmo je tu také přezdíváno Král popu. Vydal mnoho alb a desek, například Thriller, Bad a Dangerous. Právě album Thriller patří dodnes nejprodávanějším albem všech dob. od druhého nejprodávanějšího jej dělí propastný rozdíl. Jackson získal za svoji kariéru 13x ocenění Grammy.

 • 60. výročí narození († 25. června 2009)

30. srpna 1983 se narodil Jakub Prachař , český herec, hudebník a moderátor. Mimo jiné je spoluzakladatelem a členem populární kapely Nightwork, kde působí jako kytarista. Zahrál si v mnoha českých filmech a seriálech, například Sněženky a machři po 25 letech, Vyprávěj, Bony a klid 2 nebo v seriálu Ohnivý kuře.

 • 35. výročí narození
Vytisknout stránku Vytisknout stránku