Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Svátky a významné dny v LEDNU

6. ledna Tři Králové
12. ledna Světový den manželství
27. ledna Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
28. ledna Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce
28. ledna Den ochrany osobních údajů
31. ledna Světový den pomoci malomocným


Významné události

1. ledna 1949 bylo město Zlín přejmenováno na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

1. leden 1969 se stala Československá socialistická republika federací dvou celků, České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky.

1. ledna 1999 začalo používat 11 evropských zemí společnou měnu euro (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko).

14. ledna 1939 začal vycházet v časopise Mladý hlasatel kreslený seriál Jaroslava Foglara Rychlé šípy.

16. ledna 1969 se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil na Václavském náměstí student Jan Palach.

18. ledna 1409 vydal Václav IV. Dekret kutnohorský, kterým omezil vliv cizinců na pražské univerzitě.

18. ledna 1919 byla ve Versailles zahájena Pařížská mírová konference.

18. ledna 2009 skončila válka v Gaze.

19. ledna 1969 zemřel Jan Palach na následky těžkých popálenin.

25. ledna 1924 byly ve Francii zahájeny I. Zimní olympijské hry.

27. ledna 1944 skončilo obléhání Leningradu, nejdelší a nejkrvavější obléhání v lidských dějinách.

28. ledna 1919 byla založena Masarykova univerzita.


Výročí slavných osobností

3. ledna 1924 zemřel Jiří Wolker, básník, představitel tzv. proletářské poezie. Byl členem Literární skupiny a Devětsilu. Jeho nejslavnějšími sbírkami jsou díla Host do dom a Těžká hodina, v níž se odráží samotný básníkův život. Wolker zde vidí svět plný rozporů a protikladů, svět naplněný bídou a utrpením, který je třeba změnit. Při studiu v Praze Wolker onemocněl tuberkulózou, které po několika měsících ve věku třiadvaceti let podlehl.

 • 95. výročí úmrtí (* 29. března 1900)

4. ledna 1809 se narodil Louis Braille, vynálezce slepeckého písma. V útlém věku si poranil levé oko šídlem z otcovy dílny. Dostal infekci, která se přenesla i na pravé oko, a postupně oslepl. Když mu bylo patnáct, vynalezl systém vyražených bodů. V roce 1829 vydal svou první knihu pro nevidomé a v roce 1837 zdokonalil psaní přidáním znamének pro zápis matematických symbolů a hudby. V roce 1932 začal „Braillovo písmo“ používat celý svět

 • 210. výročí narození († 6. ledna 1852)

4. ledna 1859 se narodil Karel Václav Rais, spisovatel. Český prozaik s regionálním zaměřením na Podkrkonoší a Hlinecko. Je jedním z představitelů českého literárního realismu a tvůrců tzv. venkovské prózy. Svým dílem navazoval na Němcovou, Nerudu, Hálka a Světlou. Spoluzaložil a posléze i spoluredigoval beletristický časopis Zvon. Proslavil se především romány Zapadlí vlastenci nebo Kalibův zločin.

 • 160. výročí narození († 8. července 1926)

4. ledna 1874 se narodil Josef Suk, skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

 • 145. výročí narození († 29. května 1935)

5. ledna 1969 se narodil Brian Warner, americký zpěvák a zakladatel skupiny Marilyn Manson & the Spooky Kids. Jméno Marylin Manson používá zároveň jako svůj pseudonym (jedná se o kombinaci jmen filmové hvězdy Marilyn Monroe a známého zločince Charlese Mansona). Svým postojem a vzezřením manifestuje proti prolhanosti a bigotnosti médií.

 • 50. výročí narození

5. ledna 1994 zemřela Eliška Junková, automobilová závodnice na vozech Bugatti. Ve dvacátých letech byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže. Jejím největším úspěchem bylo páté místo v závodě Targa Florio v roce 1928. Podílela se na přípravách výstavby brněnského Masarykova okruhu. Za své úspěchy získala ocenění Zasloužilá mistryně sportu.

 • 25. výročí úmrtí (* 16. listopadu 1900)

6. ledna 1829 zemřel Josef Dobrovský, spisovatel a filolog, kněz, historik a zakladatel slavistiky v českých zemích. Je považován za vzor kriticky důsledného, racionálního osvícenského vědce. Ačkoli nepsal česky a nevěřil v budoucnost českého jazyka, bývá řazen do české literatury, protože se na záchraně českého jazyka svými filologickými pracemi výrazně podílel.

 • 190. výročí úmrtí (* 17. srpna 1753)

6. ledna 1919 zemřel Theodore Roosevelt, 26. prezident Spojených států amerických. Proslul svojí energickou povahou a šíří zájmů a úspěchů. Byl úspěšný jako přírodovědec, cestovatel, lovec, spisovatel a voják, avšak největší proslulosti se mu dostalo jako politikovi. Jeho tvář byla vytesána do památníku Mount Rushmore.

 • 100. výročí úmrtí (* 27. října 1858)

10. ledna 1869 se narodil Grigorij Jefimovič Rasputin, ruský mystik a léčitel, ale zároveň opilec a sexuální maniak, který patrně předstíral jisté parapsychologické schopnosti. Měl velký vliv na posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho ženu Alexandru Fjodorovnu. Byl označován za jurodivého, přesto rozhodoval o politice i osudech lidí u dvora.

 • 150. výročí narození († 30. prosince 1916)

12. ledna 1969 se narodila Jolana Voldánová, rozhlasová a televizní moderátorka. V České televizi moderovala hlavní zpravodajskou relaci na ČT1. Nyní působí v Českém rozhlase a pro server Aktuálně.cz točí od roku 2016 pořad Kafe s Jolanou, ve kterém si povídá se známými osobnostmi.

 • 50. výročí narození

12. ledna 1949 se narodil Haruki Murakami, japonský spisovatel a překladatel. Mnoho jeho románů má hudební námět a názvy odkazující na klasickou hudbu. Hned první román Slyš vítr zpívat (1979) byl oceněn japonskou literární cenou Gunzo pro začínající autory. V roce 1987 vyšel román Norské dřevo, za který autor sice neobdržel žádné literární ocenění, ale překonal všechny dosavadní rekordy, jen v Japonsku se prodalo přes čtyři miliony výtisků. Podobný úspěch sklidila i další díla.

 • 70. výročí narození

14. ledna 1934 se narodila Dana Němcová, psycholožka, kritička a disidentka, jedna z prvních signatářek Charty 77, v níž později také vykonávala roli mluvčí a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Po sametové revoluci byla v letech 1990–1992 poslankyní Sněmovny národů a Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanské hnutí. Zasazuje se zejména o psychologickou a právní pomoc uprchlíkům, je členkou správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. V roce 1998 jí bylo uděleno státní vyznamenání.

 • 85. výročí narození

17. ledna 1899 se narodil Al Capone, americký gangster. Byl jedním z nejznámějších šéfů organizovaného zločinu působících v USA ve 20. letech 20. století. Přestože se má za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla prokázána.

 • 120. výročí narození († 25. ledna 1947)

19. ledna 1809 se narodil Edgar Allan Poe, americký spisovatel. Byl autorem zpravidla fantastických a mystických příběhů a zakladatelem detektivního žánru. Dokázal mistrovsky zachytit stav osoby, která příběh vypráví. K jeho nejslavnějším dílům patří Zánik domu UsherůJáma a kyvadlo nebo báseň Havran.

 • 210. výročí narození († 7. října 1849)

19. ledna 1839 se narodil Paul Cézanne, francouzský malíř, často nazývaný „otec moderního umění“. Snažil se dosáhnout syntézy realistického zobrazení, osobního výrazu a abstraktního obrazového řádu. Po většinu Cézannova života však byla jeho tvorba buď ignorována, nebo znevažována a umělec tvořil v izolaci. Nedůvěřoval kritikům umění, měl málo přátel a až do roku 1895 vystavoval jen sporadicky. Odcizil se dokonce i své rodině, která ho považovala za podivína a revoluční povahu jeho umění nechápala.

 • 180. výročí narození († 22. října 1906)

19. ledna 1969 zemřel Jan Palach, studentem historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy. Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

 • 50. výročí úmrtí (* 11. srpna 1948)

21. ledna 1934 se narodila Eva Olmerová, zpěvačka, osobitá šansoniérka, často bývá přirovnávána ke zpěvačce Bessie Smith. Jejím prvním publikem byla trampská Osada oddechu. V roce 1962 ji Karel Mareš objevil pro Semafor a napsal pro ni její první velký hit Jsi jako dlouhý most. O pár let později excelovala na Prvním pražském mezinárodním jazzovém festivalu.

 • 85. výročí narození († 10. srpna 1993)

21. ledna 1924 zemřel Vladimír Iljič Lenin, ruský komunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska. Stál v čele Velké říjnové socialistické revoluce roku 1917 v Rusku, poté byl do roku 1923 de facto nejvyšším představitelem Sovětského svazu, za jehož zakladatele je všeobecně označován.

 • 95. výročí úmrtí (* 22. dubna 1870)

23. ledna 1999 zemřel Jaroslav Foglar, spisovatel literatury pro mládež, významná osobnost českého skautského hnutí, redaktor několika dětských časopisů a zážitkový vychovatel. Pod skautskou přezdívkou Jestřáb vedl po většinu svého života chlapecký oddíl Pražskou Dvojku. Velká část jeho díla je dodnes populární u dětských i dospělých čtenářů, především Příběhy Rychlých šípů a Hoši od Bobří řeky.

 • 20. výročí úmrtí (* 6. července 1907)

23. ledna 1944 zemřel Edvard Munch, norský expresionistický malíř a grafik, vlivný představitel moderny. Vyrostl z duchovní atmosféry secese a jeho malířské dílo má některé charakteristické rysy tohoto slohu. Jeho dílo inklinuje k symbolismu a stalo se východiskem pro expresionismus. V českém prostředí se stal známým po výstavě v roce 1905, kterou se nechala inspirovat umělecká skupina Osma. Mezi jeho známé obrazy patří Nemocné dítěVýkřikMadonaSmrt v pokoji nemocné nebo Tanec života.

 • 75. výročí úmrtí (* 12. prosince 1863)

23. ledna 1989 zemřel Salvador Dalí, katalánský surrealistický malíř. Mnohé jeho obrazy jsou založeny na snové imaginaci, předměty každodennosti na nich dostávají nezvyklé formy. Kromě malby a kresby se Dalí zabýval grafikou, vytvářel sochy, ilustroval knihy, navrhl parfém, designoval šperky, pro divadelní představení navrhoval kostýmy a scénu. Napsal rovněž libreto k baletu a několik autobiografických a beletristických knih.

 • 30. výročí úmrtí (* 11. května 1904)

28. ledna 1999 zemřel František Vláčil, filmový scenárista a režisér. Mnohé jeho snímky byly složitě dotvořeny jen díky podpoře jeho filmového štábu, přesto však zůstává jeho filmové dílo v celém kontextu české kinematografie zcela unikátní i naprosto mimořádné. Jeho filmy Marketa Lazarová a Údolí včel jsou dnes filmovými odborníky považovány za vrcholná díla české kinematografie. Na MFF Karlovy Vary 1998 byl oceněn za přínos světové kinematografii.

 • 20. výročí úmrtí (* 19. února 1924)

31. ledna 1929 zemřel Jan Karafiát, českobratrský evangelický farář, autor díla Broučci: pro malé i veliké děti (1876). Knihu vydal anonymně vlastním nákladem. Dílo je oceňováno pro básnický sloh a ve své době novátorský přístup ke světu dítěte.

 • 90. výročí úmrtí (* 4. ledna 1846)
Vytisknout stránku Vytisknout stránku