Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Zapojili jsme se do projektu Encyklopedie dějin města Brna  (facebook ). Zajímá vás, jaká brněnská výročí připadají na aktuální měsíc? Nahlédněte do kalendária na leden 2015 .


Výběr z významných výročí

Pravidelně také sestavujeme Výběr z významných výročí, který zahrnuje výročí českých a zahraničních osobností, zejména jubilea spisovatelů a soupis významných dnů roku. Je určen knihovníkům a ostatním zájemcům jako pomůcka při kulturně vzdělávací a informační práci.


LEDEN 2015

Významné dny

1. 1. Mezinárodní den míru
1. 1. Státní svátek ČR - Den obnovení samostatného českého státu
19. 1. Výročí úmrtí Jana Palacha v roce 1969
27. 1. Mezinárodní den památky obětí holocaustu
28. 1. Den ochrany osobních údajů

2. ledna 1920 se nar. Isaac Asimov , americký spisovatel a biochemik židovského původu, jeden z nejslavnějších autorů žánru sci-fi. Velmi se zajímal o problematiku robotů, a je dokonce tvůrcem tzv. zákonů robotiky, která stanovují pravidla chování robotů. Jeho nejznámějším dílem je sci-fi série Nadace, která v roce 1966 získala speciální cenu Hugo jako „nejlepší série všech dob“.

 • 95. výročí narození († 6. dubna 1992)

3. ledna 1875 zemř. Pierre Athanase Larousse , francouzský pedagog, nakladatel a encyklopedista. V roce 1852 založil nakladatelství Librairie Larousse, které dodnes vydává populární slovníky a encyklopedie.

 • 140. výročí úmrtí (* 23. října 1817)

3. ledna 1980 zemř. Joy Adamsonová , spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat, která se narodila a prožila své dětství v Opavě. Se svým prvním mužem odjela do Afriky a tam se starala o zvířata. Své zážitky popsala v několika knihách (Příběh lvice Elsy, Příběh levhartice Penny a Volání divočiny).

 •  35. výročí úmrtí (* 22. ledna 1910)

4. ledna 1785 se nar. Jacob Grimm , německý jazykovědec, zakladatel vědecké germanistiky. Zabýval se starými literárními památkami a historickou mluvnicí a spolu se svým bratrem Wilhelmem sbírali pohádky. Za většinu našich nejznámějších pohádek (Sněhurka, Šípková Růženka, Červená Karkulka, Jeníček a Mařenka, Popelka…) vděčíme právě jim.

 • 230. výročí narození († 20. září 1863)

6. ledna 1850 se nar. Ladislav Stroupežnický , český dramatik a první dramaturg Národního divadla. Mezi jeho nejznámější díla patří veselohra Naši furianti, odehrávající v jihočeské vesnici.

 • 165. výročí narození († 11. srpna 1892)

6. ledna 1955 se nar. Rowan Atkinson , oblíbený britský herec a komik, proslulý především svým ztvárněním postavy Mr. Beana. Ale ani jeho další filmové role nejsou zanedbatelné – zahrál si např. ve filmech Milionový závod nebo Johnny English, a dokonce i v jedné bondovce – Nikdy neříkej nikdy.

 • 60. výročí narození

7. ledna 1925 se nar. Gerald Durrell , britský spisovatel a zoolog. Zvířata byla jeho láskou odjakživa a věnoval se jim i profesně. Účastnil se nejrůznějších sběratelských expedic, zasazoval se o ochranu ohrožených druhů zvířat a založil i vlastní zoologickou zahradu. Své zážitky zapsal do knih a díky humornému stylu vyprávění se stal i oblíbeným spisovatelem.

 • 90. výročí narození († 30. ledna 1995)

8. ledna 1935 se nar. Elvis Presley , pravděpodobně nejslavnější americký zpěvák a herec. Stal se průkopníkem nového hudebního stylu – rock’n‘rollu, který kombinoval černošský spirituál, blues a country. Ne nadarmo byl talentovaný Elvis nazýván králem rock’n’rollu.

 • 80. výročí narození († 16. srpna 1977)

9. ledna 1890 se nar. Karel Čapek , český spisovatel, novinář, překladatel, literární kritik, sběratel a amatérský fotograf, jedna z nejvýznamnějších osobností české kultury. Je autorem románů (např. Krakatit), divadelních her (např. RUR), povídek (např. Povídky z jedné a druhé kapsy), cestopisů (např. Anglické listy) i pohádek pro děti (Devatero pohádek). Celkem byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

 • 125. výročí narození († 25. prosince 1938)

13. ledna 1930 se nar. Miloš Zapletal , český spisovatel - autor knih pro mládež a sběratel her. Pro svou zálibu ve skautingu bývá považován za pokračovatele Jaroslava Foglara.  Jeho Ecyklopedie her vyšla kromě češtiny i v několika dalších jazycích.

 • 85. výročí narození

14. ledna 1875 se nar. Albert Schweitzer , německý protestantský teolog, filozof a varhaník. Ve třiceti letech se rozhodl pro studium medicíny, aby mohl odjet do Afriky léčit domorodce. Podařilo se mu vystudovat a v Africe založil nemocnici. Roku 1952 mu byla udělena Nobelova cena za mír.

 • 50. výročí narození († 4. září 1965)

14. ledna 1995 zemř. Michael Ende , německý spisovatel, který psal převážně fantasy a dětskou literaturu. Jeho nejslavnějším dílem je Nekonečný příběh, známý také pod názvem Příběh, který nikdy nekončí.

 • 20. výročí úmrtí (* 12. listopadu 1929)

15. ledna 1995 zemř. Josef Kemr , oblíbený český herec, kterého jsme mohli vidět v mnoha filmech (např. Marečku, podejte mi pero nebo S čerty nejsou žerty)i seriálech (Cirkus Humberto nebo Chalupáři). V roce 1993 získal cenu Thálie za celoživotní dílo a za roli ve filmu Pevnost byl nominován na Českého lva.

 • 20. výročí úmrtí (* 20. června 1922)

20. ledna 1910 se nar. Joy Adamsonová , spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat, která se narodila a prožila své dětství v Opavě. Se svým prvním mužem odjela do Afriky a tam se starala o zvířata. Své zážitky popsala v několika knihách (Příběh lvice Elsy, Příběh levhartice Penny a Volání divočiny).

 • 105. výročí narození († 3. ledna 1980)

21. ledna 1945 zemř. Karel Poláček , český spisovatel, humorista a novinář, který mimo jiné napsal také jednu z nejpopulárnějších knih pro mládež – Bylo nás pět. Kvůli svému židovskému původu zemřel v koncentračním táboře.

 • 70. výročí úmrtí (* 22. března 1892)

21. ledna 1950 zemř.  George Orwell , britský novinář a spisovatel, známý především díky svým dvěma alegorickým románům – Farma zvířat a 1984. V obou dílech se ostře staví vůči jakémukoliv totalitnímu systému.

 • 65. výročí úmrtí (* 25. ledna 1903)

26. ledna 1950 se nar. Jiří Lábus , oblíbený český herec a komik. Mezi jeho nejznámější role patří postava čaroděje Rumburaka v televizním seriálu Arabela, proslulé jsou také komediální scénky s hereckým kolegou Oldřichem Kaiserem a kromě toho je Lábus vynikající dabér (namluvil např. postavu Marge ze seriálu Simpsonovi nebo audioknihu Harry Potter).

 • 65. výročí narození

26. ledna 1925 se nar. Miep Diekmannová , nizozemská spisovatelka a překladatelka, známá a oceňovaná autorka knih pro děti. Do češtiny toho mnoho přeloženo nebylo, asi nejznámější je série několika románů vyprávějící příhody dospívající dívky Annejet (Annejet a kluci, Annejet zasahuje, Annejet má problémy atd.).

 • 90. výročí narození

28. ledna 1910 se nar. Adina Mandlová , česká filmová a divadelní herečka, idol 30. let. Je známá zejména díky svým filmovým rolím – hrála např. ve filmech Mravnost nade vše, Kristián nebo U pokladny stál.

 • 105. výročí narození († 16. června 1991)

28. ledna 1930 zemř. Ema Destinnová , světoznámá operní pěvkyně českého původu, která svým sopránem okouzlovala publikum ve Vídni, Paříži, Londýně či New Yorku. Během 1. světové války spolupracovala s národním odbojem a byla za to rakousko-uherskou policií držena v domácím vězení v Čechách.

 • 85. výročí úmrtí (* 26. února 1878)

29. ledna 1860 se nar. Anton Pavlovič Čechov , ruský spisovatel (původně lékař), vynikající především svými povídkami a dramaty. Jeho díla mají většinou tragikomický nádech a spíše než na děj se soustředí na psychologii hrdinů. Mezi jeho nejznámější povídky se řadí např. Dáma s psíčkem, z dramat by pak na pomyslný vrchol patřil určitě Racek nebo Višňový sad.

 • 155. výročí narození († 15. července 1904)

29. ledna 1965 se nar. Dominik Hašek , známý také pod přezdívkou Dominátor, bývalý český hokejový brankář, jeden z nejúspěšnějších českých sportovních reprezentantů. V roce 2012 ho časopis The Hockey News vyhlásil nejlepším evropským hokejistou v historii NHL a v roce 2014 byl jako první Čech uveden do hokejové Síně slávy v Torontu.

 • 50. výročí narození

30. ledna 1785 se nar. Magdalena Dobromila Rettigová , česká spisovatelka a vlastenka, která se věnovala především výchově a výuce dívek v oblastech hospodaření, domácích prací, vaření, ale také české literatury. Velký význam měla její Domácí kuchařka, která nejenže rozšířila znalost české kuchyně a sbírku kuchařských receptů, ale přispěla i k rozšíření českého jazyka v měšťanském a lidovém prostředí.

 • 230. výročí narození († 5. srpna 1845)

30. ledna 1995 zemř. Gerald Durrell , britský spisovatel a zoolog. Zvířata byla jeho láskou odjakživa a věnoval se jim i profesně. Účastnil se nejrůznějších sběratelských expedic, zasazoval se o ochranu ohrožených druhů zvířat a založil i vlastní zoologickou zahradu. Své zážitky zapsal do knih a díky humornému stylu vyprávění se stal i oblíbeným spisovatelem.

 • 20. výročí úmrtí (* 7. ledna 1925)

 


Výběr skladatelů, hudebníků a interpretů mluveného slova.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku