Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Zahraniční spolupráce

O spolupráci

Zahraniční spolupráce KJM se realizuje na bázi partnerství knihoven, členství v mezinárodních profesních organizacích a mezinárodních setkání a projektů.


Partnerství

2006 až 2017  Knihovna Raczyńskich z polské Poznaně

Dne 15. září 2006 byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi Knihovnou Jiřího Mahena v Brně a Knihovnou Raczyńskich z Poznaně . Cílem partnerství je výměna odborných zkušeností a vzájemná prezentace partnerských měst a kultur obou národů. Podrobnosti k partnerství najdete na této stránce.


Projekty

2016 a 2017  Záložka do knihy spojuje školy

Knihovna Jiřího Mahena v Brně ve spolupráci se Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave vyhlásily při příležitosti měsíce října jako Mezinárodního měsíce školních knihoven pro ZŠ a osmiletá gymnázia 6. a 7. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy:


Setkávání

2015  Setkání s prezidentkou IFLA Sinikkou Sipilä

Na programu setkání  byly prezentace  o systému  knihoven ve Finsku a jako prezidentka IFLA se Sinikka Sipilä věnovala také jednomu  z aktuální dokumentů – IFLA Trends. Realizováno v rámci konference Bobcatsss 2015.

2014  Tramvaj čtenářů: 25 let partnerství Brno – Stuttgart

Prezentace partnerských měst a kulturní program v Tramvaji čtenářů: hudba a knihy, obří puzzle Evropy, zábavný kvíz, občerstvení, box na knihy, propagační předměty apod.

2014  Seminář s ředitelkou americké Knihovny roku 2013 Valerií Gross

Seminář s ředitelkou knihovny v Howard County v Marylandu Valerií Gross na téma knihovny jako vzdělávací instituce. Seminář byl realizován v rámci partnerství s projektem BiblioEduca, jež se zaměřuje na podporu vzdělávání v knihovnách.

2012  Setkání knihovníků projektu Et Lettera – writing picture, drawing words

Evropský projekt Et Lettera: psát obrázky, kreslit slova – propojoval šest evropských měst (Arad, Barcelonu, Brno, Debrecen, Štrasburk a Varšavu) se společným cílem: vyzdvihnout různé aspekty psaní. KJM se zapojila putovní výstavou starých i moderních tisků ze sbírek partnerských měst a mezinárodní konferencí.

2011  Zasedání stálé komise IFLA pro veřejné knihovny

Ve dnech 13. – 17. dubna 2011 se uskutečnilo pracovní setkání stálé komise IFLA pro veřejné knihovny. Na svém meziročním zasedání v Brně se komise zabývala přípravou odborného programu pro kongres v Puerto Rico, řešením strategických dokumentů a nových projektů na podporu dostupnosti literatury v rozvojových zemích a též přípravou vydání nové odborné publikace. Součástí návštěvy byla prohlídka pobočky v Maloměricích.


Vytisknout stránku Vytisknout stránku