Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Zahraniční spolupráce

Zahraniční spolupráce KJM se realizuje na bázi partnerství knihoven, členství v mezinárodních profesních organizacích a mezinárodních setkání a projektů.


Partnerská Knihovna Raczyńskich z polské Poznaně 2006 - 2016

Dne 15. září 2006 byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi Knihovnou Jiřího Mahena v Brně a Knihovnou Raczyńskich z Poznaně. Cílem partnerských knihoven je výměna odborných zkušeností a vzájemná prezentace partnerských měst a kultur obou národů. Podrobnosti k partnerství najdete na této stránce.


Projekty

2016  Záložka do knihy spojuje školy

Knihovna Jiřího Mahena v Brně ve spolupráci se Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave vyhlásily při příležitosti měsíce října jako Mezinárodního měsíce školních knihoven 2016 pro základní školy a osmiletá gymnázia 7. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy: Čtu, čteš, čteme:


Setkávání

2015  Setkání s prezidentkou IFLA Sinikkou Sipilä

Na programu setkání  byly prezentace  o systému  knihoven ve Finsku a jako prezidentka IFLA se Sinikka Sipilä věnovala také jednomu  z aktuální dokumentů - IFLA Trends. Realizováno v rámci konference Bobcatsss 2015 .

2014  Tramvaj čtenářů: 25 let partnerství Brno – Stuttgart

Prezentace partnerských měst a kulturní program v Tramvaji čtenářů: hudba a knihy, obří puzzle Evropy, zábavný kvíz, občerstvení, box na knihy, propagační předměty apod. Podrobnosti ze setkání ze dne 4. 4. 2014 najdete zde.

2014  Seminář s ředitelkou americké Knihovny roku 2013 Valerií Gross

Seminář s ředitelkou knihovny v Howard County v Marylandu Valerií Gross na téma knihovny jako vzdělávací instituce (29. 5. 2014). Seminá byl realizován v rámci partnerství s projektem BiblioEduca , jež se zaměřuje na podporu vzdělávání v knihovnách.

2012  Setkání knihovníků projektu Et Lettera – writing picture, drawing words

Evropský projekt Et Lettera – psát obrázky, kreslit slova – propojoval šest evropských měst (Arad, Barcelonu, Brno, Debrecen, Štrasburk a Varšavu) se společným cílem: vyzdvihnout různé aspekty psaní. Projekt sledoval, jakým způsobem si děti osvojují techniku psaní, popřípadě kreslení písmen. KJM se do projektu zapojila putovní výstavou starých i moderních tisků ze sbírek partnerských měst (od 14. 2. do 10. 3. 2012) a mezinárodní konferencí (14.- 15. 2. 2012).

2011  Zasedání stálé komise IFLA pro veřejné knihovny

Ve dnech 13. – 17. dubna 2011 se uskutečnilo pracovní setkání stálé komise IFLA (mezinárodní federace knihovnických institucí a organizací) pro veřejné knihovny. Na svém meziročním zasedání v Brně se komise zabývala přípravou odborného programu pro kongres v Puerto Rico , řešením strategických dokumentů a nových projektů na podporu dostupnosti literatury v rozvojových zemích a též přípravou vydání nové odborné publikace. Součástí návštěvy byla prohlídka pobočky v Maloměricích.

Členové IFLA přítomní na zasedání v Brně: Suzanne Payett, Barbara Gubbin, Kent Skov Andreasen, Ruth Ornholt, Rebekka Pilppula, Olga Ustinova, Libuše Nivnická a čestný host Jarmila Burgetová .


Vytisknout stránku Vytisknout stránku