Básnířka Małgorzata Lebda a překladatel Bogdan Trojak

Tato akce již proběhla Akce proběhla 27.04.2023 | 17:00
Organizátor: Jana Šubrová subrova@kjm.cz +420 542 532 140
Akce KJM: Básnířka Małgorzata Lebda a překladatel Bogdan Trojak
V rámci Dnů polské kultury 2023 přivítáme v zahradě Památníku Jiřího Mahena polskou básnířku pocházející z beskydské vsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka bude číst polsky, Bogdan Trojak, překladatel jejích dvou sbírek Matečník a Sny uckermärkerů, bude číst česky.
Małgorzata Lebda je lyrická, éterická básnířka s hlubokým citem pro vnímání signálů vysílaných přírodou, zvířaty, lidskými dušemi.
V básnické „beskydské trilogii“ Hranice lesa, Matečník a Sny uckermärkerů ohledává sepjetí rodinných vztahů na hranici lidského a přírodního světa.
Lebda je zároveň ultramaratonka a lezkyně. Společně s fotografem Rafałem Świderským uskutečnila projekt Čtení vody, kdy běžela podél Visly od jejich pramenů až k baltskému ústí v Gdaňsku (1113 km). Čára běhu z jihu na sever, z hor k moři je symbolickým završením jedné autorčiny tvůrčí i životní etapy.

Za nepříznivého počasí se pořad koná v budově Mahenova památníku.

Małgorzata Lebda poprvé v Brně!

Přijďte si poslechnout mimořádný básnický talent v prostorách magické jarní zahrady.

Małgorzata Lebda (1985) je autorkou šesti básnických knih, včetně oceňovaných sbírek Matečník (Literární cena Orfeus 2016) a Sny uckermärkerů (Literární cena Gdyně 2019), z nichž poslední nese název Mer de Glace (2021), za kterou obdržela nejvýznamnější cenu pro básníky v Polsku Cenu Wisławy Szymborské (2022). V současné době pracuje na svém prozaickém debutu. Žije na větrném hřebenu v Sądeckých Beskydách a příležitostně v Krakově.
Autorka představuje jednu ze tří zářících hvězd beskydského magického trojúhelníku: Małgorzata Lebda – Andrzej Stasiuk – Mirosław Nahacz (†). 

Bogdan Trojak (1975) je polsko-český básník, publicista a překladatel z polštiny. V roce 1998 obdržel Cenu Jiřího Ortena za sbírku Pan Twardowski, roku 2005 Magnesii Literu za poezii za sbírku Strýc Kaich se žení a v roce 2021 Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež Safíroví ledňáčci a Glutaman. V letošním roce mu vyjde v nakladatelství Host básnická sbírka Uhrwerk.

Sdílet na sociálních sítích