Mahenova akademie pro 21. století

Mahenova akademie pro 21. století

Autorská čtení, přednášky, besedy či zcela praktické workshopy v pravidelných cyklech.
Pro ty, kdo se chtějí ptát, vědět a přemýšlet v souvislostech.

Program / červen 2023

Dvě červnové akce MA21 ve stejný čas

Vážení návštěvníci a milí čtenáři, upozorňujeme, že nikoliv záměrně nám tentokrát kolidují dvě akce, a to v cyklech Zelený kabinet a Malé divadlo hudby. Někdy je obtížné sladit všechny časové možnosti, proto si v úterý 20. 6. 2023 budete muset zvolit vám bližší téma. Děkujeme za pochopení.

1) Literární salón

  • Ve spolupráci s brněnskými nakladateli HostDruhé město a Větrné mlýny

13. 6. od 17:30 hod. / Literární salón No. 10: Jakub Stanjura – Srpny

Uvedení debutového románu!
Příběh o manipulaci, kterou možná sami zažíváte.
Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s nevysvětlitelnou pravidelností — každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá.
Jakub Stanjura v románu originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu — zvláštní formy manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu, paměť i celkové vnímání reality.
Co je to gaslighting?
Samotné slovo má zajímavý původ: pochází z názvu amerického filmu Plynové lampy (Gaslight) z roku 1944, ve kterém se hlavní hrdinka v podání Ingrid Bergman stává obětí manipulace svého manžela (Charles Boyer). Ten se snaží mj. manipulací plynovým osvětlením (gaslight) navodit partnerce pocit, že přichází o rozum, aby ji mohl umístit do blázince.

Jakub Stanjura (1995) pochází z Opavy a nyní už několik let žije v Praze. Vystudoval anglistiku a bohemistiku na Univerzitě Karlově. Pracuje jako copywriter a zajímá se o lingvistiku, literaturu a UX writing.

2) Historický klub

8. 6. od 17:00 hod. / Michaela Šeferisová Loudová: V Chrámu Moudrosti

Jak vypadaly knihovny v minulosti?
Kdo je navštěvoval?
Četlo se v nich, nebo sloužily i k jiným účelům?
Co znamenaly náměty obrazů na klenbách a proč byly v knihovnách sochy?

Zveme vás na virtuální prohlídku chrámů, jež si vystavěla sama Moudrost.
Barokní knihovny, chápané jako příbytky Moudrosti, představují unikátní prostory s pozoruhodnou uměleckou výzdobou. Vedle maleb a soch byla při jejich zařizování věnována pozornost i kvalitnímu zpracování knihovních skříní a dalšího mobiliáře, mnohdy zhotoveného ze vzácného dřeva a zdobeného zlacením. Pomyslnou korunou prostoru byla freska na klenbě se složitým alegorickým námětem.
Mgr. Michaela Šeferisová Loudová, Ph.D. (1975)
Seminář dějin umění FF MU, autorka knihy Ve jménu moudrosti. Ikonografie barokních knihoven na Moravě v 18. století (NLN, 2018).

3) Zelený kabinet

20. 6. od 17:00 hod. / Petra Hanáková: O léčivých stromech

Jak můžeme využít naše dřeviny pro své zdraví, jak je rozpoznáme a co vše si z nich můžeme připravit?
Povídání o léčivých stromech s Mgr. Petrou Hanákovou z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Přednáška je doprovodným programem k výstavě Léčivé stromy, která je umístěna na ochozu ve 2. NP Ústřední knihovny a představí na tři desítky našich původních i pěstovaných stromů a keřů využívaných v lidovém léčitelství i současné fytoterapii a stále populárnější gemmoterapii – léčbě pupeny.
„Výstava určitě potěší nejen milovníky lesa a zájemce o přírodní léčitelství, ale přiblíží široké veřejnosti krásný a zajímavý svět stromů, který byl od nepaměti nerozlučně propojen také s životem člověka. Návštěvníkům nabídne možnost naučit se rozeznávat naše dřeviny a využívat je pro své zdraví,“ uvedla Petra Hanáková, kurátorka výstavy.

4) Malé divadlo hudby

20. 6. od 17:00 hod. / Autorské čtení Jiřího Plocka protkané písněmi Janka Běťáka

Čtení fejetonů, povídek a básní z knih Zápisky potulného lidopisce a Cesta do Assisi publicisty a hudebníka Jiřího Plocka obohacené novými autorskými písněmi muzikanta (ex-Bezobratři) a písničkáře Janka Běťáka.

5) Novinář v informačním věku

1. 6. od 17:00 hod. / Tomasz Grzywaczewski: Hranice snů. O neuznávaných státech

Debata s polským reportérem o neuznávaných státech v postsovětském prostoru, o Lukašenkově Bělorusku a o válce na Ukrajině.
Přednáška a beseda proběhnou na základě knihy Hranice snů (Past production, 2020).
Tomasz Grzywaczewski v ní provádí čtenáře od slunečnicových polí Podněstří k minovým polím Doněcka. Neuznávané státy na území někdejšího Sovětského svazu jsou, jak ukazuje případ konfliktu v Náhorním Karabachu, tak trochu jako časované bomby: nedá se odhadnout, kdy tam „zamrzlý“ konflikt znovu propukne.

Sám autor o knize píše:
Tato kniha je plodem mého cestování po postsovětských neuznávaných státech v letech 2014–2016. Každá taková výprava zachytila nejen vymezené místo, ale i konkrétní historický moment, v němž jsem tyto republiky-nerepubliky viděl a popisoval.
Neuznávané republiky nejsou ničím stálým a neměnným. Právě naopak. Tyto drobné útvary podléhají násilným a často krutým proměnám. Když jsem v roce 2015 odjížděl do Náhorního Karabachu, nepředpokládal jsem, že tam o pouhý rok později dojde k eskalaci konfliktu, jaká byla už dvě desítky let nevídaná. Když jsem byl v roce 2015 na frontě u Doněcku, nevěděl jsem, že sleduji první tóny dlouhodobé uspané války zamýšlené na vyčerpání Ukrajiny.“

Tomasz Grzywaczewski (1986, Lodž) je polský novinář, spisovatel, dokumentarista a cestovatel. Autor reportážních knih, filmů, dokumentárních programů, článků a vědeckých publikací. Člen The Explorers Club. Stálý spolupracovník amerického časopisu Foreign Policy, expert na střední a východní Evropu.
Je autorem vědeckých a analytických článků. Zpravodajsky pokrýval válečné konflikty v Donbasu, tureckém Kurdistánu a Náhorním Karabachu, protesty proti prezidentským volbám v roce 2020 v Bělorusku a migrační krizi na polsko-běloruské hranici.
Organizátor reportážně-cestovatelských expedicí Long Walk Plus Expedition (2010), Mrtvá cesta – Dead Road (2013), Neuznávané (2015–2017) a další.

Pozvánka na další měsíce

Vážení návštěvníci a milí čtenáři,
užijte si dva odpočinkové, prosluněné a v KJM kulturně volnější letní měsíce,

ve zdraví, pohodě a nejlépe s dobrou literaturou,
a od září 2023 se můžete opět těšit na bohatý program MA21 v šesti pravidelných cyklech.
Děkujeme za vaši přízeň a přejeme krásné léto.

O MA21

Kulturně-společenská a vzdělávací platforma pro setkávání, tvorbu a sdílení myšlenek napříč generacemi, která vznikla na podzim roku 2022 při příležitosti 100. výročí otevření KJM. Jejím patronem je renesanční člověk Jiří Mahen (první knihovník, pozdější ředitel, básník, prozaik, dramatik i dramaturg, novinář, tvůrčí a organizační osobnost širokého rozhledu), takže když veřejná akademie, pak jedině Mahenova.

Formou přednášek, besed, čtení, debat, představování knih, ale třeba i zcela praktických workshopů se můžete setkat s výraznými osobnostmi současné české literatury i s předními nakladateli, s novináři objevovat nekonečné možnosti i úskalí současné žurnalistiky, věnovat se otázkám ekologie, udržitelnosti, sociální problematiky, hudby, moderní historie i nejnovějším vědeckým poznatkům.

MA21 je tvořena šesti tematickými cykly

  1. Literární salón 
    Pravidelné autorské večery ve spolupráci s brněnskými nakladateli Host, Druhé město a Větrné mlýny 
    + další příležitostné literární pořady.

  2. Historický klub
    Kulturně-historické pořady.
    Téma na jaro 2023: Historické epochy.

  3. Zelený kabinet 
    Ekologie, udržitelnost a sociální témata.
    Téma na jaro 2023: Krajina kolem nás.
     

  4. Vědecká laboratoř 
    Budoucnost a současnost v poznatcích předních vědců.
    Téma na jaro 2023: Za horizontem současnosti.

  5. Malé divadlo hudby
    Ve spolupráci s Hudební knihovnou KJM.
    Podvečery s hudbou a osobnostmi brněnského hudebního života.

  6. Novinář v informačním věku 
    Setkání s předními žurnalisty ve spolupráci s EUROPE DIRECT Brno.
    Téma na jaro 2023: Mráz z východu.

Pořady MA21 se zpravidla konají ve Velkém či Malém společenském sále v 5. NP Ústřední knihovny.
Občas se uskuteční také v atriu Ústřední knihovny, v IN-centru či v Mahenově památníku.

Archiv MA21 / fotogalerie

Literární salón

Šipka vlevo Šipka vpravo

Historický klub a Vědecká laboratoř

Šipka vlevo Šipka vpravo

MA21 v médiích

  • Český rozhlas Brno, 22. 10. 2022 / Zelný rynk: MA21 a Pavel Švanda: Dopadne to jako vždycky v pořadu Aleny Blažejovské / audiozáznam  

  • Kam v Brně, říjen 2022, strana 27 / MA21 – nová platforma v Brně / issuu.com 

  • Český rozhlas Brno, 7. 10. 2022 / Zelný rynk: Literární salón a MA21 v pořadu Aleny Blažejovské / audiozáznam 

  • Český rozhlas Brno, 7. 10. 2022 / Nakladatelé a knihovna, to je logické spojení. Knihovna Jiřího Mahena v Brně zve na besedy se spisovateli / článek + audiozáznam