Otylia Toboła: Lutyňské tango

Tato akce již proběhla Akce proběhla 21.11.2023 | 17:00
Lokalita: Ústřední knihovna 5.NP velký sál
Akce KJM: Otylia Toboła: Lutyňské tango
Polská novinářka a prozaička představuje soubor beletrizovaných reportáží o Těšínsku a osudech jeho obyvatel z dob druhé světové války při příležitosti vydání publikace v českém překladu.
Lutyňské tango je tanec, na který jen tak nezapomenete – sibiřské mrazy, pouštní vedra, zaoceánské lodě, žraloci, ale hlavně příběhy hrdinství a malosti, odvahy a zbabělosti, krutosti a citu, nenávisti a lásky. Kniha poutavě a autenticky přibližuje až těžko uvěřitelné válečné osudy lidí z české části Těšínského Slezska, zvané polsky Zaolzie a česky Zaolší.
Autorka vychází z rozhovorů s přeživšími pamětníky, jejich blízkými, přáteli a známými, což knize dodává na naléhavosti a aktuálnosti.
Kniha končí větou: Doba je vždycky taková, jací jsou lidé…
Publikaci přeložil Jan Faber a doprovází ji zasvěcený úvod předního českého historika Mečislava Boráka.

Otylia Toboła (*1951)
Rozhlasová a televizní novinářka zabývající se nejnovějšími dějinami Těšínského Slezska, dlouholetá redaktorka polského vysílání Českého (a Československého) rozhlasu Ostrava. Spoluautorka scénářů k televizním dokumentům Zločin jménem Katyň a Lebka. Její filmový dokument Stara fotografia (kamera a střih Jiří Brzóska) získal první cenu v novinářské soutěži Polského Senátu.

Sdílet na sociálních sítích

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn