Viktor Mácha: Krása těžkého průmyslu napříč kontinenty

Tato akce již proběhla Akce proběhla 05.05.2023 | 17:00
Lokalita: Ústřední knihovna 5.NP velký sál
Akce KJM: Viktor Mácha: Krása těžkého průmyslu napříč kontinenty
Viktor Mácha (1984) se rozhodl svůj život zasvětit dokumentaci těžkého průmyslu a za posledních 15 let na své vlastní náklady navštívil více jak 290 oceláren, sléváren, kováren, válcoven a železáren v 32 zemích. Jeho snímky jsou zastoupeny v soukromých sbírkách, podnikových archivech i depozitářích evropských galerií. Jeho fotografie inspirují umělce od západního pobřeží USA po Nový Zéland a dnes již na světě neexistuje huť, kde by se potřeboval dlouze představovat. Projekt Viktora Máchy si za cíl klade jediné – objektivní dokumentaci krásy těžkého průmyslu a nenávratně mizejících technologických procesů spjatých s výrobou a zpracováním kovů. Je totiž možné, že naše generace bude jednou z posledních, která tento fascinující svět temně dunících továrních hal na vlastní kůži pocítí.
Po přednášce (v 17:00 hod.) bude následovat vernisáž výstavy (v 18:00 hod.).

„Bylo to v létě roku 1999, kdy jsem s rodiči odjel na dvoutýdenní prázdniny do Beskyd. Z těch čtrnácti dnů mi ale v paměti zůstaly jenom dvě události – výlet do tehdy ještě zakouřenější Ostravy a zpáteční cesta přes Třinec. Naproti přes řeku se tyčila budova vysoké pece č. 4, a když jsem jen nepatrně stáhnul okénko auta, udeřil mě do nosu pronikavě štiplavý zápach, který mi ale nebyl nepříjemný. Tu zvláštní železitou vůni si pamatuji dodnes, změnila totiž můj život navždy.
Po více jak deseti letech v terénu jsem měl možnost navštívit přes 250 hutí, sléváren, válcoven, kováren a koksoven ve více jak třiceti zemích světa. Všechny byly krásné a já pokorně doufám, že mé bídné fotografie budou mít jednou smysl. Protože žádná další průmyslová revoluce se zřejmě nechystá. 
Nezbývá mi tak nic jiného, než urputně pokračovat dál.“
Viktor Mácha

Výstava Hutě bude k vidění v Ústřední knihovně do 31. 5. 2023.

Sdílet na sociálních sítích