Brněnská muzejní noc 2024

Vážení návštěvníci a milí čtenáři,
jubilejní 20. ročník Brněnské muzejní noci připadá v letošním roce na sobotu 18. 5. 2024 a tradičně nabízí pestrou programovou nabídku v rámci celého města, o kterou se postará celkem 28 zapojených kulturních institucí.

A jako každý rok se můžete v Knihovně Jiřího Mahena v Brně těšit na bohatý program, konkrétně v Ústřední knihovně, tj. ve Schrattenbachově paláci na Kobližné 4, a v Mahenově památníku na Mahenově ulici č. 8.

Brněnská muzejní noc v KJM

Ústřední knihovna 

18. 5. 2024 od 16:00 do 22:00 hod.
Tématem letošní muzejní noci je „to nejlepší“, co jste u nás mohli zažít a vidět za dobu, co se děje Muzejní noc v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Program v barokním Schrattenbachově paláci nabídne živé umění v různých druzích a formách, setkání s literaturou i zábavné workshopy.

PROGRAM

 • 16:00 hod. / Knihovní pohádka
  Jak se správně chovat ke knihám a v knihovně? Písničkový pořad Luďka Strašáka pro malé čtenáříčky a jejich dospělé.
  atrium

 • 16:00–21:00 hod. / Brněnské pověsti s ozoboty
  Interaktivní program pro děti a rodiče s ozoboty pod taktovkou Knihovny pro děti a mládež.
  Ozoboti jsou malí, roztomilí roboti, kteří umí mimo jiné jezdit po nakreslených čárách a je možné je ovládat pomocí barevných kódů. Naši ozoboti se společně s vámi vypraví do labyrintu brněnských ulic a budou navštěvovat významné brněnské památky. Úkol nemá za cíl jen procvičit logické myšlení, ale také prověří vaše znalosti o centru města a schopnost orientace v mapě. Pro menší účastníky je připravena jednoduchá varianta bludiště.
  atrium 

 • 16:45 hod. / Jarní rozeznívání – dílna muzikoterapie   
  Dílna prožitkového bubnování a hry na rozmanité zvukomalebné nástroje pro děti a jejich rodiče. Provází muzikoterapeutka Soňa Marková.
  Zveme rodiče a děti ke společnému prožitku, tvoření a radosti ze společné hry a objevování a poznávání nových zvuků. Hudební nástroje, které představíme, jsou např. tibetské mísy, kalimby, přírodní chřestidla, hudební zvířátka, deštné hole, bubny djembé ad. Všechno jsou to nástroje v tzv. přirozeném ladění a využíváme je v metodě celostní muzikoterapie, kterou v knihovně nabízíme pravidelně od roku 2014 různým cílovým skupinám.
  English Friendly
  Malý společenský sál v 5. NP

 • 17:00 hod. / Václav Havel: Zahradní slavnost / Czech Theater: Garden Party 
  Exkluzivně v atriu Ústřední knihovny na Kobližné proběhne předpremiéra vybraného dějství Havlovy Zahradní slavnosti v podání Czech Theater – brněnského mezinárodního divadelního souboru, který se zabývá překlady a nastudováním českých divadelních děl v angličtině.
  English Friendly
  atrium

 • 17:45 hod. / Prohlídka Ústřední knihovny
  English Friendly
  Začátek před Informačními službami ve 2. NP

 • 19:00 hod. / Tomáš Kočko – koncert
  Komorně laděný koncert známého moravského barda v doprovodu dvou hudebníků pro Knihovnu Jiřího Mahena v Brně u příležitosti 20. výroční Brněnské muzejní noci.
  U zrodu hudby Tomáše Kočka, často doprovázené jeho „Orchestrem“, stály verše moravského básníka z Valašska – Ladislava Nezdařila. V roce 1999 vydal debutové album Horní chlapci s jeho zhudebněnými texty, pro které jako básnický jazyk zvolil Nezdařil dialekt moravských Valachů. Zbojníci, hory, vzdor, úcta k tradicím, láska i smrt; to jsou témata, která ve své hudbě i nadále Tomáš Kočko zpracovává. Jeho hudba je pevně ukotvená v moravské tradici, kořeněná folkovým vnorem, rockovým nápřahem i metalovými riffy.
  atrium 

 • 19:45 hod. / Prohlídka Ústřední knihovny
  Začátek před Informačními službami ve 2. NP

 • 20:15 hod. / Karel Fleischlinger – koncert
  Koncert s odborným výkladem mezinárodně uznávaného kytaristy, loutnisty, sběratele historických strunných nástrojů a odborníka na starou hudbu.
  V podání Karla Fleischlingera zazní reprezentativní průřez evropskou barokní hudbou na drnkací nástroje. Posluchači navštíví spolu s interpretem postupně čtyři hudební centra (Madrid, Řím, Paříž, Vídeň), zazní hudba čtyř autorů (Gaspar Sanz, Giovanni Zamboni, Robert de Visée, Blohm) na čtyři hudební nástroje (dva typy barokní kytary, arciloutna a barokní loutna).
  atrium

 • 21:00 hod. / Výtvarná intervence
  Prezentace výtvarné intervence a povídání o výtvarném umění ve veřejném prostoru.
  atrium

 • 21:30 hod. / Čtení s básníky Mlatu
  Živé čtení debutujících básníků publikujících v edici současné mladé poezie MLAT (editor Dominik Bárt), vydávané nakladatelstvím Větrné mlýny. Vystoupí Ondřej Krystyník (Dům u orobinců, 2023), Kteřina Koutníková (Nechte mě bigbít, 2022) a Tomáš Štiler (Odpálím, přepálím, zamiluju se, 2023).
  atrium

VÝSTAVY

 • Mák – historie a současnost pěstování máku 
  Edukativní výstava o kráse i užitku máku a jeho roli v kultuře. 
  ochoz ve 2. NP

 • Petr Daniel: Svátek světel
  Výstava uměleckých fotografií. 
  ochoz ve 3. NP

Brněnská muzejní noc 2023 v Ústřední knihovně

Mahenův památník

18. 5. 2024 od 16:00 do 23:00 hod.
Mahenův památník v Masarykově čtvrti je dalším historicky cenným objektem, který KJM v průběhu Muzejní noci představí veřejnosti. Během noci bude přístupná jak knihovna, která se v této prvorepublikové vile nachází, tak muzeum Jiřího Mahena a zrekonstruované Mahenovy soukromé prostory. Přístupná bude také zahrada. Prohlídky Památníku budou kostýmované, doplněné o divadelně pojaté momenty, které návštěvníkům přiblíží Mahenovu osobnost a život.
Tím ale program v Mahenově památníku nekončí:

PROGRAM

 • 16:00 hod. / Divadlo Prkno – pohádkové představení pro děti  
  Jak se žije v domečku myšce, ptáčkovi a klobáse? Blaze, dokud se jim do toho nezačne plést zlý pták Kulišák. Jak to celé dopadne? To se dozvíme v pohádce divadla Prkno, které ve Veverské Bítýšce a na Brněnsku působí od roku 1996.

 • 17:00 hod. / Maršovští hraničáři – ležení československých legií 
  Komentovaná prohlídka ležení čs. legií v zahradě Mahenova památníku v podání spolku vojenské historie Maršovští hraničáři. V rámci ležení budou pro děti i dospělé přichystány různé soutěže a aktivity. Budou tam atrakce typu střelba ze vzduchovek a hod granátem. Bude tam spoustu zajímavých dobových artefaktů a šance dozvědět se i vyzkoušet řadu věcí ze života čs. legionářů, zejména těch na Rusi.

 • 18:00 hod. / Taneční vystoupení skupiny Friday Dancers (náhradní vystoupení)
  Friday Dancers je brněnská taneční skupina, která se věnuje improvizačnímu břišnímu tanci, tzv. FCBD style. Improvizační styl znamená, že tanec pro nás funguje jako řeč, kterou se v průběhu skladby dorozumíváme. A žádné vystoupení proto není stejné jako to předchozí, divák pokaždé vidí zcela unikátní tanec.
  (!) Původně avizované scénické čtení Piš mi. Tvoje Alma je bohužel zrušené, děkujeme za pochopení.

 • 19:00 hod. / Slavnostní kostýmovaná prohlídka Mahenova památníku
  Prohlídku s průvodci v dobových kostýmech doplní divadelně pojaté výjevy ze života rodiny Mahenů. V přízemí návštěvníci natrefí na mladého Jiřího Mahena s Rudolfem Těsnohlídkem (spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel), v pracovně na Mahena s paní Mahenovou. A na půdě na starou paní Mahenovou v rozhovoru s mladou knihovnicí (symbolické předání štafety). 

 • 20:00 hod. / Přestávka v programu 
  Památník bude i během přestávky v programu otevřený veřejnosti.

 • 20:30 hod. / Slavnostní kostýmovaná prohlídka Mahenova památníku
  Prohlídku s průvodci v dobových kostýmech doplní divadelně pojaté výjevy ze života rodiny Mahenů.

 • 21:30 hod. / Adam Rut – koncert
  Písničkář Adam Rut skládá a vystupuje už přes 20 let. Působil v kapele Ve3vnoci, dnes je členem a spoluautorem repertoáru kapely Mizmar. Můžete ho znát také z koncertů sdružení Osamělých písničkářů.

Brněnská muzejní noc 2023 v Mahenově památníku

Změna programu vyhrazena.