Festival severské kultury Dny Severu

Festival severské kultury Dny Severu, který pořádá Skandinávský dům v Brně a v Praze, začne v Knihovně Jiřího Mahena v úterý 31. 10. 2023 a potrvá až do 22. 11. 2023. Severská literatura dlouhodobě patří mezi čtenářsky vyhledávaný proud světové literatury a nadto mají v ČR překlady ze skandinávské produkce letitou tradici. Žánrově je velmi pestrá a pozoruhodná je i skutečnost, že literárně vždy dosahuje vysoké úrovně. Proto jsme opravdu potěšeni, že můžeme čtenáře a návštěvníky KJM pozvat na setkání s jejími významnými protagonisty.

Program v KJM

Během dvou večerů přivítáme v naší knihovně celkem tři severské autory: Claru Törnvall ze Švédska a partnerskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona z Islandu.

 • 31. 10. 2023 od 18:00 hod. / Clara Törnvall
  Švédská autorka Clara Törnvall se proslavila jako kulturní redaktorka a producentka rozhlasových i televizních programů. Ve dvaačtyřiceti letech jí byl diagnostikován vysokofunkční autismus. Poté, co zjistila, že její prožívání a chápání se od běžných představ o autismu velmi liší, napsala knihu Autistky. O ženách na spektru, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Host. Ve svém osobním vyprávění autorka mísí prvky literatury faktu s rozhovory s autistkami a zpochybňuje náš pohled na normalitu a odchylky od ní. Zaměřuje se na skupinu žen, které byly ve společnosti dosud neviditelné.
  Švédské autorce bude partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná.
  Moderuje Eva Kecková.
  Švédsky a česky, tlumočeno do češtiny.

 • 7. 11. 2023 od 18:00 hod. / Sigrídur Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson
  V rámci festivalu Dny Severu do Brna zavítají Sigrídur Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. Tito přední islandští spisovatelé a zároveň manželé představí své knihy, které nedávno vyšly v českém překladu. Diskuzi povedeme nejen o autorčině dystopickém příběhu Ostrovv níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat, a o pozoruhodném románu Ohně. Láska a jiné katastrofy o vulkanoložce čelící skutečným i partnerským erupcím, ale také o autorově vcítěném a hloubavém zamýšlení se nad nutností lásky a volby v knize Tvá nepřítomnost je tmou, jejíž děj se odehrává na severním Islandu.
  Moderuje Jan-Marek Šík.
  Islandsky a česky, tlumočeno do češtiny.