Knihy v Brně 2023

Adventní knižní jarmark a literární festival

Vážení návštěvníci a milí čtenáři,
srdečně vás zveme na první ročník adventního jarmarku Knihy v Brně, který se ve dnech 1. a 2. prosince 2023 koná v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné a v Moravské zemské knihovně na Kounicově. Hlavním pořadatelem je nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress společně s oběma knihovnami a jejich snahou je založení tradice knižního trhu v Brně, který městu chybí a zcela určitě mu bude slušet.

Adventní knižní jarmark přinese nabídku kvalitních knih od našich předních nakladatelů ve výběru pořádajících partnerů. Návštěvníci budou mít možnost setkat se naživo s autory i překladateli a nakoupit kvalitní knihy pod stromeček. Doprovodný program nabídne besedy, workshopy, křty nových titulů či autogramiády.

Přijďte si v předvánočním shonu odpočinout v kultivovaném prostředí knihoven a strávit příjemný čas počínajícího adventu s autory, spisovateli a osobnostmi české literatury.
Vždyť kniha je přece ten nejkrásnější vánoční dárek pod stromeček!

Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Těšíme se na vás!

Celý program Knihy v Brně 2023 najdete na stránkách www.knihyvbrne.cz

Aby vám nic neuniklo, sledujte facebookovou událost.

Masarykova univerzita, jako hlavní pořadatel, vydala o akci tiskovou zprávu, kterou naleznete na stránkách www.muni.cz. Děkujeme za její případné sdílení a šíření k vašim spřáteleným novinářům a médiím.

Program v KJM

KDY: v pátek 1. 12. 2023 od 9:00 do 19:00 hod. a v sobotu 2. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hod.
KDE: Ústřední knihovna KJM, Kobližná 4 (atrium, knihovní ochozy ve 2. a 3. NP, Hudební a Dětská klubovna ve 3. NP, Velký a Malý společenský sál v 5. NP)

V KJM budou vystavovatelé rozmístěni v atriu knihovny, v přízemí i na obou ochozech a návštěvníky jarmarku bude slovem provádět moderátor Jiří Filip, jenž si bude zvát k mikrofonu nakladatele i jejich hosty a návštěvníky bude upozorňovat na doprovodný program probíhající v horních sálech knihovny. Prodej knih bude v KJM po oba výstavní dny doprovázen Literárním festivalem, který se bude konat ve Velkém a Malém společenském sále v 5. patře. Dopolední čas bude naplněn setkáními s autorkami dětské literatury a výtvarnými workshopy pro děti, odpoledne nabídne besedy, setkání se spisovateli a přednášky pro dospělé i celé rodiny.

SEZNAM NAKLADATELŮ

Atrium – Host, Druhé město, Větrné mlýny, Dobrý důvod
1. knihovní ochoz – Perplex, Atlantis, Centrum raně středověkých studií MUNI, Moba, Portál, Jota, Academia
2. knihovní ochoz – Albatros Media, Meander, Arrakis, Books & Pipes, Sursum, Megabooks, Fra, Lingea

Pátek 1. prosince 2023

PÁTEČNÍ DOPOLEDNE PRO DĚTI ZE ŠKOLNÍCH TŘÍD

Velký společenský sál v 5. NP

 • 9:00–10:00 hod. / Jak funguje nakladatelství (Jota)
  Redaktorky při besedě seznámí mladé studenty s chodem nakladatelství.
  (!) OMLOUVÁME SE, BESEDA JE Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENA.

 • 10:15–11:15 hod. / Jitka Dědicová a Martin Hromek: Komiks – může být komiks učebnicí dějepisu či zeměpisu? (Lingea)
  Přednáška o tom, co může přinést dětem i dospělým moderní komiks o historických osobnostech, objevitelích či bájné mytologii.

 • 11:30–12:30 hod. / Petra Štarková o svých knihách z edice Má to háček (Albatros)
  I nelehké životní situace se dají překonat. To je poselství knižní řady Má to háček, ve které vycházejí srozumitelné příběhy o složitých tématech. Spisovatelka a dětská psycholožka Petra Štarková vás seznámí s hrdiny svých knih Pravidla skutečných ninjů, Můj brácha Tornádo a Lukáš a profesor Neptun.
  Beseda je určena pro rodiče s dětmi ve věku 6–7 let. Rezervace není nutná.

Malý společenský sál v 5. NP

 • 9:00–10:00 a 10:15–11:15 hod. / Jak se dělá kniha (Host)
  Redaktorky během workshopu předvedou malým dětem, jak se dá vytvořit kniha.
  Upozorňujeme, že kapacita workshopu je již naplněna. Děkujeme za váš zájem.

Hudební klubovna ve 3. NP

 • 10:15–11:15 hod. / Lucie Hlavinková a dobrodružství v multivesmíru (Albatros)
  Napínavé knihy, které baví i děti odkojené Netflixem? Spisovatelka Lucie Hlavinková ví, jak na ně. Během besedy představí svoji sérii Mnohokluk, jejíž hlavní hrdina Adam putuje paralelními vesmíry. Přidejte se k němu a zažijte největší dobrodružství svého života!
  Upozorňujeme, že kapacita pořadu je již naplněna. Děkujeme za váš zájem.

Lucie Hlavinková
(foto: archiv autorky)

Petra Štarková
(foto: archiv autorky)

Může být komiks učebnicí
dějepisu či zeměpisu?

PÁTEČNÍ ODPOLEDNE PRO DOSPĚLÉ, MLÁDEŽ I CELÉ RODINY

Velký společenský sál v 5. NP

 • 15:00–16:00 hod. / Host na Severu (Host + Skandinávský dům)
  Severské setkání nad knihami nakladatelství Host pořádané Skandinávským domem nabídne tipy na knižní (nejen) vánoční dárky. Spolu s překladatelkami a redaktorkami Nikolou KochovouPavlou Nejedlou a Hanou Švolbovou představíme vybrané tituly, které vyšly během uplynulého roku a které by žádného fanouška Skandinávie a kvalitní literatury rozhodně neměly minout.
  Dozvíme se, jak se překládají švédské romány s apokalyptickou atmosférou či kriminální zápletkou, připojíme pár doporučení, co číst o adventu s dětmi, a poodhalíme, jak se v nakladatelství vybírají knížky k vydání a proč jich tolik vychází právě od autorů ze severských zemí.
  Moderuje Jan-Marek Šík.

 • 16:00–17:00 hod. / Naďa Horáková (Moba)
  Naďa Horáková píše klasické detektivky, v nichž se zabývá nejen zločinem, ale také vztahy hlavních hrdinů. V historických románech se pak zaměřuje na období pozdního středověku a raného novověku. Poutavé příběhy ze života šlechty, měšťanů i chudiny protkává konkrétními historickými událostmi. Mimořádný úspěch měla u čtenářů zejména její série Mocní a ubozí Markrabství moravského, tvořená romány Brněnské nevěstky, Ženy na pranýři, Brněnské Židovky a Jeptiška pro markraběte.

 • 17:00–18:00 hod. / Markéta Hejkalová: Století na vlnách (Host)
  Poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných česko-finských vztahů. Románem, postupujícím proti proudu času, se osudově táhne nit životního příběhu česko-německé spisovatelky Dorothey Illingové a jednoho ze zakladatelů samostatného Finska, Carla Gustava Emila Mannerheima. Setkání se známou autorkou nad její novou knihou.

Malý společenský sál v 5. NP

 • 14:00–15:00 hod. / Čtyři tváře fantasy (Albatros)
  Jaké podoby na sebe může brát fantasy žánr? To se dozvíte díky talentované spisovatelské čtveřici. Vilém Koubek se rozpovídá o fantasy i postapo. Alena Adrianet Heinrichová vás s knihou Slovodějky pozve do světa, kde mají slova magickou moc. Kristýna Dostálová představí královskou fantasy Souboj princů, se kterou vyhrála soutěž Hvězda inkoustu. A pořadem bude provádět Kateřina Šardická, redaktorka a autorka bestsellerů jako Zmizení Sáry Lindertové nebo Noci běsů.

 • 15:00–16:00 hod. / Ivana Fajnorová: Emilka (Jota)
  Beseda s brněnskou spisovatelkou o peripetiích obyčejné, ale statečné ženy v neklidném 20. století.

 • 16:00–17:00 hod. / Martin Fahrner (Druhé město)
  Setkání s autorem, který po letech vydává novou knihu. Výjimečný autor, který nepublikuje často, ale každá jeho kniha je událost!
  Štěstí. Co je to štěstí? Každý má svoji představu, jen málokomu se ji ovšem podaří naplnit: spokojený partnerský vztah, zdravé a nadané děti, výnosné zaměstnání, doživotní renta, výstavní vila… Jak a za jakou cenu ale dosáhnout štěstí v době českého stalinismu? Martin Fahrner nahlíží tíživá padesátá léta minulého století svěží optikou, jíž ovšem nezakrývá tragédii obětí režimu, který neměl slitování.

 • 17:00–18:00 hod. / Sylvie Richterová: Psát o život, psát pro život (Atlantis)
  Autorka románů, esejí a básní bude vyprávět, číst, vzpomínat, odpovídat na otázky, uvažovat o literatuře.
  Po skončení pořadu bude následovat autogramiáda.
  Sylvie Richterová se narodila v Brně, žije v Praze a v italském Trevignanu Romanu. Působila na univerzitách v Padově, Viterbu a Římě. Spolupracuje s literárními časopisy českými, italskými a francouzskými, její práce vyšly v nakladatelstvích Atlantis, Český spisovatel, Mladá fronta, Torst, Pulchra, Malvern i v různých překladech.
  Těší se na setkání v Brně, kde se cítí opravdu a pořád doma.

Hudební klubovna ve 3. NP

 • 17:00–18:00 hod. / Stanislav Balík: Politika pro každého (Books & Pipes)
  Debata o knize, ve které renomovaný novinář Bohumil Pečinka zpovídá respektovaného politologa Stanislava Balíka. Po přečtení této útlé knihy se podíváte na politiku jinýma očima. Vznikla na základě oblíbené rubriky, jež se každý týden pravidelně objevuje v časopisu Reflex.

1. knihovní ochoz ve 2. NP, stánek Atlantis

 • 16:00–16:30 hod. / Autogramiáda – Anna Kareninová (Atlantis)
  Setkání s jednou z nejvýznamnějších českých překladatelek. Je autorkou převodů takových hvězdných spisovatelů jako např. Louis-Ferdinand Céline, Marguerite Duras, Annie Ernauxová, Ezra Pound nebo Tom Stoppard. A v neposlední řadě, na přání samotného autora, je dvorní překladatelkou Milana Kundery.

Sylvie Richterová
(foto: Jindřich Nosek)

Naďa Horáková
(foto: MOBA)

Host na Severu

ADVENTNÍ ZAMYŠLENÍ

Velký společenský sál v 5. NP

Vyvrcholení pátečního doprovodného programu v KJM
Rádi bychom založili tradici, kdy významná osobnost pronese zamyšlení nad životem v bouřlivých časech, ale také přinese nějaké povzbudivé slovo v počínajícím adventním čase. Jak doufáme, stojíme u nové brněnské tradice, navazující na rozsvěcování Vánočního stromu v roce 1924 Rudolfem Těsnohlídkem a jeho přáteli. Přijďte si vyslechnout saleziána a spisovatele Zdeňka Jančaříka a podílet se na vzniku nové brněnské kulturní stálice.

 • Od 18:30 hod. / Zdeněk Jančařík: Kniha je blízké setkání s Člověkem
  Na začátku čtvrtého evangelia stojí: „A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi." (Jan 1,14). Slovem lze urazit, znevážit druhého, ale také pohladit a zachránit svět. Dobrá kniha je plná dobře napsaných a promyšlených slov, která sbližují lidi, budují nové světy, navazují vztahy mezi autory a čtenáři, výtvarníky a těmi, kteří se těší jejich uměním. Čtenáři pak šíří dál zvěst o dobré knize a dobrém slovu a slovo tak vytváří síť nových vztahů a dříve netušených vazeb. Ať je adventní jarmark Knihy v Brně setkáním s dobrým slovem, které se také stane tělem.
  Pořad bude streamovaný do Moravské zemské knihovny.

Zdeněk Jančařík

Sobota 2. prosince 2023

SOBOTNÍ DOPOLEDNE PRO DĚTI A RODIČE

Velký společenský sál v 5. NP

 • 11:00–12:00 hod. / Zuzana Rabasová: Na skok do Afriky (Sursum)
  Co způsobil mobilní telefon, který autorka přivezla při jedné z cest do Tanzanie?

 • 12:00–13:00 hod. / Terezie Radoměřská: Vánoce pro kočku (Books & Pipes)
  Adventní pohádkový kalendář. Oblíbený vánoční titul pro malé i velké, kteří mají rádi advent, tajemný předvánoční čas plný očekávání. Na každý večer v adventu jedna pohádka. Pořad je určený pro rodiče s malými dětmi ve věku 5–7 let.

Malý společenský sál v 5. NP

 • 10:00–11:30 hod. / Martina Trchová: Babi (Host)
  Poetická obrazová knížka Babi vypráví dojemný příběh malé holčičky, jejíž procházky po kouzelném okolí vedou vždy na stejné místo — k milované babičce. S Martinou Trchovou si zájemci vyzkouší techniku zatírané kresby, kterou autorka v knize použila.
  Pro děti od 6 let a jejich dospělé.
  Na workshop zatírané kresby vás srdečně zve nakladatelství Host. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace na kultura@kjm.cz.

VÝSTAVA

Atrium a 2. knihovní ochoz ve 3. NP

Po celý adventní knižní jarmark / Martina Trchová: Babi

Je to jako ztratit se mezi obrazy a zapomenout na čas. Nebo jako snít jeden sen za druhým. Výstava ilustrací z knihy Babi Martiny Trchové (Host, 2023) přináší silný vizuální zážitek návštěvníkům všech věkových kategorií. V obrázcích jsou tu beze slov vyprávěny příběhy o malé holčičce a její prabababičce, které se nemohou setkat, přesto se však nejrůznějšími způsoby potkávají. Kniha obsahuje sedm epizod, sedm procházek po kouzelném okolí, které všechny vedou na stejné místo, nahoru po schodech do babiččina bytu. A nezáleží na tom, že jednou je nutno projít šnečí ulitou a jindy připlachtit na pampeliškovém padáčku.

Martina Trchová (vpravo)

výtvarný workshop

ilustrace z knihy Babi

SOBOTNÍ ODPOLEDNE PRO DOSPĚLÉ, MLÁDEŽ I CELÉ RODINY

Velký společenský sál v 5. NP

 • 13:00–14:00 hod. / Petr Šesták: Cesta je pes (Host)
  Zábavný workshop pro děti s Petrem Šestákem a ilustrátorkou Františkou Iblovou.

 • 14:00–15:00 hod. / Netradiční detektivky s Janem Gardnerem a Vojtěchem Záleským (Albatros)
  Hercula Poirota tentokrát nečekejte – připravte se na poněkud neortodoxní detektivní zážitky. Jan Gardner, spisovatel a autor seriálu První republika, vám představí svůj stylový detektivní román z přelomu 20. a 30. let Devátý neznámý. Redaktor a spisovatel Vojtěch Záleský vás zase ve své fantasy detektivce Převzetí zavede do alternativní verze Spojených států.

 • 15:00–16:00 hod. / Petr Šesták: Vyhoření (Host)
  Románový pamflet o životě člověka ve světě aut. Text oscilující okolo osy pamflet—román—alegorie podává obžalobu fetišizace automobilu coby symbolu pokroku, nezávislosti, moci a privatizace světa. Po výrazném románu Kontinuita parku přichází Petr Šesták s dalším textem, který vzdoruje čtenářskému očekávání. Beseda s oceňovaným autorem.

Malý společenský sál v 5. NP

 • 12:00–13:00 hod. / Petr Klukan: Húlava nad buzerplacem (Dobrý důvod)
  Húlava je náhlý poryv větru, který může leckomu leccos způsobit. Beseda s autorem o vojně za minulého režimu.

 • 13:30–15:00 hod. / Mladá poezie (Dobrý důvod, Větrné mlýny, LSFH)
  Autorské čtení poezie s mladými tvůrci, autory debutových sbírek a finalistky Literární soutěže Františka Halase 2023.
  Monika Tintěrová: Starý paní mají v ústech porcelán – debutová sbírka. Uvedení knihy s kytarovým doprovodem.
  Eva Marie Růžena: Křížeček na čelo – Větrné Mlýny, edice MLAT.
  Ondřej Krystyník: Dům U Orobinců – Větrné Mlýny, edice MLAT.
  Apolena Vybíralová – finalistka Literární soutěže Františka Halase 2023.

 • 15:00–16:00 hod. / Vít Slíva: Vzkřísit to vše! (Perplex)
  Setkání s legendárním brněnským básníkem nad výborem z jeho dlouho očekávaného soukromého deníku Dnění! Tento soubor, jenž obsahuje jak poetické záznamy všedního dne, tak příležitostné básně, se v českém literárním prostředí stal určitou legendou. O jeho existenci se mezi básníky dobře vědělo, ale konkrétní obsah deníku byl až do nynějška zahalen tajemstvím.

NEKONEČNÝ WORKSHOP

Dětská klubovna ve 3. NP

 • Po celý adventní knižní jarmark / Miroslav Urban: Jak vyrobit knihu
  Miroslav Urban zve všechny dětské i dospělé zájemce do své knihvazačské dílny v Dětské klubovně na druhém ochozu. Ukáže, jak lze vytvořit knihu a vy si potom sami můžete vyzkoušet takovou vazbu vyrobit! Miroslav Urban jako nakladatel, spisovatel, kreslíř, ale i přírodovědec bude poutavě vyprávět o svých knihách a přírodě.

knihvazačská dílna Miroslava Urbana

Vojtěch Záleský

Jan Gardner (foto: Kateřina Gardner)