Anatomie: Příběh lásky

Mladá dívka Hazel touží, víc než po manželství, stát se dobrým chirurgem...

Autor: Petra Poláčková
Rubrika:
Datum publikace: 06.11.2023 | Ročník 9

Autor knihy

Dana Schwartz

O knize

Úvodní anglický román z historické série Anatomie. Mladá dívka Hazel touží, víc než po manželství, stát se dobrým chirurgem. Bohužel je právě začátek 19. století a dívkám je studium medicíny odepřeno. Hazel Sinnetové se však podaří udělat úmluvu s doktorem Beechamem, pokud se dokáže sama připravit na zkoušku z lékařství, univerzita jí i dalším ženám umožní studium. Hazel rychle pochopí, že knihy ji na přípravu ke zkoušce stačit nebudou, že potřebuje praxi, potřebuje těla, která může pitvat a na nich studovat anatomii lidského těla. Když vychází se sídla Anatomické společnosti v Edinburghu, srazí se s mladíkem, který ji na první pohled nezaujme. Záhy ale zjistí, že jedině onen mladík, Jack Currer, jí může pomoct se získáním mrtvol ke studiu. Obchoduje totiž s těly vykopanými z hrobů a snaží se přežít ve městě, kde život není vůbec jednoduchý. Dalším problémem je řádící nemoc, na niž většina nakažených umírá. Jedná se o příběh lásky, odvahy a vytrvání.

Využití knihy

Romantický dobový příběh s přidanou hodnotou, který se už podle názvu, nabízí zařadit do hodin Dějepisu nebo biologie. V rámci dějepisu můžeme rozebrat tehdejší dobu – politickou situaci, průmyslový rozmach, módu atd., v rámci biologie pak medicínu, jak se vyvíjela v průřezu staletí nebo kdy dostaly ženy šanci studovat. Na přelomu staletí byl obrovský rozvoj chirurgie, která začala být uznávaná nejenom jako profese, začal prudký rozmach vakcinace a anestezie. V etické výchově se můžeme bavit o tom, jaká práva měly v devatenáctém století ženy.

Zdroj

SCHWARTZ, Dana. Anatomie: příběh lásky. Překlad Ivana Nuhlíčková. Praha: Dobrovský s.r.o., 2023. 303 stran. King Cool. ISBN 978-80-277-1241-0.